לאומי: "ההיצע כעת תומך בהמשך מגמת העלייה במחירי הדיור"

דודי רזניק מנהל מחקר מאקרו בלאומי מציג כי ישנה ירידה מסוימת בביקושים אך המחירים עדיין לא ירדו. בצד הפתרון, הצעתו היא לייצר תמריצים שיובילו לביקושים באזורי הפריפריה
|
(4)
ניתוח שוק הדיור
משבר הדיור עוד כאן. דודי רזניק מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוק הון מספק תחזית לכך שמחירי הדיור אינם צפויים לרדת וזאת למרות "התמתנות מסוימת בביקושים, אך עדין ההיצע תומך בהמשך מגמת העלייה במחירי הדיור". 
על פי סקירתו של רזניק, ישנה ירידה בביקושים אך עדיין מדובר בביקושים גבוהים, כאשר בחודש פברואר נמכרו פחות דירות בכ-2.7% ביחס לחודש ינואר וירידה של כ-10% לעומת חודש פברואר אשתקד. אך למרות זאת ציין כי "למרות ההתמתנות הזמנית בקצב המכירות בחודשים האחרונים, הנתונים מצביעים עדיין על רמה גבוהה של ביקושים לדירות".
הניתוח מראה כי הבנייה לא מדביקה את רמות הביקושים וכי העלייה המתונה יחסית בהיצע הדירות בשוק הינו נוכח ירידת הביקושים מרמת השיא שלהם. כמו כן, מחודש יוני 2014 ישנה ירידה מתמדת בהיצע הדירות החדשות הקיימות במשק (תרשים). "יש להדגיש כי הגורם בעל החשיבות הרבה ביותר במאמץ להביא להתמתנות בקצב עליית מחירי הדיור הוא הגדלת היצע הדירות", אמר רזניק.
"מידת האפקטיביות של תרגום העלייה בהיקף התחלות הבנייה למגורים לכדי הגדלה של ממש בהיקף פתרונות הדיור בישראל ניצבת מול אתגר של עלייה במשך הזמן לבניית דירה ביוזמה פרטית".
בסקירתו של רזניק הוא מציג כי יש צורך להסיט את הביקושים מאזורי המרכז ע"י תמריצים מצד הממשלה: "בכדי לספק פתרון של ממש לבעיית הדיור בישראל, יש צורך ביצרת התנאים שיביאו להסטה של חלק מהביקושים לדיור באזורי תל אביב והמרכז לכיוון אזורי פריפריה, בהם מלאי הקרקעות הפנויות לבנייה הינו גדול יותר. זאת, על ידי מתן תמריצים מצד הממשלה לעידוד מגורים מחוץ לאזורי הביקוש המובהקים, וכן בעזרת מגוון רחב של צעדים בעלי אופי ארוך טווח יותר, כגון: השקעה מאסיבית בתשתיות, שיפור איכות ומהירות הגישה מהפריפריה למרכז, השקעה בפרויקטים מתחום החינוך והבריאות, יצירת פתרונות תעסוקה באיזורים אלה ועוד".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הקבלנים זה רבע מהשוק, הגדלת היצע רק אצלהם לא תעזור
  אב 11/04/2016 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש להגדיל משמעותית את כמות האנשים שרוצים למכור דירות
  סגור
 • 3.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=חזירות 10/04/2016 18:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
  סגור
 • 2.
  שטויות, נגמר הסיפור
  גוני 10/04/2016 17:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אף אחד כבר לא מוכר, העסקאות היחידות זה משתכן ומחזורים.. השאר זה דירות שקבלנים נותנים עליהם הנחות גדולות.. חוץ מזה שום דבר
  סגור
 • 1.
  לא נראה לי שמישהו מאמין לדברים האלה
  שלומי 10/04/2016 17:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הביקושים יורדים והבנקים מתחילים לחשוש. מה עושים? יוצאים בהצהרות שהמחירים ימשיכו לעלות. אבל כולם כבר יודעים את האמת...
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות