המקום בו ההסלמה בדרום יוצרת הזדמנות באחד העם

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי, מיטב דש בית השקעות, דן בהשפעות המצב הביטחוני בכלל ומבצעים צבאיים בפרט על האפיק הקונצרני בשוק ההון
|
אם ניתן ללמוד משהו מניסיון העבר, שוקי המניות והאג"ח התאוששו מהר מאוד אחרי תחילת המבצע במלחמת הלבנון השנייה, ובמבצעים "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן". באשר להשלכות התקציביות של הלחימה, ניסיון העבר מראה שעלות מלחמת לבנון השנייה הסתכמה בכ-11 מיליארד שקלים ועלות המבצע "עופרת יצוקה" בעזה בכ-4 מיליארד שקלים ו"עמוד ענן" ב-2 מיליארד שקלים. מדובר רק בהוצאות של מערכת הביטחון. קשה להעריך את אובדן התוצר כתוצאה מהאירועים הביטחוניים, כאשר הפעם להבדיל מפעמים הקודמות, גם אזור גוש דן עלול להיות מושבת חלקית.

יחד עם זאת, אפשר להזכיר שהתוצר התכווץ ב-0.9% ברבעון בו התנהלה מלחמת לבנון השנייה, אך חזר לצמוח בשיעור של 7.6% ברבעון הבא. כעת מדובר כנראה באירוע שהיקפו דומה למבצעים הקודמים בעזה. בינתיים האירועים הביטחוניים לא יצרו הזדמנויות השקעה מיוחדות, למעט באג"ח הקונצרניות. שוק זה היה חם מדי והיה צריך טריגר כלשהו כדי שאוויר ייצא ממנו. גם ציין זאת בהודעת הריבית האחרונה, כאשר הוא בעצמו תרם לכניסה מאסיבית של כספים אל האפיק ע"י הורדות שהפכו את הפיקדונות בבנקים לאלטרנטיבה לא כדאית.

"הר" של 70 מיליארד שקלים מכספי קרנות נאמנות מושקע באפיק הקונצרני. לשם השוואה, בשיא התקופה "העליזה" בשוק הקונצרני בשנת 2007, החזיקו הקרנות כ-30 מיליארד ולפני פרוץ המשבר ביוון בשנת 2011 כ-45 מיליארד. בהתחשב בעובדה שמחזורי המסחר באג"ח הקונצרניות עלו במהלך השנים 2007-2014 רק בכ-40%, כאשר בין 2011 ל-2014 כמעט לא הייתה עלייה במחזורים, בהיקפים גדולים מהקרנות מתקשים "להיעכל" בשוק מבלי לגרום לזעזועים.

המגמה השלילית בשוק האג"ח הקונצרניות, שהתחילה עוד במחצית השנייה של חודש מאי, הואצה בימים האחרונים עם התגברות הפדיונות מקרנות הנאמנות. מדד תל בונד 60 ירד מהשיא ביותר מ-2%, ובאג"ח בדירוגים נמוכים יותר הירידות היו בשיעור חד עוד יותר.

כדאי לשים לב שהירידה המצטברת בשוק הקונצרני מאז שאפיק זה התחיל להיחלש, כולל הירידות האחרונות, הייתה חדה יותר מאשר סך הירידות בשוק המניות, שאמור להגיב בעוצמה גדולה הרבה יותר להסלמה ביטחונית. גם עוצמתו של שער החליפין של השקל מעידה על כך שהמשקיעים לא מתרגשים יותר מדי מהאירועים הביטחוניים. נראה ששוק הקונצרני מושפע בעיקר מיציאת הכספים מקרנות הנאמנות, ולא מהמשתנים הכלכליים או מעלייה בסיכון הגיאופוליטי.

לסיכום, ניסיון העבר מלמד שפעולה פזיזה של המשקיעים בתגובה להתפתחויות הביטחוניות לא השתלמה. כעת, כשהפאניקה אוחזת בעיקר את שוק האג"ח הקונצרני, לפחות החלק הפחות מסוכן של האפיק, שכולל בדירוגים גבוהים יותר, עשוי להפוך לדוגמא נוספת שממחישה שפאניקה בהשקעות לא משתלמת. המשקיעים עשויים לגלות בדיעבד שבעת זו נוצרו דווקא הזדמנויות כניסה לשוק ולא היציאה ממנו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות