פימי והברוניצקים מכרו את ההחזקה באורמת ל-ORIX היפנית תמורת 627 מ' ד'

מדובר במימוש 22% מהחברה תמורת 57 דולרים למניה. פימי רשמה רווח של 300% על ההשקעה
 | 
ישי דוידי, צילום: יונתן בלום
העסקה יצאה לפועל: יהודית (דיתה) ברוניצקי וקרן פימי מכרו את האחזקה באורמת לתאגיד ORIX היפני. מדובר במכירת 22.1% מההחזקה תמורת 627 מיליון דולר (57 דולרים למניה). הצדדים צופים כי הסגירה של עסקת רכישת המניות וההסכם לשיתוף הפעולה (המתואר בהמשך) יושלמו ברבעון השלישי של 2017.  מניית אורמת מאבדת כעת 1.5% בוול סטריט למחיר של 58.3 דולרים למניה.
במסגרת תנאי ההסכם לשיתוף פעולה מסחרי בין החברות, לאורמת תהיה זכות בלעדית לפתח, להחזיק, להפעיל ולספק ציוד עבור הפרויקטים הגיאותרמיים של ORIX בכל השווקים מלבד יפן. בנוסף, לאורמת תהיינה זכויות מסוימות לפעול כשותפה טכנית ולהשקיע יחד עם ORIX בפרויקטים גיאותרמיים ביפן. כמו כן, ORIX תסייע לאורמת לקבל מימון פרויקטאלי עבור הפרויקטים הגיאותרמיים שלה ממגוון גופים פיננסים מובילים בתחום האנרגיה המתחדשת איתם ל-ORIX קשרים עסקיים באסיה וברחבי העולם.
במסגרת ההסכמים האמורים, ל-ORIX תהיה הזכות להציע מינויים לשלושה מועמדים אשר יכהנו בדירקטוריון של אורמת שיורחב ל- 9 חברי דירקטוריון, וכן להציע מועמד רביעי שיהיה מוסכם על שני הצדדים ויכהן כדירקטור עצמאי חדש בדירקטוריון. בנוסף, כל עוד ORIX זכאית לייצוג בדירקטוריון, ORIX תהיה כפופה למספר הגבלות מקובלות כולל מגבלה אפקטיבית של-25% מזכויות ההצבעה. כמו כן, תקבל ORIX זכויות רישום מקובלות למניות אורמת אשר יהיו בבעלותה
נזכיר כי פימי רכשה 22.5% מאורמת תעשיות בשנת 2012 בכ-145 מיליון דולר, וזאת בצל מצוקתה של משפחת ברוניצקי שהתקשתה לפרוע הלוואה של 600 מיליון דקל מבנק פועלים. פימי מממשת כעת את השקעתה בתשואה של למעלה מ-300% ורווח מצטבר של כ-300 מיליון דולר. במהלך 5 השנים האחרונות מאז רכשה פימי את השליטה, פעלה הקרן בראשות ישי דוידי נמרצות להשבחת פעילותה של אורמת, כמו מינוי יצחק אנגל כמנכ"ל ודורון בלשר כסמנכ"ל הכספים.
קונצרן ORIX הוא ענק השקעות בינ"ל בעל פרוטפוליו מגוון, בעל שווי שוק של כ-20 מיליארד דולר ומנהל נכסים בהיקף של למעלה מ-100 מיליארד דולר. החברה, שנוסדה בשנת 1964, מפעילה כיום מגוון רחב של עסקים בתחומי הפעילות, השירותים הפיננסיים וההשקעות. הפעילות העסקית של ORIX מתפרסת על פני ענפים הכוללים: אנרגיה, הון פרטי, תשתיות, כלי רכב, ספינות ומטוסים, נדל"ן ושירותים פיננסיים קמעונאיים. עסקיה של אוריקס מתפרשים בכ-36 מדינות ואזורים ברחבי העולם.
גילון בק, יו"ר אורמת טכנולוגיות ושותף בכיר בפימי: "מכירת מניות פימי באורמת טכנולוגיות לקונצרן ORIX היפני מהווה חלק מהאסטרטגיה של פימי לרכישת חברות והשבחתן ומציאת עיתוי נכון מבחינת החברה, השותפים והקרן לממש את אחזקותיה. הקרן החליטה לממש כעת את אחזקתה באורמת, כאשר החברה מצויה בתנופת צמיחה, עם הנהלה חזקה. אנו בטוחים כי רכישת מניות פימי באורמת טכנולוגיות ע"י ORIX, שהוא קונצרן ענק שחרט על דיגלו צמיחה בתחום האנרגיה המתחדשת העולמית בכלל ובמזרח הרחוק בפרט יביא להמשך הצמיחה וביסוס מעמדה של אורמת כחברה מובילה עולמית".
במארס האחרון הסבירו בלאומי שוקי הון את המהלך שהבשיל כעת לכדי עסקה, כשכתבו: "למרות היעד של 100% אנרגיה אלטרנטיבית בקליפורניה ותנופת הביקושים הגלובאלית, מכירת גרעין השליטה בחברה, בעידן ממשל טראמפ, הינה צעד הגיוני. אי לכך, אנו בהחלט מבינים את מי שרוצה לממש תשואה של 220% בתוך שלוש שנים, ולצאת ביחד עם בעלי השליטה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה