15 אלף דירות יוקמו בחיפה בהשקעה של 3 מיליארד שקל

חלק מהדירות יוצעו במסגרת "מחיר למשתכן"; הסכם גג בין האוצר לעירית חיפה מציב יעד אכלוס של 50,000 תושבים חדשים

|
(3)
15 אלף דירות יוקמו בחיפה בהשקעה של 3 מיליארד שקל
העיר השלישית בגודלה בישראל ממשיכה לצמוח. במסגרת "הסכם גג" שנחתם הבוקר (ב') בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ועיריית חיפה, יוקמו בעיר 15,000 דירות חדשות. באוצר מעריכים כי ההסכם ימשוך 50 אלף תושבים חדשים לעיר.
הדירות ייבנו בשכונות חדשות ב-12 מתחמים כאשר המדינה מתחייבת גם לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות. בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם: המשך פיתוח שכונת נאות פרס במבואות הדרום מערביים של העיר, בה ייבנו כ-5,000 יחידות דיור על פי תכנית העומדת בפני אישור הוועדה המחוזית. כמו כן, מתייחס ההסכם למתחמים המיועדים לשיווק במחיר למשתכן, בהם: קריית אליעזר (505 יח"ד), מתחם האנטנות ברמת אלמוגי (147 יח"ד) ושכונה נוספת במורדות פרויד (378 יח"ד).
בשלב השני, ישווקו יתר הפרויקטים, ובהם: חזית הים עם 500 יחידות דיור תשווק לאחר פינוי הקרקע, סטלה מאריס עם 663 יחידות דיור, בה"ד חיל הים בבת גלים (1300 יח"ד), מש"א 7200 (1600 יח"ד) שישווקו לאחר פינוי מחנות צה"ל, חוות המכלים קריית חיים (3,300 יח"ד) המיועדת גם היא לפינוי ואזור תחנת הרכבת בבת גלים (3500 יח"ד), כאשר ההסכם מייעד מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע לטובת העברת הרכבת למנהרה מתחת להר. 
העלות הכוללת של ההסכם מוערכת בכ-3 מיליארד שקל. בתוך כך, כ-180 מיליון שקל יוקצו להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליון שקל לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות, כ-125 מיליון שקל להקמת כביש חדש שיחבר בין נאות פרס לרכס הכרמל, כ-90 מיליון שקל לפיתוח חזית הים העירונית, כ-90 מיליון שקל לשדרוג תשתיות התחבורה באזור נאות פרס וצומת מת"מ. 
עוד נקבע כי למעלה מ-70 מיליון שקל יועברו לפתרון ביוב לכלל דרום העיר, הכולל הסטת שפכים למכון טיהור בניר עציון, עשרות מיליוני שקלים להעתקת תשתיות וכן כ-20 מיליון שקל לצורך הקמת טיילת, שתשלים את רצף הטיילת החופית בבת גלים, לאורך בסיס ההדרכה של חיל הים.
שר האוצר, משה כחלון: "חתמנו על הרבה מאוד הסכמי גג למאות אלפי יחידות דיור, אבל כאן בבית בחיפה זה המעמד המרגש ביותר. הסכמי הגג דואגים שבתי הספר יחכו לילידם והמעונות לתינוקות ולא להיפך. ההסכם עוסק לא רק בבניית יחידות דיור חדשות אלא בפיתוח תשתיות על ושיקום השכונות הוותיקות".
 
שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט: "אנו חותמים היום על הסכם גג משמעותי שיקדם את חיפה - אחת הערים המרכזיות בישראל, בירת הצפון. ההסכם יאפשר את המשך התפתחותה של העיר כמרכז העירוני העיקרי של צפון מדינת ישראל. מדובר בהסכם בעל חשיבות רבה, אשר יאפשר לעיר להתפתח ולהביא לקליטת תושבים חדשים".
ראש העיר חיפה, יונה יהב: "מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין. שיתוף פעולה זה עם משרד האוצר משקף את ההבנה של המדינה, כי חיזוקה של חיפה יתרום לחיזוק כל צפון המדינה. זוהי פעולה אמתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון ותאומים – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון".
 
מנהל "רשות מקרקעי ישראל", עדיאל שמרון: "הסכם הגג מעצים ומחזק את חיפה כעיר מטרופולין משמעותית, תוך שהוא מייצר קרקע לדיור זמינה לשיווק".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל הכבוד! כמה עשייה ויוזמה! (ל"ת)
  מייקי 22/03/2018 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מה לגבי הדר הכרמל הפנינה שהפכה לזבל (ל"ת)
  אחד העם 22/03/2018 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  להיכן יעבור הבה"ד? (ל"ת)
  ארז 21/03/2018 23:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות