לנדס מאיים לתבוע את כאן - אבל במקביל התנצל ו"לקח אחריות"

איזה זיגזג עשתה קודה מאז חשיפת 'הארץ' על פברוק הסצנה ב'מחוז ירושלים': האשימו במאים בהפקה, יצאו נגד כאן, וכעת פוסט התנצלות ולקיחת אחריות של הבעלים רם לנדס
|
(8)
רם לנדס, צילום: אלכסנדר כץ

המפיק רם לנדס פרסם הבוקר (יום ב') פוסט התנצלות בפייסבוק, אבל במקביל טוען כי לתאגיד השידור הציבורי כאן אחריות לפרשת סדרת הדוקו-ריאליטי מחוז ירושלים ומאיים לתבוע אותו, ובכלל, בשבוע האחרון לא מצליח לשמור על קו תגובות אחיד.

"אני אישית... לוקח על עצמי את האחריות ומבקש סליחה, מהצופים, מכל מי שנפגע מצילומי הסדרה ומהשידור שלה", פרסם לנדס בעקבות הגילוי על פברוק סצנות ב'מחוז ירושלים' ששודרה בכאן 11. "אני כותב את הדברים האלה אחרי ימים ולילות של צום, תענית וחשבון נפש מייסר, ובניגוד לדעתם של כל עורכי הדין ויועצי התקשורת. כאדם שמאמין בכבוד האדם, כל אדם, קיבלתי שיעור שנצרב בנשמתי ומשנה את מסלול חיי. אני יודע שיש סיבה לשיעור הזה, ומקווה שהיא תופיע בפני בהמשך".

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

"... רצינו לספר את סיפורם באופן העוצמתי והמרגש ביותר. נסחפנו. קל לשנוא את המשטרה... ברור שיש שם גם תקלות קשות מאוד. אבל אני מאמין שחברה שמאבדת את האמון בשומרי החוק שלה עלולה להיות בסכנה גדולה. זאת הייתה המוטיבציה ליצור את 'מחוז ירושלים'. יש בפני מסע ארוך. בני אדם נפגעו. כרגע זה הזמן להגיד רק מילה אחת: סליחה!".

  

כזכור, בשלישי שעבר חשף ניר חסון בהארץ כי הפקת התכנית שתלה רובה M-16 בחיפוש בביתו של תושב מזרח ירושלים, בסצנה ששולבה בפרק התשיעי של 'מחוז ירושלים'. בקטע נראה אחד השוטרים אומר כי בבית של תושב שכונת עיסאוויה, סאמר סלימאן נמצאה "מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה". בהמשך השוטרים מברכים זה את זה על "מציאת" הנשק. עם סיום החיפוש, קיבל סלימאן מהשוטרים "דו"ח חיפוש" בו נכתב כי "לא נתפס דבר", כאשר המטרה הייתה כאמור לתת לו הוכחה כי אינו חשוד בדבר. אלא שלאחר השידור, זיהו שכניו של סלימאן אותו ואת ביתו, והוא חושש כעת כי ייחשד בפעילות עבריינית-חבלנית או לחלופין, כמשתף פעולה עם ישראל.

 הסצנה שפוצצה את הפרשה

לאחר החשיפה, התקיימה פגישה בהולה בין בעלי קודה לנדס למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ וסמנכ"לית הטלוויזיה טל פרייפלד. באותה פגישה סוכם כי לנדס יבדוק את הטענות ויגיב עליהם. בדוח שסיפק לנדס נמסר כי נבדקו כלל הסצנות בסדרה וכי יש חשש לעוד 2 סצנות בעייתיות. לנדס גם הפיל את האשמה על 2 במאים של הסדרה, וטען באותו דוח כי אחד מהם כבר אינו עובד בקודה, והשני יוזמן לבירור כשיחזור מחו"ל. בתאגיד בחרו להסיר את כל פרקי הסדרה מהפלטפורמות הדיגיטליות.

בחמישי האחרון החליטה מועצת תאגיד השידור כאן להפסיק באופן גורף ולאלתר את העבודה עם קודה תקשורת, בשל "התנהלות בזויה הנוגדת לחלוטין את האחריות הגדולה המוטלת על השידור הציבורי ועל העוסקים בו, ונוגדת את ההכרח שבאמינותו". החלטת מועצת התאגיד פוגעת גם בהפקות אחרות של קודה עבור כאן, כגון הפסקת צילומי התכנית 'מהצד השני עם גיא זהר', ביטול 'שטח הפקר' וביטול תכנית דוקו-ריאליטי אחרת שקודה מפתחת עבור התאגיד.

 
מתנצל, אבל מאיים לתבוע

 
אבל פחות מיממה לפני הפוסט של לנדס, קודה שלחה אתמול מכתב התראה לתאגיד שכותרתו "הפרת הסכמים בין תאגיד השידור הישראלי לבין קודה תקשורת. התראה דחופה לפני נקיטה בהליכים משפטיים". במכתב צוין כי בקודה נדהמו להבין כי מועצת התאגיד בחרה להפסיק כל קשר איתם וכי החלטה זו "בוצעה בחוסר סמכות, מבלי שייערך כל בירור ענייני עם קודה ומבלי שנמסרה לה הודעת ביטול כדין".

בקודה מכנים את ההחלטה כ"פופוליסטית", ועומדים על דעתם כי לא הפרה שום התחייבות כלפי התאגיד, בעוד שהתאגיד עצמו הפר את ההסכמים עמה. הדבר גורם לקודה – כך על פי המכתב - "נזקים עצומים, כספיים ואחרים", מה שמוביל לאיום בתביעה כלפי התאגיד.

בקודה גם טוענים כי בתאגיד ידעו על בימוי הסצנות: "כל פרק ופרק והתסריט שלו הועבר לבדיקה מקדימה, לשינויים ותוספות מצד העורכים מטעם התאגיד טרם אישורו ושידורו. עורכי התאגיד, לא רק שידעו כי במסגרת התכנית ישנן סצנות מבוימות ומשוחזרות, הם אף ביקשו לשנות סצנות שנראו להם לא דרמתיות ולא אמינות מספיק, תוך התערבות ומעורבות פעילה בטקסטים, בעריכת הצילומים ובאופן הצגת הדברים".

כאמור, בפוסט מהבוקר ציין לנדס כי הוא לוקח את האחריות לפרשה על עצמו, "בניגוד לדעתם של כל עורכי הדין ויועצי התקשורת". לנדס שכר בסוף השבוע משרד יחסי ציבור – בן חורין אלכסנדרוביץ' כדי שיטפל במשבר "מחוז ירושלים".

כעת נראה שהקו של קודה הפקות זוכה לזיגזוג. בתחילה הודה לנדס בבעייתיות בכמה סצנות, אבל חלק מהאשמה הופנה כלפי 2 במאים שעבדו בהפקה וטען באותו דוח כי אחד מהם כבר אינו עובד בקודה, והשני יוזמן לבירור כשיחזור מחו"ל  אתמול כבר הפנה חלק מהאחריות לתאגיד השידור, אבל גם החליט לגבש קוד אתי להפקותיו, והבוקר – הוא לוקח על עצמו את כל האחריות.

את תגובתו של לנדס לא ניתן היה להשיג.

 
כמה עובדים יש באמת בקודה?


בתוך כך, בהודעה שהפיץ אתמול היח"צ של קודה, נטען כי החלטת התאגיד נגד קודה היא "כריתת מטה לחמם של מאות אנשים" ותהתה "למה עשרות משפחות שלא קשורות להפקה של מחוז ירושלים, צריכות לאבד את פרנסתן?". ואולם בשוק התקשורת אומרים לאייס כי בקודה אין עשרות או מאות עובדים, אלא הרבה פחות - גם אם כוללים בתוכם עובדי פרילנס.

גורם המכיר את קודה, מספר כי בתקופתה הטובה של החברה, כשהפעילה את מערך החדשות המקומיות, היא העסיקה כ-100 עובדים, כולל העובדים שהועסקו באמצעות חברות הפקה מקומיות, למשל בקריית שמונה ובדרום.

למרות פניית אייס, לא התקבלה תגובת קודה הפקות לדברים. 

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אני שמח לאידו
  אבי 14/08/2019 18:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האיש אשר סיפק לנתניהו ולכלבלביו את התחמושת לפרק את רשות השידור ולזרוק הביתה 1500 עובדים קבל את המגיע לו.
  סגור
 • 7.
  בכל הסיפור שוכחים את המשטרה!!!
  א 13/08/2019 16:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישהו שם גם חייב לתת את הדין. וזה צריך להיות בדרגים הגבוהים. כולל דובר המשטרה שמין הסתם ליווה פרוייקט כזה באופן צמוד
  סגור
 • 6.
  כסף כסף כסף כסף כסף כסף כסף כסף כסף כסף (ל"ת)
  די כבר 13/08/2019 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  קודה סיימה את תפקידה בתאגיד
  אזרח 13/08/2019 12:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תפקיד שמראש נולד בחטא, עורר התנגדות ואפילו עזיבות עוד בתהליך הקמת התאגיד. הכתובת נמרחה שם על הקיר בענק. עכשיו הגיע הזמן לבדק בית רציני מאוד בתאגיד. מי אחראי שם על הדוקו? מיקי מאוס? מפיקה ראשית היא הראשונה שחייבת לקחת אחריות ולהניח את המפתחות. המינוי שלה וחוסר הפיקוח שלה מתוקף "ניגוד אינטרסים" (ניגוד אינטרסים של הציבור היה שלא יתכן שהיא תעסיק את קודה בשום דרך ואופן בשל קשרים אישים הדוקים.) ויותר חמור מכך, ההתנגדות המוחלטת שלה, לפיקוח חיצוני שהוצע לה ע"י היועצים השונים שהיו באותה תקופה בתאגיד הרימו.
  סגור
 • 4.
  אלימות של התאגיד
  קרנית 13/08/2019 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לנדס כמו בעלים של חברה מודרנית, לוקח אחריות כי זה מה שעושים. זה לא אומר שהוא אשם. קובלנץ פשוט מפר חוק, בלי יותר מדי משחקים - לוקח הסכם, ומבטל אותו, בניגוד לכל תנאי ביטול הסכם. בסוף מחוז ירושלים הייתה אחת הסיבות הבודדות לראות כאן 11, הכשלון הקולוסאלי שקובלנץ כבר מבין. ובעוד שבועיים יגיע גל הכתבות שיחשפו עד כמה התקרית הזו היא כלום לעומת מה שקורה בביזנס הזה. למה כולם מופתעים
  סגור
 • טען עוד
 • 3.
  על מי הוא עובד? מה לא יעשה בשביל הכסף (ל"ת)
  גיא זוהר 13/08/2019 06:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  זה טוב שהוא חטף מכה אבל גם התאגיד והמשטרה אשמים (ל"ת)
  יעל 12/08/2019 21:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  משרד היחס״צ שהוא שכר כתב לו הכל. גם אנחנו עושים את זה (ל"ת)
  טריק ידוע 12/08/2019 19:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות