חוששים מעסקת פינוי בינוי? ייתכן שזה הפתרון בשבילכם

המדינה תעמיד לרשותם של בעלי הדירות הסכם מוכן לחתימה מול היזמים הכולל את כל שלבי הפרויקט. האם זה מה שיקדם פרויקטים של התחדשות עירונית?

|
(2)
פרויקט פינוי בינוי, צילום: יואב פלי

אחד החסמים הגדולים בפרויקטים של פינוי בינוי הוא הפחד של הדיירים מחתימת הסכם מול היזמים. כעת, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מעדכנת כי תעמיד לרשותם של בעלי הדירות הסכם, שנכתב כחוזה משפטי, מוכן לחתימה מול היזמים, או לחילופין מתווה שישמש אותם להסכם אחר עליו הם חותמים.

יוזמה זו, המכונה "הסכם מדף", באה למנוע מהדיירים להתקשר בהסכמים פוגעניים. "אנו כמדינה נדרשים לתת לדייר את הכלים שיסייעו לו להרגיש בטוח להפקיד את ביתו", מסביר יו"ר הרשות חיים אביטן. לדבריו, בתקופה הקרובה הרשות עובדת על מסמכים דומים גם עבור תמ"א 38 חיזוק – עסקה מלאה והסכם לארגון. "אנו מקווים כי מסמכים אלו יסירו את החסמים והחששות של בעלי הדירות ונוכל לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית למענם ובשבילם".

עסקת פינוי בינוי היא עסקה הנמשכת תקופה ארוכה, כוללת שלבים רבים ומשלבת גורמים בעלי אינטרסים שונים: יזמים, קבלנים, בעלי דירות ורשות מקומית. נוסף על כך ישנן פעולות שנדרשות לערוך מול רשויות המס ומשרדים ממשלתיים נוספים. תהליך זה מלווה בחששות כבדים מצד הדיירים, שלעתים משתייכים לאוכלוסיות מוחלשות. לצד זאת, אופן ההתנהלות של כל אחד מהדיירים עשוי להשליך על היכולת לקדם את הפרויקט ולעמוד בלוח הזמנים הנדרש. 

מה כולל הסכם?
על פי הרשות, מטרת ההסכם היא להתוות דרך התנהלות של הצדדים לאורך הפרויקט, תוך ניסיון לתת מענה מיטבי לסוגיות שונות המתעוררות במהלכו. עוד נקבעו מנגנונים למניעת חילוקי דעות ולסיוע בהסדרתם עוד במהלך תקופת העסקה.

בתוך כך, ההסכם יתייחס לכל שלבי הפרויקט, החל בהתארגנות וכלה בתקופת הבדק לאחר אכלוס הדירות; תוך התייחסות מפורטת למכלול ההיבטים הקיימים בהם, לרבות היבטי תכנון, רישוי, רישום, קניין, ליווי בנקאי, שעבוד, מסירת מידע, שקיפות, ועוד. 

כמו כן, ההסכם יקבע את התמורות שיינתנו לבעלי הדירות (בהתאם לנתוני הפרויקט הספציפי) כנגד הזכויות שיקנו ליזם במקרקעין, תוך פירוט האישורים אותם היזם נדרש לבצע לצורך מימוש הפרויקט. בנוסף, יכלול התייחסות לקרן תחזוקה למימון עלויות ועד הבית, בטוחות (למשל - ערבות חוק מכר, ערבות לתקופת השכירות), תנאים מתלים להסכם, אפשרות יציאה מההסכם, קביעת לוחות זמנים, קווים מנחים לקביעת קבלן מבצע ועוד.

ההסכם נערך על ידי עינת גנון סמנכ"לית הרשות ועו"ד חנה גבאי, היועצת המשפטית היוצאת של הרשות, ואינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי. ההסכם צפוי להתפרסם באתר הרשות בשבועיים הקרובים.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אין דירה חילופית
  אלונה 14/03/2019 18:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החשש הוא שנותנים לי אפשרות לשלם שכדעד שיהיה מוכן . כבר 4 שנים היזם רודף אחרי הדיירים אין אישור מכירה במתחם המבוקש אין לו אפילו דירה אחת שלו. אני בדירה שלי גרה 23שנה השקעתי מכספי ואכלתי מרורים עד שהבית הגיע למצב זה. אני בת 68 ולא מוכנה לגור בשכירות.אתה רוצה את הדירה שלי תתן לי אחרת באותה מידה.דיר תמורת דירה. תתאר לך מה זה לפרק את כל הבית ולהוציא את כל המטלטלים. חצי רחוב חנקין בחולון עד מקווה ישראל עשו תמא 38 אז למה יש כאן צורך בפינוי בינוי
  סגור
 • 1.
  הסכם פינוי בינוי
  אנונימי 13/03/2019 16:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יוזמה ברוכה היכן ניתן לראות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות