היועץ המשפטי לממשלה חייב את ח"כ חנין זועבי להתייצב לחקירה פלילית

הח"כית חשודה בהסתה לאלימות ובהעלבת עובד ציבור. יהודה וינשטיין: "החוק אינו מקנה לחברי כנסת חסינות מפני חקירה"
|
(6)
חנין זועבי, צילום: Getty images Israel
ח"כ חנין זועבי ממפלגת בל"ד חייבת להתייצב לחקירה במשטרה - כך קבע היום היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. הח"כית חשודה בהסתה לאלימות ובהעלבת עובד ציבור.

חנין זועבי לא התייצבה לחקירת המשטרה ובמקום זה פנתה אל היועץ המשפטי לממשלה באמצעות עורכי דינה, חסן ג'בראין ומיסאנה מוראני מהמרכז המשפטי "עדאלה" בכדי לקבל חומר טרם תחילת חקירתה.

ממשרד המשפטים נמסר היום כי "ביחס לבקשתה של ח"כ זועבי כי יועבר אליה מידע על התשתית העובדתית בטרם חקירתה, דחה היועץ המשפטי לממשלה את בקשתה. רשויות החקירה אינן מחויבות להעביר לנחקר, לרבות חבר כנסת, מידע טרם חקירתו על התשתית העובדתית לאירועים ולחשדות שעליהן תתבסס החקירה. אין חולק על חשיבותה של זכות ההיוועצות וככל נחקר, יכולה ח"כ זועבי להיוועץ עם עורך דין. עם זאת, לאף נחקר אין זכות לקבלת 'תיאור האירועים והחשדות נושא החקירה' מראש".

החוק אינו מקנה לחברי כנסת חסינות בפני חקירה

ביחס לחסינות המהותית העומדת לטענת ח"כ חנין זועבי מפני החקירה עצמה, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי החוק אינו מקנה לחברי כנסת חסינות מפני עצם חקירתם במשטרה.

חוק חסינות חברי הכנסת קבע הגבלות באשר לפעולות שניתן לנקוט נגד חבר כנסת, ביניהן חסינות מפני חיפוש, האזנת סתר, מעצר, וחסינות מפני דיון פלילי, ואף קבע דרכים להסרתן. החוק לא קבע חסינות מפני חקירה, ולא בכדי. חקירה נועדה לברר את העובדות, לקבל את גרסת חבר הכנסת, בין היתר גם לצורך הכרעה בשאלה אם יש מקום לקבוע כי הדברים חוסים או שאינם חוסים תחת החסינות המהותית.

ניצב מני יצחקי מהמשטרה החליט לפתוח בחקירה נגד חנין זועבי

העדרה של חסינות דיונית ביחס לחקירה היא שמאפשרת את בחינת החסינות המהותית, ולכן המחוקק לא קבע חסינות דיונית בפני חקירה.

במהלך השנים האחרונות נחקרו חברי כנסת ושרים רבים, אשר התייצבו לחקירה, בלא להציב תנאים מוקדמים.

ההחלטה לפתוח בחקירה נגד זועבי התקבלה לאחר שניצב מני יצחקי שמשמש כראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה - המליץ לחקור אותה. וינשטיין התייחס בהלטתו למקרה שאירע ב-6 ביולי האחרון מחוץ לבית משפט השלום בנצרת, אז על פי החשד קראה ח"כ זועבי קריאות גנאי קשות לעבר שוטרים.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אל דאגה! יש בג”ץ !
  מחמוד 06/08/2014 00:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שופטי העליון הנאורים ישחררו אותה מכל אשמה . היא לא יהודיה מהימין, היא לא כהנא, היא ערביה גאה! נדמה לי שהיא נוצריה, כדאי לספר לה מה דאעש עשו לנוצרים במוסול, ובעיקר לנוצריות. גם המוסלמיות נדרשו למול את עצמן ואת בנותיהם. גב' זועבי! את כל כך אוהבת את חמאס? בני בריתם של האחים המוסלמים ודעאש? נשמח לסדר לך נסיעה לעיראק או לסוריה ןלבנון. בסוריה הרגו 1700 מוסלמים ביום אחד בראמאדן ! כמו ישראל בחודש! אבל את אוהבת אותם!
  סגור
 • 5.
  איך ולמה
  אילת 05/08/2014 20:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מוזר בעיני שכל ההסתות לרצח בתוכנו קיבלו מקום כמעט נעלם הרי היא ממש דרשה רצח אנשנו מאנשיה הטרוריסטים פה ובעזה ואיפה לא. והסיבה העלבת שוטר מזה בדיחה האישה צריכה תא סגור לשארית חייה היא מסוכנת לכולנו
  סגור
 • 4.
  זועבי
  דינה 05/08/2014 20:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היא לא מעל החוק למה לוותר למנוולת בבוגדת
  סגור
 • 3.
  תודה
  דוד רביבו 05/08/2014 17:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עם ישראל חיילי צהל משטרה משמר הגבול כבאי האש וכל האנשים שעסקו בשמירה עלינו אזרחי ישראל ! אני גאה להיות יהודי ולראות כיצד עם ישראל התאחד לעזרה ותמיכה בלוחמים ובכוחות הביטחון, עם הלב היהודי והמוח היהודי ננצח כל כוח! יש לנו אמונה בה" ששמר על העם שבחר, וראינו והרגשנו את הניסים!מכאן אאחל רפואה והחלמה מהירה לפצועים ! לחללים מנוחתכם עדן ואני בטוח שאתם בגן עדן, עבודה רבה לפנינו עם ישראל משטרת ישראל יסם משמר הגבול וכוחות הבטחון בתקווה שהשקט ישמר ואז נתפנה להוציא ולרכז את כל התמונות שצולמו בהפגנות שהיו בתוך הבית, זורקי האבנים והזיקוקים על כוחות הביטחון! הפגיעה ברכוש והנזק שהם גרמו למדינה ולאזרחים, יש לזהות ולזמן אותם לחקירה והם אלו שיביאו וילשינו [ הם כאלה מלשנים ולא אמינים] על החברים הרעולי פנים שהשתתפו בהפגנות וסיכנו את כוחות הבטחון יש להביא אותם לדין ולשלול את אזרחותם ואולי לשלוח אותם למקום שהם הפגינו בגללו עזה עזאזל לא איכפת לי העיקר לטפל במחבלים שבתוך הבית הם לא פחות מסוכנים ומסכנים את הציבור !יש לעקור ומהשורש את התופעות האלה אנשים שמקבלים ביטוח לאומי מהמדינה שנותת להם לחיות בשיא הכבוד [
  סגור
 • 2.
  ומה היא תגיד בחקירה? אתה גזען.... (ל"ת)
  ציוני 05/08/2014 17:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מה קרה לפה הגדול של הזועבי? הרי היא מנצלת
  עופר 05/08/2014 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל במה אפשרית לפתוח אותו, נותנים לה הזדמנות לפתוח את הפה המלוכלך שלה והיא מסרבת?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות