הסכם בין האוצר לחקלאים: הקלה במכס תמורת להוזלת הירקות

המבקרים: הלוואי והיה אפשר באמת לברך על ההסכם שנחתם הערב תחת לחץ ובאמצעות כסף רב
 |  (5)
אורי אריאל, צילום מתוך אתר 'ויקיפדיה'
הסכמה בין הצדדים שפעלו להפחתת מחירי המזון לקראת חג הפסח. משרד האוצר, משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל החליטו הערב על הורדת המכסים בכמות מוגבלת ובזמן מוגבל של 3 חודשים לקראת החג בתמורה לאספקת ירקות במחירי זולים לרשתות. 
על פי ההסכם, יבוטל המכס על ייבוא דגים קפואים, פעולה שתאפשר הפחתת הדגים בעד 20 שקלים לקילו. כמו כן יבוטלו המכסים על שמן זית ומחירו יופחת עד 8 שקלים. בנוסף נקבע כי יבוטלו המכסים על ירקות קפואים, דבר שייאפשר הפחתת מחירים בלמעלה מ-10%. 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתמורה לצמצום התוכנית המקורית של שר האוצר על ביטול כולל של המסכים לקראת החג, החקלאים התחייבו לשווק תפוחי אדמה, כרוב וגזר במחיר של בין 1.5-2 שקלים לרשתות השיווק לתקופה של שלושה חודשים. התחייבות שתוריד את עלות הירקות ברשתות השיווק. 
בנוסף תושלם מכסת ייבוא בשר טרי, בהיקפים משמעותיים, אשר צפוייה להפחית באופן ניכר את מחירי הבשר הטרי. זאת בהמשך לפתיחה של מכסה לייבוא גבינות קשות, בשר כבש וירקות טריים מסוגים שונים על מנת להבטיח שלא תחול עליית מחירים לקראת החג, כפי שהוחלט לאחרונה.
שר החקלאות אורי אריאל: "אני שמח שהגענו לאיזון הנכון שבין הוזלה של מוצרי המזון ובין הגנה על החקלאים והבטחת עתידם. לנגד עיננו עמדו כל העת המשפחות שיושבות סביב שולחן הסדר ומצד שני החקלאים שעבדו קשה כדי לספק מוצרים טריים ואיכותיים. התחלנו את המהלך כבר בראש השנה ומדובר במהפכה ששנים רבות לא עסקו בה ואני שמח שהצלחנו הפעם. זה צעד ראשון בתהליך ארוך שיביא את כולנו לעולם חקלאי מפותח יותר. של שכלול התחרות בענף ומתן תמיכה ישירה למשק החקלאי".
היו גם מבקרים להסכם
יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ חיים ילין (יש עתיד) תקף הערב את שרי האוצר והחקלאות על ההסכמות בין המשרדים לחקלאות:
"הלוואי והיה אפשר באמת לברך על ההסכם שנחתם הערב תחת לחץ ובאמצעות כסף רב. שרי האוצר והחקלאות אימצו את דרך הפעולה של רוה"מ "לנהל" את הבעיה, במקום לפתור אותה אחת ולתמיד.
כל עוד לא תבוצע רפורמה ארוכת טווח בענף החקלאות, שתוביל להורדת יוקר המחייה ולהגנה על החקלאים, הטייקונים ימשיכו לקבוע בשטח את המחיר ולשלוט בשר האוצר. לצרכנים בישראל מגיע תוצרת חקלאית במחירים הוגנים כל השנה ולחקלאים מגיע פרנסה בכבוד ולא הבטחות שווא"
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הכתובת להוזלת הירקות היא הרשתות והמתווכים
  אזרח 08/03/2016 09:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החקלאים מקבלים-2 שח על קילו שנמכר ב 10 . הקמעונאים והסיטונאים משלשלים לכיסם את הפער, משום מה הממשלה בוחרת להתעלם מהעובדה הפשוטה הזו. בשביל מה ליבא אם אפשר לגדל הכל בארץ ? כל מה שצריך לעשות זה לעצור את הגזל של הרשתות והסיטונאים.
  סגור
 • 3.
  יוקר הירקות
  לוך 08/03/2016 08:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקום להעלות את המים לחקלאות יקרו אתו ב100 אחוז הוסיפו מע״מ הקימו תאגידים וזה הוסיף 30 אחוז תוספת לתשומות החקלאים ואז עם ישראל ישלם מיליונים לחקלאים למשך שלושה חודשים ונגמר המשחק
  סגור
 • 2.
  ושוב האוצר והפוליטיקאים מפספסים בענק
  אפרסק 07/03/2016 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה לא אצל החקלאים. הבעיה אצל הסיטונאיים והקמעונאיים.שם צריך לטפל.שיקום גוף ציבורי במימון המדינה שיחליף את השוק הסיטונאי ואז תראו איזה פלא יהיה
  סגור
 • 1.
  ההנחה תגיע לציבור? בחלום! והרשתות ימכרו במחיר רגיל
  אחד 07/03/2016 21:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויעשו קופה על הצרכנים ועל החקלאים.
  סגור
 • מוצרי פינוק ויוקרה
  Sassi6 08/03/2016 02:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כן, ההנחה תגיע לציבור כי הטראומה של רמי לוי מאלצת את רשתות המזון להתחרות זו בזו במחירי הפסד עד לפשיטת רגל כמו רשת מגה לשעבר, לא? ובכל זאת, מה יתייקר? מוצרי פינוק ויוקרה למגזר השוק של העשירונים העליונים, לא?
  סגור