Big data בשוק ההון נותן את זכות הראשונים למשקיעים

יובל צבר, סמנכ"ל תהליכים במיטב דש טרייד, בוחן את כלי ה-Big data ואת השפעתו על המשקיע הפרטי והחלטותיו
 | 
(4)
המושג Big Data הפך בשנים האחרונות למושג שגור בפיו של כל הייטקיסט ומנתח מערכות בעולם. בשנתיים האחרונות מושג זה מוצא את דרכו למיינסטרים ולפתחם של הבנקים ובתי ההשקעות.

במילים פשוטות, Big Data הינו היכולת להעריך, לנתח ולעבד, ע"י אלגוריתמים מהירים, את כמות המידע העצומה הנמצאת בארגונים וברשת, לטובת ניתוח תהליכים ושיפור ביצועים. במדויק יותר, פירוש ה-Big Data מתייחס למאגר מידע שכולל נתונים מבוזרים, שאינם מאורגנים לפי שיטה כלשהי, ומגיעים ממקורות רבים, בכמויות גדולות, בפורמטים מגוונים, ובאיכויות משתנות.
כמות האזכורים של המונח Big data ברשת (בוצע ע"י google trends)
כמות האזכורים של המונח Big data ברשת (בוצע ע"י google trends)

האתגר הגדול ביותר של ניצול המידע הוא ביצוע שליפות מהירות של המידע בדרכים קבועות מראש, אך בעיקר בדרך של זיהוי מהיר של תבניות וקשרים שונים, בין מיליוני פיסות מידע מרוחקות בזמן, במקום, בפורמט ובמקור הקליטה שלהן.

לשם זיהוי תבניות, מוכנסים לשימוש בתחום אלגורתימים מתחומי האלגוריתמים האקראיים, האלגוריתמים האבולוציוניים, בינה מלאכותית ועוד שהורחבו והותאמו לעבודה בכמויות ובקצבים הנדרשים.
קיים קשר הדוק בין בינה עסקית לבין נתוני עתק, אשר נובע מהצורך להשתמש בכמויות מידע גדולות מאד על מנת לבצע ניתוחי בינה עסקית.

התחום של בינה עסקית מבוססת נתוני עתק מתפתח בקצב מהיר. בשנה האחרונה החלו בנקים וגופי השקעות בעולם בפרויקטים רחבי היקף במטרה ללמוד ולהטמיע מערכות קריית נתונים ובינה עסקית, לצורך ניתוח נתוני עתק. תחום זה נקרא Big Data Analysis, והחברות בתחום זה מעניינות לצורכי השקעה, אך זו כבר כתבה אחרת.

מחקר של IBM ואוניברסיטת אוקספורד בנושא, מגלה שמעל ל-50% מבתי ההשקעות בארה"ב הטמיעו או נמצאים בשלב מתקדם של הטמעת מערכות לצורך ניתוח נתוני עתק, וזאת לצורך ייעול ושיפור תהליכים כללים בארגון כגון: ייעול גיוס לקוחות, תמחור מוצרים אישי, שיווק מכוון לקוח בזמן אמת ועוד.

בנוסף, שוק ההון מנצל יכולות אלו לאיסוף וניתוח של נתוני שוק לאורך שנים וביצוע חיתוך מדדים. אנליזה מסוג זה לא הייתה ניתנת לביצוע עד היום, ומטרתה ביצוע השקעות מושכלות יותר מבעבר. במקביל לתהליך בבנקים ובבתי ההשקעות, החל שימוש של האדם הפרטי בניצול יכולות ריכוז נתוני עתק.

עם צמיחת האינטרנט והרשתות החברתיות, נכנס מימד חדש לעולם נתוני העתק, והוא היכולת של האדם הפרטי לבצע ריכוז של מידע פומבי לצורך ניתוח החלטות ההשקעה שלו בצורה חדשה ושונה מאוד מהמקובל בעולם הפיננסי המסורתי. בעזרת כלי ניתוח נתוני עתק, הזמינים ברשת ומעניקים מידע תומך החלטות בזמן אמת, ניתן להתמקד בניירות ערך ספציפיים ולתחקר אותם ממידע בלתי תלוי, שמגיעים ממקורות שונים ובתצורות שונות.

השלב הבא בתחום ינסה להפוך את ניתוח המידע לזמין ומאורגן עבור הסוחר בעת קבלת החלטת השקעה. אם בעבר המידע היה מגיע לסוחרים רק שעות רבות או אפילו ימים לאחר שעובד, וגובשה עליו דעת או כתב כזה או אחר, היום מגיע אל הסוחרים המידע הגולמי בזמן אמת. כך סוחר מהשורה יכול לקבל החלטות השקעה מהירות, ולהקדים, במקרים מסוימים, את מנהלי ההשקעות, שבעבר הייתה להם ראשוניות על המידע.

בידו של כל סוחר יש כעת שילוב של הזנות RSS, מערכות ניתוח שוק ומערכות מסחר מתקדמות המזינות אותו במידע תומך החלטת השקעה בזמן אמת. מידע חדש זה מבטל למעשה את היתרון ההיסטורי של הסוחר המקצועי או מנהל ההשקעות, אשר כפופים לדרישות רגולטוריות, ודורשות לבצע עבודות מחקר מעמיקות, וועדות השקעה שדורשות זמן ומעכבות את פעילות המסחר.

שימוש נוסף בנתוני עתק בשוק ההון הינן חברות מסחר אלגוריתמי שמבססות את החלטות ההשקעה על סמך רעש ברשת ברשתות החברתיות, בעיתונות הכלכלית ובמידע צף נוסף הפתוח לכלל, במהירות המוגבלת רק ביכולות העיבוד של המחשב. חברות אלה מנצלות את יכולות השימוש באלגוריתמים לצורך מסחר מבוסס על טרות רבות של אינפורמציה.

לסיכום, כמות המידע המונח בקצה האצבעות של כל אחד הינה עצומה וממשיכה לגדול בקצבים גבוהים. היכולת לנתח, לקבץ ולתמצת את המידע הרלוונטי והאיכותי מכלל המידע הינו הכלי העתידי לקבלת החלטות בכלל ובשוק ההון בפרט והינו צפוי לרכז עניין רב בשנים הקרובות.

"ידע הוא כוח", קבע פרנסיס בייקון במאה ה-15, והינו רלוונטי היום יותר מתמיד.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מעניין. חבל שאין עוד כתבות עומק כאלו באתרים הפיננסים (ל"ת)
  מוטי 19/03/2014 14:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  זה הדוט קום הבא
  סוחר 18/03/2014 20:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שווה לקנות IBM דווקה עכשיו
  סגור
 • 2.
  הראשון שינצל את ה BIGDATA להשקעה
  משקיע 18/03/2014 18:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יהיה הוורן באפט הבא
  סגור
 • 1.
  צריך לבדוק מה אתה ואח שלך גיל בדיוק מעוללים
  אתל 18/03/2014 13:50
  הגב לתגובה זו
  3 3
  שם בגוף המרוסק הזה שנקרא "מיטב-ד"ש"
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות