האם לונדון תאבד את מעמדה כמרכז הבנקאות של אירופה?

יקי ברנס, ראש זרוע הייעוץ האסטרטגי בפירמת רו"ח בייקר טילי ישראל, על לונדון שאחרי הברקזיט - מה צפוי לה?
|
(1)

מאז פורסמו תוצאות משאל העם באנגליה על היציאה מהאיחוד האירופי, הוצפה הרשת בפרשנויות וניסיונות פרשנות של העתיד לבוא. ניסיון לחזות מה יהיו סה"כ ההשפעות של יציאת אנגליה מהאיחוד, מה צופן לכלכלות מדינות אירופה, ומה יהיו ההשלכות על מרקם החברה האירופית - הם כולם ניסיונות חיזוי מאתגרים הגובלים לעיתים בניחוש של ממש.

מנגד, קיימים תחומים ספציפיים המתקיימים בתוך המסגרת הכפולה של אנגליה והאיחוד האירופי, שניתן כבר בנקודת זמן זו לקבוע שצפויים להשתנות, ולחזות את עתידם וכיצד יושפעו מהמהלך. התחומים אשר צפויים להשתנות נשענים על רגולציה של האיחוד האירופי שחלה כיום על אנגליה, ולא תחול עליה לאחר יציאתה מהאיחוד.

אחד מהתחומים האלו הינו עתידה של לונדון כמרכז הבנקאות והשירותים הפיננסיים של אירופה ובפרט עתידם של סניפי בנקים בינלאומיים הממוקמים בלונדון. לונדון הינה המרכז הפיננסי הבינלאומי של אירופה עם המספר הגדול ביותר של בנקים ומוסדות פיננסיים ביחס למדינות אחרות באיחוד. 17% מתוך סה"כ ההלוואות הבינלאומיות הניתנות באירופה ניתנות ע"י בנקים הממוקמים בלונדון, לעומת 9% מגרמניה ו-7% מצרפת. לונדון הינה מרכז הסחר הגדול ביותר בעולם לסחר באירו ומובילה עולמית כמרכז לסחר במטבעות זרים אחרים.

מבין כל החוקים החלים על מדינות באיחוד האירופי, החשובה ביותר עבור פעילות הבנקים הבינלאומיים הלא אירופאיים היא החקיקה המאפשרת פעילות פיננסית שוטפת וחופשית בתוך האיחוד ובשמה - Markets in Financial Instruments Directive - MiFID. משמעותה היא שבנקים עם סניף באנגליה יכולים לבצע פעילויות ולתת שירותים באופן חופשי וללא הגבלה מיוחדת בכל מדינות האיחוד, חקיקה הידועה גם כ-Passporting. יציאת אנגליה תבטל את יכולתם של בנקים הפועלים מתוכה לפעול באופן חופשי ברחבי האיחוד.

בסקר מקיף שבוצע באנגליה לפני משאל העם ע"י מכון המחקר האנגלי Ipsos MORI בקרב עשרות מוסדות פיננסיים ובנקים בינלאומיים הממוקמים בלונדון בעיקר, קבעו 40% מהנשאלים כי בסבירות גבוהה עד ודאית, יועתקו סניפים מלונדון למדינה חברה אחרת אם אכן אנגליה תצא מהאיחוד האירופי.

ג'יימס דימון מג'יי פי מורגן אמר בראיון בפברואר השנה למגזין Financial Times שיציאה של אנגליה מהאיחוד תגרום "לדילול מאסיבי של ריכוז הבנקים והמוסדות הפיננסיים הבינלאומיים בלונדון". דימון הוסיף שלונדון צברה במשך עשורים כוח פיננסי בינלאומי אשר עתיד להיפגע באופן מהותי עם מעברם של מוסדות רבים למדינות חברות אחרות באיחוד האירופאי. ג'יי פי מורגן הכריזה שעם יציאת אנגליה מהאיחוד תצומצם הפעילות של השלוחה בלונדון ופעילותה תועתק למדינה אחרת החברה באיחוד.

כדי לנסות ולצמצם את הנזקים הצפויים, עולים קולות הקוראים למציאת חלופות. אחת מהן היא יציאה של אנגליה מהאיחוד, אך הישארותה כחברה במרחב הכלכלי של אירופה, ה-EEA. באופן זה אנגליה תשמור על חלק ניכר מזכויותיה התקפים היום, ביניהם תקפות חקיקת MiFID. הסיכויים לתרחיש זה אינם נראים גבוהים בגלל שתי סיבות: הראשונה היא השינויים המתוכננים בחוקים של ה-EEA, שצפויים לצמצם מדינות שאינן חברות ואי יכולתה של אנגליה להשפיע על החקיקה. השנייה, היא הלך הרוח האירופאי האופרטיבי של הימים האחרונים, המתרגם לזירוז יציאתה של אנגליה מהאיחוד בהתאם להחלטתה, ולהשארת כוחות המשפיעים על השוק עד כמה שניתן במדינות החברות באיחוד.

מהזווית הישראלית, לאומי +0.6% לאומי 2,510 +0.6% לאומי בסיס:2,495 פתיחה:2,485 גבוה:2,512 נמוך:2,485 תמורה:91,628,667 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מחזיק בבנק באנגליה ול מזרחי טפחות +1.52% מזרחי טפחות 9,368 +1.52% מזרחי טפחות בסיס:9,228 פתיחה:9,228 גבוה:9,368 נמוך:9,228 תמורה:33,499,537 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: וה בינלאומי +0.31% בינלאומי 9,890 +0.31% בינלאומי בסיס:9,859 פתיחה:9,805 גבוה:9,970 נמוך:9,805 תמורה:15,891,554 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יש סניף אנגלי. שלושת הבנקים ידרשו לבצע הערכה של תמהיל הפעילות של הסניף בלונדון ולהחליט בהתאם על עתידו. במקרה שבו הפעילות באנגליה הינה שער לאיחוד האירופי תידרש הנהלת הבנק לקבל החלטות לגבי כדאיות המשך הפעילות דווקא מלונדון ולא ממדינה אחרת, החברה באיחוד האירופי.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  איך אפשר ליצור קשר?
  יאיר שאולי 10/11/2016 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יקי ברנס היקר, אני מחפש אותך בנרות הרבה זמן, אשמח לשמוע ממך
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות