ברזיל בהכנות קדחתניות למונדיאל 2014 ואוליפיאדת 2016 - זה הזמן להשקיע?

תשואות האג"ח של ברזיל בשפל חסר תקדים והבווספה אחרי זינוק של 20%. עו"ד פאולו בנטו ל-Bizportal: " עכשיו זה הזמן שלנו"
 | 
(4)
עו"ד יריב בן דב עו"ד פאולו בנטו
ברזיל מגבירה את הקצב לקראת המונדיאל. כשנבחרת הכדורגל שלה מובילה את טבלת המונדיאל עם 5 זכיות, תארח ב-2014 את המונדיאל, לראשונה מאז שנת 1950. שנתיים לאחר מכן תארח ברזיל את האולימפיאדה וההכנות לשני ארועים אלה כבר מורגשים בשטח.

כבר עכשיו רושמת ברזיל ניצחון מול בריטניה, שתארח בקיץ הקרוב את האולימפיאדה, לפחות מבחינה כלכלית. זאת, לאחר שהוכרזה לאחרונה ככלכלה השישית בגודלה בעולם.

נציין כי יותר משההישג הכלכלי מעיד על ברזיל, הוא מעיד על חולשת הכלכלה הבריטית מאחר שברבעון השלישי הציגה ברזיל צמיחה צנועה ובשנה החולפת צפויה הצמיחה בה להסתכם בכ4%.

הצמיחה המתונה יחסית למדינות ה-bric אליהן היא משתייכת נעוצה גם במדיניות הריבית שנהוגה במדינה, בשיעור של 11%. הריבית הגבוהה ביותר מבין מדינות ה-g20. סיבות נוספות הן התלות הגדולה של ברזיל ביצוא על רקע המשך המשבר המתמשך בכלכלות המפותחות וייסוף הריאל הפוגע ביצואנים. בבנק אוף אמריקה העריכו לאחרונה כי הייסוף בריאל יימשך.

עם זאת, לברזיל ישנן סיבות מצויינות להוות את אחד מהשווקים האטרקטיביים ביותר מבחינת המשקיעים בעולם. הוכחה לכך ניתנה בשבוע שעבר אז נפלו תשואות האגח הברזילאיות לשפל חסר תקדים של פחות מ3.5% על רקע הזרמות הון אדירות וציפיות להפחתת הריבית עד סוף השנה ל10%. נציין גם כי מאז אוגוסט נרשמה נסיקה מרשימה של כ-20% במדד הבוואספה הברזילאי, אשר בעשור האחרון זינק בכ-300%.

הריצה של המשקיעים לברזיל לא מסתכמת רק בתחום הפיננסים וניירות הערך אלא בהחלט ניכרת בנוכחות של החברות המובילות בעולם בהשקעות במשק הברזילאי. משחקי הספורט הם רק קטליזטור לתהליך שעובר על המשק הברזילאי שמשווע להשקעות ומציע למשקיעים תשואות מרשימות בענפים כגון נדל"ן, תשתיות, תקשורת, גז נפט, מחצבים, חומרי גלם וחקלאות כמו גם ענפי הבנקאות והצריכה.

כדוגמא נציין את העיר הגדולה בברזיל, סאן פאולו, בה זינקו מחירי הנדלן מאז 2008 בכ-100% ובסקר שפורסם לאחרונה זינקה העיר למקום הרביעי בדירוג הערים הטובות ביותר להשקעה בנדלן בעולם לעומת המקום ה-26 בו דורגה רק שנה קודם לכן.

לברזיל המאסה, לישראל הידע

ברזיל בהחלט מעניינת גם את החברות הישראליות, כאשר הבולטות בהן הן חברות הדשנים כדוגמאת כיל, החברות הביטחוניות כדוגמאת אלביט מערכות וחברות הטלקומוניקציה כדוגמאת ECI. ברזיל הוגדרה בשנים האחרונות כיעד מועדף ליצוא של ממשלת ישראל.

בראיון ל-Bizportal אמר עו"ד פאולו בנטו: "הענק הברזילאי כבר התעורר – מאז ומתמיד היינו מדינה שעתידה עוד לפניה, עכשיו נראה שהזמן שלנו הגיע. אתם מוזמנים להצטרף". ברזיל חווה רגע נדיר בו מוזרמות אליה השקעות אדירות מרחבי העולם, מה שעזר לה לעקוף לאחרונה את בריטניה ולהפוך לכלכלה השישית בגודלה בעולם".

עו"ד בנטו הוא שותף המיסוי בפירמת עו"ד הגדולה בברזיל, SCBF, הפועלת בישראל בשיתוף עם פירמת עו"ד בר צבי את בן דב המייצגת כ-100 חברות ישראליות. עו"ד בנטו השתתף בכנס על מיסוי ומחירי העברה בברזיל שנערך בשיתוף עם לשכת המסחר ישראל- אמריקה הלטינית במשרדי חברת קומברס בשבוע שעבר.

עו"ד יריב בן דב הוסיף כי "היכולת של ברזיל לספק את המאסה ושל ישראל לספק את הידע והטכנולוגיה יוצרת הזדמנויות מצוינות לשיתופי פעולה פורים, שגם זוכים לעידוד ותמיכה ממשלתית, אך יש להתכונן לכך בצורה מושכלת תוך הבנת ההבדלים ותכנון מס יעיל, ותוך שימת דגש מיוחד על תחום מחירי ההעברה שתופס מקום מרכזי בבחינת הכדאיות בפעילות הבינלאומית".

עו"ד בן דב הדגיש גם את הבעייתיות והמורכבות של פעילות זו "סביבת המס של ברזיל נחשבת למיוחדת במינה ולמאתגרת במיוחד, בין היתר בשל מורכבותה ובשל העובדה כי חלים בה כללים השונים מכללי ה- OECD. רשויות המס בברזיל לא מכירות בשיטת 'מחיר השוק' כפי שנהוג במדינות ה-OECD והדבר מהווה בעיה שצריך למצוא את הדרכים הנכונות לטפל בה".

עם זאת, הוא מזכיר כי בשנת 2006 חתמו ישראל וברזיל על הסכמי סחר הכוללים גם אמנה למניעת כפל מס, מה שמקל על חברות ישראליות לפעול בברזיל. כמו כן חוקי ההתאגדות בברזיל נוחים לישראלים מכיוון שהם מאפשרים הקמת חברה בת בבעלות מלאה של החברה האם, זאת לעומת מיזמים בסין שאותם ניתן להחזיק בבעלות חלקית בלבד.

עו"ד בנטו הבהיר כי "ניתן לצפות שהתנאים יוגמשו בענפים מסוימים אך השיטה לא צפויה להשתנות. כבר היום ניתן לומר ששיתוף הפעולה עם רשויות הפיקוח הברזילאי השתפרו, עובדה שכל כך הרבה חברות ענק עולמיות מוצאות את הדרך לפעול בברזיל".

נציין כי מס החברות בברזיל עומד על כ-25% ונוסף לו מס סוציאלי בסך 9%, כך ששיעור המס הכולל בברזיל הינו כ-34%.

אל הבורסה הברזילאית ניתן להיחשף באמצעות השקעה ישירה, או בהשקעה ב-ADR הנסחרים בוול סטריט כמו גם באמצעות מגוון רחב של תעודות סל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יריב בן דב
  אחד שמבין 28/01/2012 21:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מומחה אמיתי. נהנתי לעבוד איתו. מומלץ...
  סגור
 • 2.
  מיסוי
  בברזיל 28/01/2012 21:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עשרות סוגי מס במדינה הענקית הזו. שווה לעבוד שם. חייבים אנשי מקצוע כדי להצליח שם.
  סגור
 • 1.
  שאלה למבינים בשוק הברזילאי
  אריק בר 28/01/2012 18:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. מה פרוש מחירי העברה ? 2. הריבית בברזיל - כ -10 % , תשואת האגחים כ - 3.5 % מזה אפשר להבין שהאגחים צמודי מדד מקומי ? השקעה ב - ADR - מזה ? תודה למשיבים
  סגור
 • תשובות
  רוני 28/01/2012 22:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. מחירי העברה- בעסקה בינחברתית בינלאומית מחיר המכירה נקרא " מחיר העברה" כיוון שלמעשה אין ממש מכירה אלא רק העברה. למחיר זה יש חשיבות רבה מבחינת המיסוי הבינלאומי. 2. הגיוני ביותר
  סגור