מנאומו של ברננקי לפתיחת מרווחי איגרות החוב

גיא מזרחי, מנהל השקעות אג"ח חו"ל, מגדל שוקי הון, מתייחס להשפעותיו של נאום ברננקי על שוק איגרות החוב הבינלאומי
|

בשבועות האחרונים, עבר שוק האג"ח הבינלאומי טלטלה בעקבות דבריו של יו"ר הפד, בן ברננקי וחברי פד נוספים בדבר הקטנת / הפסקת הזרמות הכספים לשווקים. מאז חודש מאי, עלו תשואות האג"ח האמריקניות ל-10 שנים מרמה של 1.4% ל-2.7% בשיא, עלייה שהובילה להפסדי הון באג"חים, אך חשוב מכך, היא הביאה לפתיחת המרווח בין האג"חים הקונצרניות לממשלתיות.

יש לבחון מדוע נפתחו מרווחי האג"ח, ולשם כך נפנה לאג"חים בדירוג נמוך (High Yield), בהן נרשמה פתיחת המרווחים האגרסיבית ביותר - בתחילת המהלך עמד המרווח הממוצע של אג"חים אלו ברמה של 478 נ"ב ובשפל הגיעו לרמה של 596 נ"ב, מהלך שלעצמו שווה 5%-6%.

הצהרת הבנק המרכזי, כי מצבה של הכלכלה האמריקנית, נמצא כעת במקום בו לא נדרשת הזרמת כספים בשל שיפור בנתוני התעסוקה. בד בבד עם ציפיות נמוכות, ישנם בהחלט סימנים לחדשות טובות לטווח הארוך, אך במקביל, השווקים "התמכרו" להזרמות כספים אלו ויתקשו להתנתק מהן.

עבור שוק האג"ח המצב מורכב יותר - ידוע לכל כי הריביות אינן נמצאות בשיווי משקל, והפסקת ההזרמות מצביעות על כך שאנו כיום בנקודה ממנה התשואות צפויות לעלות. כעת, השאלה הפתוחה היא קצב העליות. נקודה זו מסבירה את עליית התשואות, אך לא את פתיחת המרווחים.

בשל הקושי להעריך היכן תיפסק עליית התשואות, נרשמו בקרנות High Yield של למעלה מ-5% משווי הנכסים המנוהלים וכן להתייבשות שוק ההנפקות. יציאה מסיבית זו היא שהובילה לפתיחת המרווחים, על אף שלכאורה שיפור במצב הכלכלי צפוי להוביל להגדלת התאווה לסיכון ועמה לירידה במרווחי האג"ח.

בשבועיים האחרונים החל הפד לצאת בהצהרות שציננו את עליית התשואות החדה, והביאו להתייצבות בתשואות האג"ח בסביבה של 2.5%. זו האחרונה קידמה את מהלך של סגירת מרווחים. בקרב האג"חים המדורגות, ניתן לומר כי הושלם מהלך סגירת המרווחים - כלומר הן נמצאות ברמתן ערב עליית התשואות.

בקרב אג"חים High Yield הושלם כמחצית מהמהלך, וניתן לומר כי במקומות אלו עדיין נשאר "בשר" לרווחי הון. יחד עם סגירת המרווחים נפסקו הפדיונות בקרנות ה-High Yield, ובשבוע שעבר נרשמו גיוסים בשווי 2.7 מיליארד דולר המהווים כ-1.3% משווי הנכסים המנוהלים בקרנות.

עם זאת, טרם נרשמה התאוששות משמעותית במרווחים ובזרימת הכספים בקבוצת האג"חים של השווקים המעוררים. בשבוע האחרון יצאו 1.3 מיליארד דולר מאג"חים אלו, ועד כה הושלם רק 20% ממהלך סגירת המרווחים. בקרב אג"חים אלו המרווחים נשארו בשפל בעיקר בסקטור האנרגיה, התקשורת והתשתיות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות