קנדה משיקה תוכנית מימון חדשה לרוכשי דירות בפעם הראשונה

התוכנית תושק בספטמבר ותהיה זמינה לקונים בפעם הראשונה עם הכנסות שנתיות של עד 120,000 דולר קנדי. סכום המשכנתא המבוטח יהיה עד 480 אלף דולר קנדי
|
קנדה, צילום: בלומברג
סוכנות הדיור של קנדה תשקיע כ-1.25 מיליארד דולר קנדי ​​(מעל 943 מיליון דולר) במשך שלוש שנים, כדי לקנות בתים שמיועדים לרוכשי דירות בפעם הראשונה, וזאת כחלק מתוכניתה של ממשלת ג'סטין טרודו להפוך את הדיור לזול יותר עבור הבוחרים הצעירים ביותר.
על פי מסמכי התקציב הפדרלי שפורסמו ביום שלישי באוטווה, רשות המשכנתאות והדיור הקנדית תיתן עד 10 אחוזים למימון בתים חדשים ו-5 אחוזים עבור בתים קיימים כדי להפחית את עלויות המשכנתא עבור רוכשי בעלי הכנסה נמוכה עד בינונית. המימון יחול על המשכנתאות המבוטחות, אשר נדרשות אם הקונה מעמיד פחות מ-20 אחוז מקדמה על הנכס.
במהלך, שר האוצר ביל מורנאו מבקש למעשה להרגיע את החששות בשוק הדיור הקנדי לאחר עליית המחירים והשינויים בשנים האחרונות שדחף את הבעלות על הבית אל מחוץ להישג ידם של קנדים רבים, ובמיוחד בני דור המילניום אשר רק עושים את צעדיהם הראשונים בשוק העבודה. אף על פי שהמחירים והמכירות ירדו ברוב הערים ב -2018, המחירים עדיין עלו ב-64% בוונקובר בחמש השנים האחרונות, והגיעו אל מעל 1 מיליון דולר קנדי ​​בממוצע, ועלו ב-56% בטורונטו באותה תקופה, כך עולה מנתוני אגודת הנדל"ן של קנדה.
תוכנית חדשה זו - שהממשלה צופה כי ישתמשו בה כ-100 אלף קוני בתים במשך שלוש שנים - עשויה לספק זריקה חיובית לשוק שהיה תורם חיוני לצמיחה בין כל הסימנים שהכלכלה הקנדית מאטה.
"המכירות יגדלו בזכות זה, וכך גם המחירים", אמר בריאן דפראטו, כלכלן בבנק טורונטו-דומיניון. "בשוליים יש יותר ביקוש." ב-TD מעריכים כי התקצוב יכול להגביר את המכירות ב -2% ל -5% עד סוף שנת 2020, כאשר המחירים צפויים לעלות בסכום דומה.
מתחילים בספטמבר
תוכנית ההלוואות לווה למעשה את הרעיון מקבוצות קטנות ללא מטרות רווח בקנדה, שכבר כיום מציעות הלוואות דומות עבור אנשים בעלי הכנסה נמוכה. התוכנית החדשה, שתקרא "תמריץ לקונה הבית בפעם הראשונה", תושק בספטמבר ותהיה זמינה לקונים בפעם הראשונה עם הכנסות שנתיות של עד 120,000 דולר קנדי. סכום המשכנתא המבוטח יהיה עד 480 אלף דולר קנדי.
כך למעשה, רוכש בית חדש ב- 400,000דולר קנדי עם תשלום של 5% מקדמה של 20,000 דולר קנדי עשוי לקבל 10%, או 40,000 דולר קנדי כתרומה מסוכנות הדיור, כך שהתשלום החודשי שלו יקטן ל -1,745 דולר קנדי, מ -1,973 דולר קנדי, בהנחה של הפחתה של 25 שנה ושיעור משכנתא של 3.5 אחוזים, על פי דוגמה במסמכי התקציב.
 
מהלך טוב?
המהלך "מטורף", ורק יגרום ליותר ביקוש בשוק שהוא כבר תחרותי ביותר, אמר ג'ון פסאליס, נשיא חברת  הנדל"ן רילסופי ריאלטי הקנדית.
"למה הממשלה משחקת את תפקיד אמא ואבא וקונה בתים לכולם? "אמר. "זה לא הפתרון למחירי הבתים הגבוהים, זה נסיון לטפל בסימפטום פשוט על ידי זריקת כסף על זה. כלומר, לזרוק על משלמי המסים דולרים כדי שאלו יקנו בתים."
כבעלת מניות, אגודת הדיור הקנדית תיהנה מכל רווח במחיר הבית, או פוטנציאלית תספוג חלק של כל הפסד. נכון לעכשיו, לא ברור אם על בעל הדירה להחזיר את סכום ההלוואה או את נתח ההון על בסיס הערך של הבית כאשר הנכס נמכר. פרטים אלה יפורסמו בחודשים הקרובים, על פי גורמים במשרד האוצר.
 
יותר בתים לקונים ולשוכרים
"זו למעשה משכנתא משותפת גדולה עבור בתים שנבנו לאחרונה אשר יכולה לעזור לעודד את הבנייה אשר סובלת מחוסר גדול אחל מול הביקוש בקנדה, במיוחד בערים הגדולות שלנו," כך על פי מסמכי התקציב.
"אין מספיק בתים לאנשים לקנות או דירות לאנשים לשכור", אמר שר האוצר מורנאו בנאום התקציב שלו. "זה הופך את המשימה של למצוא מקום טוב לחיות בו ליקרה מדי - מעבר למה שאנשים רבים יכולים להרשות לעצמם."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות