שוק הדיור: גידול של 70% ברכישות הזוגות הצעירים במרכז בחודש אפריל

לפי סקירת הכלכלן הראשי באוצר, בחודש זה נרכשו 8,300 דירות, כאלף מהן במסגרת מחיר למשתכן. מלאי המשקיעים הוסיף לרדת, דירות עמדו על המדף כמעט שנה וחצי

|
(5)
בניה חדשה, צילום: מורן ישעיהו

בחודש אפריל 2019 זינק מספר העסקאות בשוק החופשי ב-37% בהשוואה לאפריל אשתקד. כך לפי סקירה שמפרסם היום (ב') הכלכלן הראשי באוצר. אזור המרכז בולט בהיקף הרכישות בקרב הזוגות הצעירים בעוד מלאי הדירות של המשקיעים באזור מוסיף לרדת במהירות.

על פי הנתונים, בחודש אפריל נרכשו 8,300 דירות, ובניכוי עסקאות מחיר למשתכן מדובר ב-7,300 דירות שנרכשו בשוק החופשי. בהכללת העסקאות המסובסדות הגיע שיעור הגידול ל-43%. בהשוואה לחודש מרץ נרשמה ירידה בסך העסקאות אך זו הושפעה ממיעוט ימי עבודה באפריל על רקע חג הפסח. בהשוואה לחודשי אפריל בשנים קודמות זוהי הרמה הגבוהה ביותר במספר העסקאות מאז אפריל 2016.

גידול של 67% בסך מכירת דירות חדשות
סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש אפריל הגיע ל-2,900 דירות, מהן אלף דירות בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לאפריל אשתקד נרשם גידול חד של 51% במכירות הקבלנים בשוק החופשי וגידול של 67% בסך מכירת דירות חדשות (כולל אלו בסבסוד ממשלתי). בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה מתונה של כ-2% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי.

באוצר מציינים כי הגידול החד במכירות בחודש אפריל הקיף את כל האזורים, זאת בניגוד לחודשים האחרונים בהם התמקד הגידול בעסקאות במספר אזורים מצומצם בדגש על אזורים בהם התקיימו מבצעי מכירות של קבלנים.

מכירת דירות חדשות בשוק החופשי, אפריל 2019 לעומת מקבילו אשתקד:

המשקיעים מצמצמים רכישות באזור המרכז
בחודש אפריל נרשמה אחת הרמות הנמוכות ביותר ברכישות המשקיעים, לפחות מאז תחילת העשור הקודם, עם 970 דירות שרכשו. אמנם, בהשוואה לאפריל אשתקד גדלו רכישות המשקיעים ב-17% - זאת בעיקר על רקע הרמה הנמוכה במיוחד שנרשמה באפריל אשתקד. לצד האמור, מלאי הדירות של המשקיעים הוסיף לרדת גם בחודש זה כאשר אזור המרכז בולט בקצב ירידה מהיר.

בפילוח גיאוגרפי, ממצאי הסקירה מצביעים על גידול חריג ברכישות המשקיעים באזור חיפה לצד ירידה ברכישות אלו באזורי המרכז, ירושלים ובאר שבע. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 12%, בדומה לחודש הקודם ונמוך ב-3 נקודות אחוז בהשוואה לאפריל אשתקד.

מכירות המשקיעים בחודש אפריל הסתכמו ב-1,600 דירות, גידול חד של 22% בהשוואה לאפריל אשתקד, אף כי שיעור גידול זה נמוך מזה שנרשם בסך מכירת דירות יד שניה. הגידול במכירות המשקיעים הקיף את כל האזורים, למעט חדרה, והוא בולט במיוחד באזור המרכז ובאזור רחובות.

גידול של 70% ברכישות הזוגות הצעירים במרכז, מחציתן בפ"ת וחולון
רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אפריל ב-4,500 אלף דירות, מהן 3,400 דירות נרכשו בשוק החופשי. בהשוואה לאפריל אשתקד גדלו רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בשיעור חד של 52%. 

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הגידול החד ברכישות אלו הקיף את כל האזורים, כאשר אזור המרכז בולט עם שיעור גידול של יותר מ-70%. בתוך כך, הערים פתח תקווה וחולון ריכזו קרוב למחצית מכלל רכישות אלו באזור המרכז, שתי ערים בהן היצע הדירות בסבסוד ממשלתי הינו נמוך (בפ"ת פחות ממאתיים דירות ובחולון פחות מחמישים). מנגד, ראש העין, בה קיים היצע גדול של דירות בסבסוד ממשלתי ריכזה קצת למעלה מעשירית מרכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי באזור המרכז. 

בחודש אפריל נרכשו כאלף דירות במסגרת "מחיר למשתכן", כמות כפולה מזו שנרשמה באפריל אשתקד. יותר משליש מרכישות אלו היו באזור המרכז (בעיקר אור יהודה וראש העין).  

הדירות עמדו על המדף כמעט שנה וחצי
בחודש אפריל הסתכמו רכישות משפרי הדיור ב-2,900 דירות, עליה של 30% בהשוואה לאפריל אשתקד. העליה ברכישות אלו הקיפה את כל האזורים והיא בולטת במיוחד באזור ת"א ובאזור נתניה.

מספר החודשים שעמדו על המדף דירות של משפרי דיור אשר הוצעו למכירה, עמד בחודש אפריל על 17 חודשים, עליה של חודש בהשוואה לחודש הקודם, כאשר בהשוואה לאפריל אשתקד התארך משך חודשי המדף של דירות אלו ביותר מחצי שנה. 

מספר החודשים בהם עמדה דירה על המדף:

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  מחירי הדיור ייחתכו 50% כמו בית מטבחיים
  אסאדו 17/06/2019 15:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דירה שעלתה 1,2 מליון תחתך 50%. לא תעלה יותר 600 אלף ,כל השאר רווח חזירי.
  סגור
 • 4.
  טרולי נדלן ועיתונאי חצר מחפשים פראיירים אחרונים
  שלא יעבדו עליכם 17/06/2019 15:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמו פרמידה , 17,000 משקיעים מכרו לפני המפולת ,90,000 מנסים למכור במחיר מוזל , ירידות ערך חדות הפסד מאות אלפי שקלים .
  סגור
 • 3.
  סוף עידן הספקולציה עבור המשקיעים
  טלי 17/06/2019 13:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ושיאה של מלכודת שוורים מסובסדת של הזוגות הצעירים.
  סגור
 • 2.
  הכסף הטיפש ניכנס הכסף החכם בורח
  רועי 17/06/2019 12:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קריסה נעימה לכולם
  סגור
 • 1.
  כותרת מטעה כי הביקושים של משפרי דיור ומשקיעים ירדו
  חיים 17/06/2019 12:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  משמע, השכבה החלשה שהיא הזוגות הצעירים הולכים ופוסעים למלכודת הנדלן הישראלית
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות