האם הכלכלה האמריקנית נכנסת לבעיית אבטלה ?

עדיין מוקדם לקבוע מהנתונים הראשוניים בתום האפיזודה הראשונה של משבר האשראי. אולם, מרבית האינדיקטורים מצביעים על שינוי מהותי בהעסקת עובדים בייחוד בסקטור השירותים, שאותו בחן מדד ה-ISM למגזר הלא-יצרני
|
האם הכלכלה האמריקנית נכנסת לבעיית אבטלה ?

מדד ה-ISM של הסקטור הלא-יצרני פורסם היום, זה הצביע בפעם הראשונה בשלוש שנים הראשונות על צמצום במספר העובדים. מדד ה-ISM לתעסוקה בסקטור הלא-יצרני, קרי מגזר השירותים ירד לרמה של 47.9% לעומת 51.7% בקריאה של החודש שעבר, והנמוכה ביותר מאז חודש פבואר 2003. כמו כן נזכיר כי זו הירידה הראשונה ברמת התעסוקה מאז חודש יולי 2004. התרחבות בקצב העסקת העובדים מוגדרת כקריאה מעל 50%, וצמצום מוגדר כקריאה מתחת רמת 50%. לפיכך, הנתונים הצביעו רק על 3 תעשיות מתוך המגזר שגייסו עובדים חדשים.

למרות החששות מירידה בתעסוקה מרבית החברות הראו שיעור צמיחה בחודש אוגוסט, שכלל בין היתר גידול בהזמנות. מדד ה-ISM רשם קריאה של 55.8% בחודש שעבר, מעט יותר מהתחזיות המוקדמות בידי האנליסטים לקריאה של 55% .

בהתייחס לנתון התביעות הראשוניות דמי אבטלה, ניתן לראות הפתעה גמורה בנתונים שפורסמו היום, אשר הצביעו רק על 318,000 דורשים חדשים לשבוע הקודם. נציין, כי לא היו פקטורים מיוחדים שהיה בידם להסביר את השינוי הגדול לטובה.

אולם, האינדיקטורים האחרונים בשוק העבודה הראו תנאים חלשים, על פי נתוני התביעות האחרונים (ללא השבוע החולף). כמו כן, הד"וח שפורסם אתמול מ- Challenger ו- ADP, שמתווסף למספר הודעות לפיטורים של חברות פיננסיות וענקיות משכנתאות, הצביע על אותה המגמה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות