למה לי ביטקוין עכשיו?

למרות שהביטקוין מספק אלטרנטיבה למונופול של המערכת הבנקאית על הכסף שלנו, הוא זוכה ליחס ספקני מצד רבים; מה הטענות המרכזיות והאם הן מוצדקות?

|
(9)
מטבע הביטקוין, צילום: Istock

רוב האנשים כבר שמעו על ביטקוין, חלקם אפילו גיבשו עליו דעה. אבל כמה אנשים באמת חקרו מה זה ביטקוין ואיזה בעיות הוא יכול לפתור? לרוב חושבים על ביטקון כמטבע דיגיטלי, זהב דיגיטלי, נכס או השקעה ספקולטיבית. בעוד שניתן להגדיר אותו ככל אחד מאלו, ביטקוין הוא למעשה פרוטוקול שכולל בתוכו חוקים לפיהם פועלת רשת הביטקוין על גבי רשת האינטרנט והוא הרבה יותר גדול מסך חלקיו או הגדרותיו.

ביטקוין הוא שילוב של מספר טכנולוגיות שלראשונה בהיסטוריה מאפשרות להעביר ערך בין צדדים שונים ללא תלות בגוף מרכזי באופן דיגיטלי מאובטח. רשתות בין עמיתים (P2P) הפכו לפופולריות עוד בימיה של נאפסטר והן מאפשרות לקיים רשת (כמו ביטקוין למשל) ללא גוף מפקח ושקשה מאוד להפיל.

חתימות דיגיטליות גם הן מרכיב מרכזי בביטקוין והן מאפשרות למנוע זיוף של פעולות ברשת. אלו, ביחד עם הוכחת עבודה (POW) יוצרות מנגנון אבטחה מסיבי שאינו מאפשר זיופים ואינו מאפשר להשתמש באותו ביטקוין פעמיים.

מה זה בלוקצ'יין?
ביטקוין מייצר תמריץ לכורים, המשתמשים בכוח חישובי רב כדי לאמת עסקאות ועל כך הם מתוגמלים במטבעות חדשים בכל עשר דקות. לתמהיל הטכנולוגי הזה נוסף גם הבלוקצ'יין שזכה לפרסום רב ומהותו היא רישום הפעולות בספר ההיסטוריה של ביטקוין שמראה את תנועת המלאי השלמה של כל המטבעות במחזור. הבלוקצ'יין (של ביטקוין) אינו ניתן לעריכה בדיעבד, כך הוא מבטיח את שלמות המידע ואמיתותו.

בעזרת התמהיל הטכנולוגי יצר ביטקוין מערכת שמאפשרת נדירות שכן חוקי הפרוטוקול קובעים רק 21 מיליון ביטקוין הניתנים לחלוקה ואינם ניתנים לזיוף. כמו כן, קל מאוד לאכסן אותו ככסף פרטי שרק למחזיק בו יש את הגישה לחתום על פעולה (חתימה דיגיטלית) וניתן לנייד אותו ולשלוח אותו בקלות ובמהירות.

כל אלו משווים לביטקוין תכונות שלא קיימות בכסף של ימינו שההיצע שלו נתון לשליטה של המערכת הבנקאית שהיא גם זו שמחזיקה בו וגובה עמלות וריביות גבוהות על השימוש בו, בלי שקיימת אלטרנטיבה אמתית שמתחרה במונופול שלה על הכסף שלנו. עם זאת, ביטקוין זוכה ליחס ספקני מצד רבים. הטענות הן רבות ומגוונות ולהלן אציג רק כמה מהן.

ביטקוין הוא דיפלציוני
יש הטוענים שאינפלציה היא הכרחית על מנת לשמר צמיחה. אינפלציה יוצרת תמריץ להוציא כסף, אולם לצד היתרונות הברורים של צמיחה כלכלית היא גם מקדמת את תרבות הצריכה המוגזמת והמיותרת של העולם המודרני ובמצב הדברים הנוכחי לא יזיק לאנושות לטעום מכוחו הדיפלציוני של ביטקוין שיכול לאזן את המגמות הללו.

ביטקוין הוא הראשון – יש עוד אלפים בדרך
טיעון זה גם הוא נפוץ אבל אינו מדויק לכל הפחות. ביטקוין לא היה הניסיון הראשון לייצר מטבע דיגיטלי והוא גם לא האחרון. אבל, להבדיל ממטבעות אחרים ביטקוין אינו נשלט ע"י גוף מרכזי והוא נשען על הוכחת העבודה (POW) כמנגנון ייחודי שמעניק לו אבטחה מסיבית גדולה כמה סדרי גודל ממטבעות אחרים, זאת לצד אפקט הרשת הנרחב שלו וותק של למעלה מ-10 שנים שבהן לא נגנב או זויף אפילו ביטקוין אחד.

ביטקוין נגנב כל הזמן
מה שמביא אותנו לטענה הבאה שביטקוין נגנב כל הזמן. בעוד שהטענה נכונה כשלעצמה, יש להבחין בין פריצה נקודתית לארנקים או זירות, לבין פרצה ברשת הביטקוין עצמה.

פריצה לזירות או ארנקים היא בעיית אבטחה נקודתית הקשורה באופן שבו מאוחסנים המטבעות ולא בפרוטוקול עצמו שעד היום הוכיח את עמידותו למתקפות סייבר ואת מעמדו כשומר ערך מאובטח שמתאים לעידן הדיגיטלי. לעומת זאת, מטבעות דיגיטליים אלטרנטיביים לביטקון עוד לא הצליחו להוכיח רמת אבטחה בסדר גודל של ביטקוין ורבים מהם כבר נכשלו לעמוד במשימה.

ביטקוין צורך הרבה חשמל, תורם לזיהום ואינו בר קיימא
הוכחת העבודה של ביטקוין (POW) דורשת כוח חישובי על מנת לאבטח את הרשת מפני השתלטות של גורם חזק (כמו מדינה למשל). הכוח החישובי שדורשת הרשת תלוי בין השאר גם במחיר הביטקוין, שכן ככל שהמחיר מטפס כורים נוספים מחפשים לשלשל ביטקוין לכיסיהם, קושי הכרייה מתעדכן ודורש כוח חישובי נוסף שמשמעותו צריכת חשמל מוגברת.

אולם, למרות צריכת החשמל של ביטקוין שהיא מאוד מדידה ובולטת לעין נשאלת השאלה כמה אנרגיה ישירה ועקיפה עולה לנו המערכת הבנקאית שדורשת נדל"ן, חשמל, ברינקסים, והררי הוצאות על כוח אדם, פתרונות סייבר שירותי דיגיטציה וכיו"ב.

יחד עם זאת, ביטקוין מספק תמריץ גדול לשימוש באנרגיה ירוקה שכן ניתן לכרות אותו בכל מקום והוא גם עושה שימוש בעודפי חשמל במקומות שבהם הם קיימים. בעוד שלא ניתן להתעלם מצריכת החשמל המוגברת, חשוב לזכור שלאבטחה ברמה של ביטקוין יש מחיר וזו אחת הסיבות המרכזיות שאין שני לו.

הנבואה ניתנה לשוטים
לסיכום, כמו כל טכנולוגיה חדשה גם ביטקוין סופג ביקורת. הטענות שהועלו כאן הן רק כמה טענות נפוצות שבהן נגעתי בקצה המזלג. עם זאת, ביטקוין לא הולך לשום מקום ולמרות שעדיין מדובר בניסוי כלכלי ראשון מסוגו הפוטנציאל שלו להפוך לתשתית מאובטחת של העברת ערך בעידן הדיגיטלי הוא עצום והוא גורם למערכת הבנקאית להזיע על כיסא הכבוד.

אולם, המערכת הבנקאית לא מזיעה לבד ומשקיעים רבים מתחילים גם הם להזיע לאור המיתון המסמן את אותותיו. בעוד שמחיר הזהב ממשיך לטפס מרחפת באוויר השאלה כיצד יתנהג ביטקוין במשבר הבא? אין לדעת, שכן הנבואה ניתנה לשוטים. אבל, ביטקוין ניתן להמונים.

 הכותב הוא יועץ אסטרטגי בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים
 
 ** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  Buy xrp
  אחד שמבין 04/09/2019 19:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  Just buy xrp and hodl
  סגור
 • XRP, זה ראיפל.
  א 05/09/2019 11:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה כמו לעבור מבנק אחד לאחר, ראיפל זה לא מטבע מבוזר , זה מטבע של חברה או של אדם מסוים. לא ממליץ למי שרוצה מטבע כמו ביטקוין ולא חסר הרבה וטובים לא פחות מבטקוין.
  סגור
 • רק ביטקוין ! (ל"ת)
  LN 04/09/2019 22:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  גיבוב של שטויות
  יעקב 03/09/2019 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 4
  מנסים להפיל אנשים שוב
  סגור
 • אתה צודק.
  חבר של יעקב 05/09/2019 06:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי זה מה ששמעת כל החיים.
  סגור
 • טען עוד
 • שוב? המטבע קיים כבר 10 שנים
  כורה 04/09/2019 22:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והסיכוי היחידי שהוא יעלם, זה רק אם תעלם כל רשת האינטרנט העולמית.
  סגור
 • 1.
  איך קונים ומוכרים?
  אבנר 03/09/2019 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דרך מי? איך פותחים חשבון?
  סגור
 • קונים מוכרים
  א 05/09/2019 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש אנשים פרטים שקונים ומוכרים דרך אפליקצית טלגרם, חפש מסחר, קניה מכירה, תפגש פנים מול פנים, ותלמד את זה באון ליין.
  סגור
 • שני אתרים בעברית
  כורה 04/09/2019 22:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמינים ומוכרים ביטס אוף גולד Bit2c.co.il
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות