האוצר: גידול של 4% ברכישת דירות חדשות בפברואר - הכל בגלל עיר אחת

באזור אחד חל 120% גידול במכירות בגלל דירות ב-900 אלף שקל. על מה מצביעים הנתונים הראשוניים למארס?
 |  (12)
נדל"ן, צילום: Bizportal; יוסי פינק
בפברואר נרכשו כ-10.5 אלף דירות, ירידה של 3% בהשוואה לינואר, והמשך מגמת ירידה, זאת לאחר גידול חד במספר העסקאות שנרשם בחודשיים האחרונים של 2014, עם תום ההמתנה לתוכנית מע"מ 0%. כך עולה מסקירת האוצר שפורסמו היום.
המשקיעים, אשר רשמו גידול חד של 35% בחודש ינואר, היו מי שהובילו את הירידה במספר העסקאות בפברואר, בשיעור של 16%. בכך ירד משמעותית משקל המשקיעים בסך העסקאות, לשיעור של 26%, ירידה של ארבע נקודות אחוז בהשוואה לרמה החריגה שנרשמה בינואר בפרמטר זה. אזורי נתניה וירושלים, אשר הובילו את הגידול במשקל המשקיעים בינואר, חזרו בפברואר לרמתם הממוצעת בשנת 2014 (עם ירידה חדה של 10 נקודות האחוז בהשוואה לחודש ינואר). תל אביב ובאר שבע הינם האזורים היחידים בהם עדיין נשמר שיעור גבוה של משקיעים בחודש פברואר.

ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים נרשמה עלייה מתונה של 4% בחודש פברואר, לאחר ירידה חדה של 19% בחודש הקודם. עם זאת, באוצר מציינים כי קיימת שונות גבוהה בין האזוריםה שונים. כך, לצד גידול חד של יוצר מ-40% ברכישת דירה ראשונה באזור באר שבע, נרשמו ירידות באזור המרכז ובאזור השפלה.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בפילוח בין דירות חדשות ליד שנייה, נרשמו כיווני שינוי מנוגדים – ברכישת דירות יד שנייה חלה ירידה של 6%, בהמשך לירידה של 3% בינואר, ואילו ברכישת דירות חדשות חל גידול של 4%. עם זאת, הגידול ברכישת דירות חדשות התרכז באזור באר שבע, בעוד במרבית האזורים האחרים נרשמו ירידות (בניכוי אזור באר שבע נרשמה ירידה של 14% ברכישת דירות חדשות).
באזור באר שבע נרשם גידול חד של 120% ברכישת דירות חדשות בפברואר, זאת בהמשך לשיעורי עלייה גבוהים שנרשמו באזור בחודשיים הקודמים. בכך הגיע מספר העסקאות בדירות חדשות באזור באר שבע בחודש פברואר ליותר מאלף דירות, הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה באזור זה לפחות מאז 2002.
הגידול החד ברכישת דירות חדשות באזור באר שבע בחודשים האחרונים חל על רקע תחילת שיווקם של מספר פרויקטים גדולים, בפרט בקרית גת. מי שהובילו גידול זה היו רוכשי דירה ראשונה. יחד עם זאת, כפי שיפורט להלן, ניתוח מאפייני רוכשים אלו, יש בו כדי לרמז על כך שחלק לא מבוטל מהרכישות מבוצע לא לצרכי מגורים, כי אם לצרכי השקעה. זאת, תוך ניצול העובדה שרכישת הדירה כ"דירה יחידה" פטורה ממס, בעוד "דירה נוספת" ממוסה בשיעור מס תחילי של 5% (מעבר לעובדה שבניגוד למכירת "דירה נוספת", בעת מכירת "דירה יחידה" קיים פטור ממס שבח).

השונות של מחירי הדירות החדשות שנרכשו באזור באר שבע בחודש פברואר מאד נמוכה (טווח המחיר נע בין 953-838 אלף שקל, פער של עד 13%). מרבית הדירות, כפי שצוין, נרכשו בקרית גת. באוצר מסבירים כי לכאורה, בהינתן התפלגות כזו של מחירי דירות, באזור מאד מצומצם, ניתן היה לצפות למצוא שונות נמוכה גם בשכר למשק בית של רוכשי דירות אלו. באוצר מדגישים כי הניתוח מתייחס למי שהינם רוכשי דירה ראשונה (לו ניתוח זה היה כולל גם משקיעים, אז בוודאי לא ניתן היה לצפות בהכרח לשונות נמוכה בשכר למשק בית).
 
אלא, שבפועל, השונות בשכר גבוהה מאד, כאשר היא נעה בין שכר ממוצע של 3,000 שקל בלבד בקרב 25 האחוזונים הנמוכים, לבין שכר ממוצע של 26 אלף שקל בקרב 25 האחוזונים הגבוהים. יש בממצאים אלו כדי לרמז על שיעור גבוה של מי שלכאורה רכשו דירה למגורים, אולם בהסתברות גבוהה אין בכוונתם להתגורר בדירה, אלא להעמידה להשכרה (דהיינו, משקיעים). על רקע ממצאים אלו מציינים באוצר כי קיימים פערי מיסוי גבוהים בין מי שרוכש "דירה נוספת" לבין רוכשי "דירה יחידה" (בכלל זה רוכשי דירה ראשונה). כך למשל, המס הממוצע בו היו מתחייבים רוכשי הדירות לעיל, לו היו מוגדרים כרוכשי "דירה נוספת", היה עומד על 45 אלף שקל. כרוכשי דירה יחידה הינם פטורים ממס.
 
נתונים ראשוניים לחודש מארס מצביעים על גידול משמעותי במספר העסקאות.
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  קרית גת סוף העולם
  לוד מרכז הארץ 14/04/2015 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תבדקו בלוד ותברכו עוד כמה שנים
  סגור
 • 7.
  מה זה איזור באר שבע ?
  האור מציון 13/04/2015 15:41
  הגב לתגובה זו
  1 1
  על אילו ישובים מדובר ?
  סגור
 • 6.
  מתי ידלק הגפרור שיביא לפיצוץ ?
  רון 13/04/2015 15:25
  הגב לתגובה זו
  2 2
  עד מתי ? כחלון, פלוג, נתניהו....
  סגור
 • תמשיך לחכות לחבריך הפירומנים (ל"ת)
  לפירומן 14/04/2015 20:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  לא סביר כי אין למי להשכיר בקרית גת
  יורם דירת"א 13/04/2015 14:42
  הגב לתגובה זו
  6 5
  בכמויות שמתפרסמות בכתבה הסעסמא בוא נקנה ונתעשר היא סמל ברור של בועה קרית גת היא עיר כמשל לבועה הקיימת
  סגור
 • אמרת בזמנו אותו דבר על העיר מודיעין (ל"ת)
  אני זוכר אותך 14/04/2015 20:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  נתיבות אטרקטיבית ביותר להשקעה ובכלל
  ירין 13/04/2015 14:32
  הגב לתגובה זו
  1 7
  נתיבות הפכה להיות עיר מאד כדאית לרכישת נדלן עיר מודרנית צעירה ומעניינת
  סגור
 • 3.
  מתוך 8 חברים צעירים, 6 רכשו את הדירה הראשונה כדי להשכיר
  צעיר מתל אביב 13/04/2015 14:18
  הגב לתגובה זו
  13 0
  כלומר 75% מהאנשים שאני מכיר, (בני 30-40 אזור תל אביב בעלי מקצועות טובים), רכשו את הדירה הראשונה והיחידה שלהם בחיים, למטרת השכרה. הם חושבים שהנדלן רק יעלה, ולכן כדאי שיהיה להם נכס, אפילו משהו קטן, שיעלה בערכו במקביל. מה גם שעם העזרה של אמא ואבא בהון עצמי, המשכנתא החודשית שלהם יוצאת קטנה יותר משכר הדירה שהנכס מניב להם ואז יש להם "אקסטרה" כסף לבילויים מדי חודש. השיקול של להתגורר במקום משלך, בלי בעל בית - לא משחק הרבה תפקיד (לחברים שלי אין ילדים מעל גיל 5 וחלקם עדיין רווקים וכבר רכשו דירה!). ההתנהגות שלהם מסבירה חלק מהביקוש הגדול והמשך עליות המחירים. פורסם סקר שאצל החרדים רק ל 64.6% מהצעירים יש דירה בבעלות, אבל זה מתחלק 18% שוכרים ומשכירים, ורק 47.8% שבאמת גרים בה. במגזר החילוני זה חמור יותר (כפי שנסיוני האישי הראה) והשמאי לוי יצחק טוען ש 56% מהצעירים קונים את דירתם הראשונה להשכרה. יתכן ואם היה פטור ממס רווחי הון ומס דיבידנדים על "תיק השקעות ראשון" עד 2 מיליון שקל, אנשים היו משקיעים דווקא בשוק ההון, ומחירי הנדלן היו נופלים חזרה לנורמלי, לטובת מי שבאמת קונה כדי לגור.
  סגור
 • אתה מתאר את המצב רק בתחום הלבן...
  יואב 14/04/2015 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בתחום האפור, אלו משקיעים שפותחים לילדיהם עסק פתור ממס ויוצרים לחץ על ביקושים לרכישת דירה.
  סגור
 • 2.
  תגמור את השאר
  קרנית לעשירים 13/04/2015 14:01
  הגב לתגובה זו
  4 3
  בריבית הנמוכה
  סגור
 • 1.
  מי ששוכר ומשכיר משתמש בנדל"ן כהשקעה ולא כ "בית למשפחה"
  חד וחלק 13/04/2015 13:53
  הגב לתגובה זו
  8 1
  לכן ניתן להבין את ההגיון שאומר שיש למסות שכר דירה ב 25% כמו מס על דיבידנדים שוטפים שמקבלים בבורסה, או קופונים שנתיים שאיגרת חוב מחלקת. גם אדם כזה לוקח את ההון שלו, רוכש נכס (פיננסי), ומשתמש בתזרים המזומנים כדי לגור בשכירות ולשלם שכר דירה. מה ההגיון להטיל מיסוי על הכנסות פסיביות מנכסים פיננסים אבל לא על הכנסות פסיביות מדירה? הרי אתה לא גר בדירה, אתה לא "קשור למדינה" בזכות הדירה, זה סתם מקור הכנסה בשבילך. המדינה צריכה לתת לכל צעיר שרוכש נכס פיננסי ראשון, בסכום של עד 1.5 מיליון שקל, ליהנות מתזרים מזומנים ללא שום מסים, כמו בנדל"ן. המדינה גם צריכה לתת פטור ממס רווחי הון, כמו שיש פטור מס שבח כשמוכרים דירה אם היא היחידה בבעלותך. והמדינה צריכה לתת אפשרות להעביר את התיק השקעות שלך ליורשים שלך ללא מיסוי, כמו בדירות. ככה ייפסק העיוות ונראה פחות בביקוש בנדל"ן ויותר ביקוש בבורסה. אנשים יקנו דירות בחו"ל ולא בארץ? זה יסייע להחלשת השקל שבנק ישראל מתאמץ להשיג כבר שנים.
  סגור
 • לא נכון רק משדרג את עצמו במציאות שבה קשה לשדרג את
  לא בידיוק 13/04/2015 14:41
  הגב לתגובה זו
  2 5
  הדירה לדירה עם חדר נוסף, למי שזקוק לחדר נוסף להשכיר ולשכור היא חלפה הגיונית
  סגור