אחת בשביל כולן: אושרה תכנית מתאר אחודה לכ-300 תכניות ארציות

קבינט הדיור אישר את תכנית תמ"א 1 שמטרתה לקצר תהליכים ו"לסייע בייעול וקידום תכניות". עוד אושרו כחצי מיליון דונם למטרות סביבתיות והוגבלה הבנייה בחופים

|
דלית זילבר מנכלית מנהל התכנון, צילום: ניב קנטור

אחת בשביל כולם: קבינט הדיור אישר תכנית מתאר אחודה לכ-300 תכניות ארציות, המכונה "תמ"א 1".  

מטרת התכנית לפי מינהל התכנון היא "לסייע בייעול וקידום תכניות. מדובר בתכנית שתנגיש בדרך קלה את המידע התכנוני ותאפשר מבט כולל ומקיף שיסייע בהסדרת מערכות הפיתוח, התשתיות, הסביבה והמגורים". עוד צוין כי מבנה התכנית הנו מודולרי בעיקרו, ומאפשר צירוף של תכניות מתאר נוספות ככל שיאושרו.

כמו כן, במסגרת התכנית נוספו עוד כחצי מיליון דונם של שטחי שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות טבעיים ויערות נטע אדם. התכנית כוללת שתי חטיבות - חטיבת תשתיות וחטיבת שטחים פתוחים וכל אחת מהן מאגדת בתוכה פרקים בתחומים שונים - מים, אנרגיה, קרקע, דרכים ושטחים פתוחים:
 
שטחים מוגנים - התכנית מאגדת את השטחים הפתוחים לסוגיהם - שמורות טבע, גנים לאומיים, יערות נחלים וחופים למכלול אחד. עם הגידול הצפוי באוכלוסייה והצפיפות ההולכת וגוברת, התכנית מוסיפה כחצי מיליון דונם של שטחים מוגנים ברמה הארצית, וזאת מעבר לשטח השמור כיום עפ"י תכניות המתאר הארציות הקיימות. 

חופי הים קיבלו מעמד מיוחד ונקבע כי חוף הים הינו "נחלת הכלל". התכנית קובעת איסור בנייה על החוף בתחום 100 מ' מקו המים, פרט לפיתוח שירותי חוף לטובת כלל הציבור וזאת במקומות מוגדרים בלבד, ובכך משאירה את מרבית שטחי החופים פתוחים. עוד הוגדרה תוספת של כ-12,600 דונם שטחים בעורף החופים כשטחי חוף מוגנים. "בפרק זה ניתנה התייחסות והגנה מיוחדת לחופים בשל חשיבותם ברמה הארצית, בשל ערכיו הטבעיים והנופיים וכמרחב פנאי, רוגע ורווחה לציבור רחב המצטופף מול הערים הגדולות לאורך מישור החוף", נכתב. 

אנרגיה - בתכנית מספר פרקים העוסקים בתחנות כוח קטנות, מתקנים פוטו-וולטאים, גז טבעי, גפ"מ ועוד, ועתיד להתעדכן עם אישורה של תכנית המתאר הארצית לאנרגיה (תמ"א 41) הנמצאת בתכנון. עוד הוקצה פרק לטובת טיפול בפסולת.

בהיבט התחבורה, הפרק כולל דרכים ומסילות ברזל ועתיד להתעדכן עם אישורה של תכנית המתאר ארצית לתחבורה יבשתית (תמ"א 42) הנמצאת בהליכי אישור.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר ציינה כי "מדובר בתכנית בעלת חשיבות הן ברמה הסביבתית והן ברמה התכנונית. תכנית המנוסחת בצורה בהירה, פשוטה ושווה לכל נפש, שתהווה מעתה כלי סיוע עדכני בהגשמת מדיניות התכנון הארצית. אישור תמ"א 1 הינו תוצר של עבודה יסודית ומקצועית שלוותה בשיח ובשיתוף של גורמי הממשלה והנציגים הירוקים. במסגרת עבודה זו, מינהל התכנון עבר תא שטח אחר תא שטח וקבע את ייעודו, מתוך ראייה מרחיקת ראות לכלל הצרכים העתידיים של מדינת ישראל".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות