אלטשולר: "הקלות המס שניתנו לחברות הגדולות מטורפות. די עם אלו שבורחים ממיסים וחיים להם באוניות ומטוסים"

בכירי שוק ההון דיברו בועידת ת"א גלובל של Bizportal ו'מידע כנסים'. אליעזר פישמן: "מחסלים פה ענף אחרי ענף. הרסו את הסלולר, שוק ההון, הדלק"
 |  (14)
גלעד אלטשולר, צילום: ליאת מנדל ביזפורטל
בניסיון להבין לאן הולכת הכלכלה המקומית במחצית השנייה של שנת 2013 נפגשו מעל במה אחת בכירי שוק ההון במסגרת ועידת ת"א גלובל של Bizportal בשיתוף עם מידע כנסים.

בפאנל לקחו חלק גלעד אלטשולר מנכ"ל ובעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחם, צבי סטפק יו"ר מיטב-דש, יגאל רונאי ראש החטיבה הפיננסית בדיסקונט, אליעזר פישמן בעל השליטה בכלכלית ירושלים, יאיר לפידות מנכ"ל משותף בבית ההשקעות ילין-לפידות ואמיר ברמלי יו"ר ומייסד קבוצת רוביקון.

בפאנל תקף גלעד אלטשולר את התנהלותה של המדינה בהקלות המס שניתנו לחברות הגדולות והתייחס גם לעשירי המדינה, אשר מנצלים את תקנות המס ומסיטים את החיים שלהם לחו"ל. "הקלות המס שניתנו לחברות הגדולות מטורפות ולא הגיוניות. מספיק עם אלו שבורחים לחו"ל וחיים להם באוניות ומטוסים".

בסבב השאלות הראשון נשאלו חברי הפאנל על דעתם ביחס לגזירות הכלכליות שמתכנן האוצר לתקציב שצפוי להיות מאושר היום בממשלה.

יאיר לפידות , מנכ"ל ילין לפידות : "תמיד יהיו אלה שיכעסו וכאלה שיהיו מרוצים מגזירה זו או אחרת. אבל כלכלת ישראל עם הגירעון התופח שלה קרובה יותר למצב של משבר כלכלי ולכן הטיפול חייב להיות טיפול רציני. על השאלה איפה צריכים הפוליטיקאים להפיל את המקל אני חושב שזה יכול להיות במקומות שונים. הכיוון אליו בחר השר לפיד ללכת לא נראה לי אופטימלי. הכיוון הוא בסה"כ בסדר אבל יש מה לשפר".
פאנל "שוק ההון והכלכלה המקומית במחצית השנייה של 2013 - לאן?"
פאנל "שוק ההון והכלכלה המקומית במחצית השנייה של 2013 - לאן?"

אליעזר פישמן : "בהחלט יש עליהום על המגזר הציבורי. מרגישים את זה בכל מקום, ובמיוחד בממשלה שמכוונת את השינאה כלפינו".

גלעד אלטשולר : "כל הכבוד ללפיד שלא ברח מאחריות ולקח על עצמו תפקיד כל כך קשה. לא היתה לו ברירה הוא היה חייב לעשות את מה שהוא עשה למרות ההבטחות בבחירות. לדעתי הוא בכיוון הנכון".

צבי סטפק : "התקציב של לפיד הוא תקציב של חוסר ברירה. הצעדים היו צפויים והתקציב הוא שבלוני. בשלב הזה אי אפשר לצפות ממנו למשהו יצירתי, אבל האתגרים הגדולים עוד לפניו, למשל הטיפול ברווחים הכלואים ורפורמות מבניות אחרות".
צבי סטפק
צבי סטפק

אליעזר פישמן נשאל כיצד, כמי שמחזיק בחברות רבות בתחום הקמעונאות, הוא רואה את מצבו של האזרח הישראלי וענה: "לאזרח הקטן אין כסף, פשוט אין לו. יש מיתון רציני בקימעונאות כבר שנתיים. כמו שלפיד אוצר צריך דבר ראשון לסגור את הבור והדבר המיידי הוא להעלות את המע"מ. לא היתה לו ברירה אז זה מה שהוא עשה. לדעתי, מהעלאת מס ההכנסה שעליה הכריז האוצר, אם הם יצליחו להביא הכנסות של 500 מיליון שקל - זה יהיה נס, זה לא רציני. מה שנשאר זה קיצוצים. בינתיים זה לא נראה רציני כל התקציב הזה".
אליעזר פישמן ויאיר לפידות
אליעזר פישמן ויאיר לפידות

יגאל רונאי , ראש החטיבה הפיננסית בדיסקונט: "אין ספק שיש קשיים בשוק ובחברות. אין ספק שהחברות נכנסות לקשייים במשק ואנחנו מרגישים את זה גם בבנקים. אנחנו בהחלט ערים למה שקורה במשק. אבל צריך להבין שהמערכת הבנקאית בישראל היא מערכת יציבה, גם ביחס למה שקורה בעולם. זה לא עניין של דרמה, ניהול אשראי זה ניהול לתקופה ארוכה והמערכת הבנקאית בפרספקטיבה של זמן היא יציבה ותמשך להיות כזו".
יגאל רונאי ואמיר ברמלי
יגאל רונאי ואמיר ברמלי

אמיר ברמלי, מנכ"ל רוביקון : "יש רצון לעשות עסקים בישראל. הישראלי מטבעו הוא יזם. את הקרדיט לקיצוצים אני לא נותן ליאיר לפיד, אלו אילוצים שהיו עוד לפני הבחירות ואלו הם אילוצים פוליטיים. מה שחשוב זה האופק וכיום אין אופק ולדעתי זה אחד האתגרים הגדולים שצריך לגבש. דרושה הרבה יותר ארגיה למנגנונים שייצרו יותר הכנסות כי בצד הקיצוצים כבר לא נשאר הרבה שומן".

"שהממשלה תפריע כמה שפחות"

גלעד אלטשולר : "צריך שהממשלה תפריע כמה שפחות. הישראלי הוא יזם שעושה כסף בכל העולם ומביא אותו לפה, צריך לתת לישראלים להמשיך ולעשות את זה. יש גם את עניין ענף הגז שרק לאחרונה התחיל לזרום ולדעתי תהיה לו תרומה משמעותית למצב המשק שאנחנו עוד לא רואים אותה כיום".

יאיר לפידות : "לו המוסדיים היו מוציאים את הכסף להשקעה בחו"ל, כמו שרצו באגף שוק ההון באוצר לעשות לפני המשבר הפיננסי העולמי, היינו צריכים להתמודד כיום עם ועדות חקירה שבהן היו מבקשים תשובות לשאלות כמו - איך המוסדיים הפסידו את כל הכסף? למזלנו זה לא קרה אז, אבל מידת החשיפה של הכסף המוסדי היום לחו"ל בהחלט עלולה להוות סכנה".

פישמן לא רואה את שוק המניות הישראלי מתאושש

פישמן התייחס גם למצבה של הבורסה הישראלית ואמר כי: "הגופים המוסדיים גדולים על השוק המקומי. הם לא יכולים להשקיע את כל הכסף שיש להם פה. הממשלה והרגולטורים מחסלים פה ענף אחרי ענף, הרסו את הסלולר, הרסו את כל שוק ההון, הרסו את ענף הדלק - אז מה רוצים - שתהיה פה בורסה? יש פה רק קצת פעילות באג"חים וזהו זה. נקודה. מה רוצים שהמוסדיים ישקיעו בחברות שמחוסלות?".

ביחס לעתיד הבורסה אמר פישמן, "אני לא מרגיש בעיה עם מוסדיים שיוצאם לחו"ל. נזילות לא תהיה פה בזמן הקרוב. שוק האקוויטי פה לא במצב טוב, אין הנפקות אין שום דבר ואני לא רואה את שוק המניות בישראל מתאושש גם עוד שנתיים".

סטפק התייחס לטייקונים שחייבים לציבור ולא עומדים בהתחייבויותיהם ואמר "יש מצבים שבהם צריך להגיד להם סטופ. העליהום על המגזר העסקי יבוא לידי ביטוי בתוצאות של המשק והכלכלה. יש עיוותים שנוצרו במשך הרבה מאוד שנים ואי אפשר לתקן אותם ביום אחד".

לכתבות נוספות מוועידת ת"א גלובל של Bizportal

מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון תוקפת חזיתית : "שוק ההון שלנו בורח לנו מהידיים בעידוד אגף שוק ההון באוצר"

יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי : "הייתי בטוח שלפיד יביא רעיונות מחוץ לקופסא - התאכזבתי"

רמי לוי : "יש לי חלום - שתוך ארבע שנים יהיה שלום ונפתח סניפי סופרמרקט גם ברמאללה, טול כרם, ואפילו ברבת עמון"

תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  צריך ועדת חקירה , לא יתכן שאנשים שיושבים
  בזיון !!! , 13/05/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למעלה יעשו כל העולה על רוחם על גב הציבור ולא יתנו את הדין , באיזו מדינה קיימות הטבות מס כאלו שערורתיים . צריך להעמיד לדין את החותמים על ההסכמים הללו , מה ההבדל בין זה שמעלים מס לבין ההעלמת המס ה"חוקית" הזאת ?
  סגור
 • 11.
  אם שוק הסלולר היה נשאר היו גובים עוד מיליארד
  אבו 13/05/2013 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמו כל החלטות הממשלות אין מחשבה מאחוריהם מה יהיו ההשלכות העתידיות כמו בשוק ההון בקופות הגמל,ועדת בכר הזכורה לרע,דפקו את האזרח.אם יוציאו לי עין העיקר שלשני יוציאו שניים. הורידו את מחיר הסלולר אך אף אחד לא חשב איזה חור יווצר בגביית המס שרי הממשלה הם מריונטות שלא יודעות לשאול שאלות העיקר להיות פפולריים
  סגור
 • 10.
  חוצפה עוברת כל גבול, עלאכ :הרסו את השוק הסולולרי.
  יגאל כהן 13/05/2013 12:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השוק "נהרס" כששברו את הקרטל, אני לא מאמין איזו חוצפה יש לחזירים האלה.
  סגור
 • 9.
  הרסו את הסלולאר למה ? אולי לך הרסו את הסלולאר חחח
  ר 13/05/2013 11:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כואב בכיס הא?
  סגור
 • 8.
  לאלטשולר יוצאים העיניים. כל כך טיפש. לך תקים חברה נראה
  אלינור 13/05/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 3
  אותך, במקום כל הזמן לנהל כספים של אחרים, ולגזור עמלות שמנות מלא לעשות כלום
  סגור
 • 7.
  בקרוב מחיקתו מהמפה, כלל דלק,כלכלית,בבילון ...... (ל"ת)
  רוני 13/05/2013 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  פישמן - הרסו? - רק את הפרות החולבות הללו לבעלי ההון
  paznadav 13/05/2013 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והיטיבו עם העם שמפסיק לשלם מחירים מטורפים למונופולים למיניהם - כולל אלו של פישמן
  סגור
 • 5.
  עודף הרגולציה החריב את שוק ההון הישראלי!
  די לעודף הרגולציה! 13/05/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  די! נמאס!
  סגור
 • 4.
  נער הייתי וגם זקנתי ולא ראיתי שר בממשלה יושב
  חי במינוס 13/05/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בבית קפה עם מי מהעשירונים 1-7
  סגור
 • 3.
  למרות החיסולים כדברך כולם מנהלים עסקים כרגיל ומיתפתחים
  ציון 13/05/2013 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי אפשר כל הזמן לאיים ולהפחיד יש חוק כלים שלובים שמיתאזן במקביל ואין ווקום מה שמפנה האחד ממלא השני מי שנתן את ההטבות המפליגות טעה וחטא בהקמה נותנים הטבות זמניות אבל בצורה מבוקרת ולא מקפחת ועים יד על הדופק ועכשיו מנסים מיתלוננים ושוכחים שהמיפעלים הוקמו לטובת כולם ולא רק לטבת היזמים
  סגור
 • 2.
  ממתי הפכת לגינגי ? (ל"ת)
  סיגלוש 13/05/2013 11:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  זה לא יעזור לך אלטשולר
  מיכל בת טייקונים 13/05/2013 11:00
  הגב לתגובה זו
  1 2
  המדינה היא שלנו! נעשה בה מה בא לנו
  סגור
 • נכון כי ממשלתינו מתחנפת להוריך וחבריהם. (ל"ת)
  חי במינוס 13/05/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • הישתגעת לגמרי....זה הון ושלטון מפה ישר לכלא (ל"ת)
  מיכל 13/05/2013 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור