אישום: ניצלו הסכם סחר מיוחד וגרפו במרמה עמלות ב-24 מיליון שקל

בעלי חברת פוליטיב ניצלו לרעה הסכם סחר מיוחד עם מצרים וארה"ב, הנפיקו חשבוניות כוזבות ופגעו ביצואנים אחרים - ומה האירוניה?
|
(2)
פשע

רשות המסים הודיעה היום כי הגישה כתב אישום כנגד יצרנית יריעות ניילון לחקלאות ותעשייה, חברת א.א. פוליטיב בע"מ וכנגד בעליה, האחים אבנר גולן (56) תושב ראש העין ואריה גולן (51) מהוד השרון. זאת בשל שורת עבירות חמורות על פקודת המכס, חוק מע"מ וחוק איסור הלבנת הון במהלך כארבע שנים, תוך ניצול הסכם סחר מיוחד מול מצרים - וקיבלו במרמה עמלות בסכום שקרוב ל-24 מיליון שקל. האירוניה? מדובר בחברה שזכתה בפרס יצואנית מצטיינת מטעם המדינה בשנת 2011.

הפרשה החלה כאשר להנהלת רשות המסים הגיע מידע על כך שחברת פוליטיב לבדה מנצלת את כל מכסות הסכם הקוויז (QIZ) - הסכם סחר משולש מיוחד בין ארה"ב, ישראל ומצרים שנועד לעודד את הסחר הכלכלי ואת השותפות בין ישראל למצרים, באמצעות מתן הטבות מס גדולות לחברות מצריות המייצרות מוצרים המיועדים לשוק האמריקאי תוך שימוש בחומרי גלם ישראליים - בכך פגעה ביצואנים הישראלים האחרים ובכלכלת ישראל.

החשדות הועברו לטיפול משרד חקירות מכס ומע"מ ירושלים, ובעקבות ממצאים שנתגלו נפתחה חקירה במהלכה הודו בעלי החברה כי גרפו עשרות מיליוני שקלים לכיסם תוך ניצול תנאי ההסכם.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד ליאת ברזילי מהיחידה המשפטית הארצית לתיקי מכס ברשות המסים, חברת פוליטיב הגישה בכ-300 מקרים שונים מסמכי ייצוא כוזבים למכס, לפיהם כביכול מכרה את הסחורה שלה לספקים מצריים שונים בסכום של כ-214 מיליון שקל.

בפועל, מכרה את כל הסחורה לחברה מצרית אחת בסכומים נמוכים משמעותית, שמשם – במקום להגיע לידי חברות מצריות לייצור מוצר מוגמר, נשלחו כפי שהם תוך שימוש במסמכים כוזבים אל חברת הבת של פוליטיב בארה"ב ובמקסיקו, תוך הפרה של תנאי הסכם הקוויז ופגיעה באמינותו.

על כל חשבונית מנופחת שהעבירו לחברה המצרית על מנת שתוכל להוכיח כי היא כביכול עומדת בתנאי ההסכם, קיבלו עמלה של כ-8% עד 12%, ובסך הכל העמלה אותה קיבלו בגין חשבוניות אלו הגיעה לסך של 23,787,964 שקל במהלך ארבע שנים.

חשבוניות אלו הוגשו למע"מ ולאחר מכן בוטלו ובמקומו הונפקו חשבוניות, בסכומים הנכונים, על מנת שהחברות האמיתיות בארה"ב ובמקסיקו שרכשו את הסחורה יוכלו לעשות בהן שימוש. מאחר שהעמלה אותה קיבלו הנאשמים הינה בגדר רכוש אסור על פי חוק איסור הלבנת הון, בית המשפט אישר הקפאת נכסיהם בשווי של כ- 20,000,000 שקל.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מאסר 20 שנה לפחות (ל"ת)
  YYYYY 29/09/2014 14:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  איך אני לא מוצא קומבינות כאלה ??? (ל"ת)
  ישראבלוף 29/09/2014 14:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות