פלוג: "השוק האפור בחלקו לגיטימי - ויכול לתרום לתחרות"

הביקוש הגואה לאשראי תורם להתפתחות השוק האפור ומדאיג את בנק ישראל
|
(9)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ

האשראי הבנקאי למשקי הבית ולעסקים קטנים נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות, אך הבנקים מתקשים לספק אשראי לכל דורש. מצב זה תורם בעיקר להתפתחות השוק האפור שנהנה מהביקוש הגואה ומדאיג את בנק ישראל.

בבנק ישראל ערכו סקירה מקיפה שהוצגה הבוקר על ידי הנגידה קרנית פלוג, והם מציעים דרכי התמודדות להגדלת האשראי ולצמצום השוק האפור על ידי פיתוח מקורות מימון חלופיים מוסדיים והסדרת חוקים ורגולציה את הפעילות הלגיטימית. 

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

לפי בנק ישראל, השוק האפור מסכן את המערכת הפיננסית מכמה סיבות כאשר העיקריות שבהן נוגעות לרגולציה ליציבות הגופים. הפער בדרישות הרגולציה עלול להביא לירידה בסטנדרטים במערכת הפיננסית, ואם הגופים בשוק האפור יהפכו לחלק משמעותי משוק האשראי - עליהם לעמוד בסטנדרטים שיבטיחו יציבות מוסדית.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג: "באופן מסורתי התיווך הפיננסי בין חוסכים לבין לווים התרחש במערכת הבנקאית, באמצעות העמדת הלוואות שמומנו מגיוס פיקדונות מציבור החוסכים. גם כיום, למרות התפתחותם של מקורות אשראי נוספים, המערכת הבנקאית היא המערכת הדומיננטית בישראל מבין המוסדות הפיננסיים השונים, בכל הקשור לפעילות של תיווך פיננסי".

"רק בשביל לסבר את האוזן, נכון לדצמבר 2014, סך יתרת חוב משקי הבית עמדה על 433 מיליארד שקל. עיקר החוב של משקי הבית, כ-94% ממנו, הינו מהמערכת הבנקאית וחברות כרטיסי האשראי. עם השנים החלו גופים נוספים לעסוק בתיווך הפיננסי, כמו המערכת החוץ בנקאית, שהאשראי בה מסופק על ידי גופים פיננסיים, כמו קרנות פנסיה וחברות ביטוח שעדיין נבדלים מהבנקים בעיקר באפשרות הגישה שלהם למקורות נזילות ממשלתיים". 

"הגדלת היצע וזמינות האשראי במסלולים מפוקחים נוספים תביא לצמצום הכדאיות של משקי הבית והעסקים הקטנים לפנות לשוק האפור. כוחות של ביקוש והיצע יוצרים את השוק האפור, ובחלקים ממנו הוא שוק לגיטימי המספק שירותים משלימים למערכת המוסדית. שוק זה יכול לתרום גם בהיבטים של תחרות".

אין מספיק נתונים על השוק האפור

לדבריה, "הסדרה רגולטורית של השוק האפור תאפשר הרחבת מקורות המימון של הגופים הפעילים בו. ההצעה לאפשר לגופים מסויימים להנפיק אג"ח ולתת אשראי ללא הסדרת הבקרות המתאימות יכולה להביא לנזק חמור למשק. לגבי השוק האפור, אין נתונים מלאים על היקף פעילותו ועל לקוחותיו, וזו אחת הבעיות לגביו. מסקר שנערך עבור הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שבמשרד הכלכלה בשנת 2010, עולה כי עסקים קטנים רבים מתקשים במימון פעילותם, אולם לשאלה כמה מהם משתמשים בשוק האפור, רק כ-0.4% ענו באופן חיובי. נראה כי מספר זה מוטה כלפי מטה, שכן אין מידע מלא על מתן אשראי וניכיונות שיקים על ידי נותני שירותי מטבע ועמותות לגמילות חסדים. האומדנים כיום מדברים על שוק אשראי של כ- 10 עד 20 מיליארד שקל. ביחס למספרים הקיימים במערכת הבנקאות מדובר על שיעורים נמוכים מאד.

"יש לאפשר לגופים חוץ מוסדיים אחרים לגיטימיים לקחת חלק בחלקים שונים של התיווך הפיננסי, לדוגמא, פלטפורמות למימון המונים, קרנות למתן אשראי לעסקים קטנים בערבות המדינה, איגוח הלוואות בנקאיות למגזרים אלה ומכירתן למוסדיים", סיכמה פלוג.

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  למה לא מפטרים אותה כבר? לא מתאימה לתפקיד (ל"ת)
  שי.ע 15/07/2015 18:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 8.
  כסף בקספת לא תועיל\גם נגידה ארה"ב איום סיני אז תשתין בק
  דוד 15/07/2015 18:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.סין מחזיק 3-טיריליון איום שלהם בדרך כי אובמה גמר תשתיות התחילו-מפעלים ותעשיות חובה לזכור בנקים ארהב חייבים הרבה לאירופה 2.ראינו מפעל מכוניות סביבו פרחו הרבה עסקים בנינים{השיתיל קיבל טיפול נדרש במקום 4 שנים גדל בשנתיים 3.דרום וצפון מפעלים תעסוקה כל מה צריך אדם -כך יגדל קיוסק לשופר גדול וענקי 4.מבקר שפירו חובה לבדוק למגע,קיבוצים מושבים,בנקים שנתנו אחד רוצים שלוש{וכן מה נכנס לקופה כי נוכלים לפנינו מיומנים מאוד
  סגור
 • 7.
  הבנקים גובים 10 אחוז רבית וכמה הם משלמים..גנבים.... (ל"ת)
  לקוח 15/07/2015 14:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  ריבית חובה 15% זכות 00000,01% זאת הבשורה שלך (ל"ת)
  מאיר פ 15/07/2015 14:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  הנגידה לא יודעת איך להביא איזה בשורה של תחרות בין הבנקי
  מאיר פ 15/07/2015 14:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בנקים , מה היא עושה מביאה את עולם התחתון כ גורם תחרותי, חה חה מחר היא תביא את משפחות הפשע להורדת מחירי הדיור
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  למנות וועדה מייעצת לבנק ישראל
  אבי 15/07/2015 13:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בנק ישראל מתנהל מזה שנים ללא הצלחה מול הספקולנטים במט"ח. כתוצאה מכך צבר הבנק כ-85 מיליארד דולר שמסבים הפסדים למדינה עקב הריבית הנמוכה בשווקי העולם. בנוסף לכך היצוא מקרטע משום שיצואנים ישראלים אינם יכולים להתחרות בשווקי חו"ל עקב שער הדולר הנמוך. ככן יש למנות וועדה מייעצת לבנק ישראל שתכלול כלכלנים ומומחים בשוק ההון שתסייע לבנק להתמודד מול הספקולנטים. בנוסף לכך יש להגביל את הנגידה במתן הצהרות לעיתונות או לתקשורת ולהשאיר את הדוברות בידי דובר של הוועדה המייעצת.
  סגור
 • 3.
  כותרת כזו מהנגידה..צריכה ללכת הביתה.בושה וחרפה.... (ל"ת)
  חיים 15/07/2015 12:36
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  עוד שטות מבית מדרשת פלוג - תלכי הביתה כבר !!
  שלומי 15/07/2015 12:00
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הדולר יורד - המחירים בשמיים עכשיו את רוצה לתת לגיטימציה לפושעים
  סגור
 • 1.
  פלוג
  יואב 15/07/2015 11:45
  הגב לתגובה זו
  4 1
  תתבונני בדולר שלך ותראי איך אנחנו עושים לך בית ספר לנגידים מתחילים.........חחחחח אכלת אותה עם הדולר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות