משקיע במזג אוויר? הנה הדרך להרוויח

גיא מזרחי, מנהל השקעות קרנות מגדל שוקי הון, מציג את אופציית המסחר במזג אוויר בבורסת הסחורות של ארה"ב, כיצד הוא מתקיים ואיך ניתן להרוויח?
|
(1)

מי שיעלעל בדף האינטרנט של בורסת הסחורות של שיקאגו (CME) עשוי למצוא לא צפוי המשמש ליצירת חוזים ואופציות על החוזים. בבורסת הסחורות מלבד כל הסחורות שכולנו מכירים, נסחרים גם נגזרים על מזג האוויר. הרושם הראשוני שנוצר אצל מרבית הסוחרים הוא כי מדובר בכלי למהמרים בלבד ואין כל קשר בינו לבין היגיון כלכלי.

אך למעשה לא כך הדבר, שכן מדובר בפעילות כלכלית הגיונית גרידא המהווה כתחליף ואף אפשרויות ביטוח מגוונות יותר מזה שמספקות חברות הביטוח. עפ"י ההערכות כ-20% מהפעילות הכלכלית בארה"ב מושפעת באופן ישיר ממזג האוויר, החל מחברות האנרגיה דרך החקלאים וכלה בענף הבניה וענפים נוספים.

הנגזרים הנסחרים ב-CME נחלקים ל-2
ישנם שני סוגי נגזרים בבורסת הסחורות, אירועים בסיכון גבוה ואירועים בסיכון נמוך. האירועים בסיכון גבוה כוללים סופות הוריקן, אירוע שכמובן גורם לנזק משמעותי לאזור שנפגעף אך זהו אירוע שניתן להתגונן באמצעות רכישת פוליסת ביטוח פשוטה. היתרון הגדול של הנגזרים הסחירים מקורו באירועים בסיכון נמוך - אלו הם אירועים כגון טמפרטורה גבוהה או נמוכה מהממוצע וכמות המשקעים, אירועים אלו אינם מכוסים ע"י חברות הביטוח אך עלולים לגרום נזקים משמעותיים לחברות.

ניקח את החורף האחרון בארה"ב כדוגמא. העונה הגשומה אופיינה בטמפרטורות גבוהות מהרגיל, החורף החם הוביל לירידה חדה בביקוש לגז (חלק ניכר ממשקי הבית בארה"ב משתמשים בגז כאמצעי חימום) וכן לירידת מחירים. מכאן נוצרה פגיעה בספקיות הגז המשמש לחימום. באמצעות שימוש בנגזרי מזג האוויר, מתאפשר לחברות לקנות חוזה לטמפרטורה גבוהה בחודשי החורף ולשפות את עצמן בגין חלק מאובדן ההכנסות.

חברות הגז משתמשות גם בפעולה ההפוכה, כאשר יש חורף קר מהרגיל החברות יודעות כי הכנסותיהן יהיו גבוהות, לכן חלקן כותבות מבעוד מועד אופציות Call מחוץ לכסף על החוזים וקוטמות את רווחיהן ברמה מסוימת (שכמובן גבוהה מההכנסה שהייתה מתקבלת בחורף ממוצע).

במידה והחורף ממוצע או חם הכנסותיהן מושפעות לטובה כתוצאה מקבלת הפרמיות על האופציות. מן העבר השני עומדים החקלאים ורוכשים את אותן אופציות כאשר לנגד עיניהם הם צופים שחורף קר מאוד צפוי לפגוע ביבול ולגרום לאובדן הכנסות, כך רכישת האופציות מאפשרת לחקלאי לקנות פרמיית ביטוח בבורסת הסחורות.

את נזקי החורף החם מגלים כיום החקלאים האמריקנים - קציר התירס הינו החלש ביותר מאז 1988, וזאת לאור הבצורת הקשה שפקדה את המערב התיכון בארה"ב. אמנם מחירי התירס רשמו זינוק נאה, אך אין בהם די על מנת לכסות את אובדן התפוקה החקלאית (תפוקת התירס אמנם גדלה אך זאת בשל זריעת שיא). יש לזכור כי בעבור החקלאי מדובר בקציר המהווה את הכנסתו השנתית, באמצעות גידור פשוט יוכלו החקלאים למזער את נזקיהם.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אוקיינוס כחול
  רועי 11/07/2012 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חזק ביותר. גם אצלנו בשוק האופציות לא מבינים איך יש כל כך הרבה מכונות שממשיכות להרוויח כאשר בסה"כ מדובר במשחק סכום 0. והתשובה נמצאת גם בכתבה הזו מוסדייים !! שהמטרה שלהם זה גידור ולא רווח. נותן אפשרות לשחקני שוק ההון להרוויח. סחתיין על הצבע
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות