הפסד צורב לרשות ני"ע: USG תמשיך לספק אלגוטריידינג, והדבר לא ייחשב ניהול תיקים ללא רישיון

בית המשפט המחוזי בתל אביב השיב בחיוב לבקשתה של USG Capital לאפשר את המשך הפעילות שנעצרה בינואר על ידי רשות ניירות ערך
 |  (4)
תקדים
בית המשפט המחוזי בתל אביב נעתר לבקשתה של חברת USG Capital נגד רשות ני"ע, וקבע בצו ביניים כי מסחר אלגוריתמי לא ייחשב לניהול תיקים ללא רישיון. בית המשפט השיב בחיוב לבקשה לאפשר את המשך הפעילות שנעצרה בינואר על ידי רשות ניירות ערך, ולכך עזרה הטענה של USG Capital כי אינה יודעת ממה מורכב האלגוריתם שבמסחר הממוחשב, (על כך בהמשך).

הכל החל במאי של השנה שעברה אז חברת USG Capital, העוסקת בניהול זירות מסחר, ביקשה מרשות ני"ע רישיון לזירת סוחר (בקשה שעדיין עומדת). בהגשת הבקשה USG Capital למעשה זימנה בדיקה של הרשות לגבי עסקיה, וזו האחרונה הצהירה כי החברה מבצעת למעשה פעילות של ניהול תיקים ללא רישיון. בהתאם לכך, ב-19 לינואר האחרון עצרה הרשות את פעילות האלגוטריידינג של USG Capital - מה שהסב נזק רב ללקוחות החברה, והדבר גרר תביעות ענק כנגדה. בתגובה, עתרה החברה לבית המשפט כדי שיכיר בפעילות האלגוטריידינג שנעצרה כפעילות חוקית - ובית המשפט אכן עשה בצו ביניים, ובלבד שיתקיימו תנאים שהוא עצמו קבע בהקשר זה.

לטענת USG Capital, לא ניתן להגדיר את פעילות האלגוטריידינג כניהול תיקים שכן החברה לא תכנתה את האלגוריתם, היא איננה יודעת מה כלול בו וכלל לא מפעילה אותו כך שאין מדובר בפעולה הכרוחה בשיקול דעת כלשהו מצידה, והיא רק מאפשרת ללקוח, לפי הוראותיו שלו, להתחבר לאלגוריתם ולהתנתק ממנו. הרשות בתגובה טענה כי היא לא שוללת את המסחר באלגוטרידינג, אלא רק את האפשרות של ניהול תיקים במסגרת מסחר שכזה.

אם לא די בכך, הרשות שביקשה להגביל את הפרסום של תוכנות המסחר של USG Capital באמצעי מדיה אחרים (מלבד האתר של USG Capital), נכשלה להעביר את הסעיף הזה ובית המשפט התיר לחברה לעשות כך. לגבי ההדרכה של הלקוח. בית המשפט החליט שלא להתיר ל-USG Capital לערוך הדרכה למשתמשי המערכת בטענה כי הדבר עלול לזלוג לייעוץ השקעות.

רשות ניירות ערך מצידה הוציאה הודעה עם זווית קצת אחרת להחלטת בית המשפט, וכתבה: "בית המשפט דחה את בקשת USG להמשיך לפעול כפי שפעלה בעבר. החלטת בית המשפט מבוססת על התנאים שהציגה רשות ניירות ערך בשאלה מתי מסחר אלגוריתמי נעשה באופן עצמאי על ידי משקיעים, להבדיל מביצועו על ידי הזירה עבור לקוחותיה;  בהתאם להחלטה זו, USG אינה רשאית להמשיך בפעילות במתכונת בה פעלה לפני התערבות הרשות, והיא נדרשת לשנות אותה באופן המתיישב עם עמדת הרשות בדבר פעילות אסורה של ניהול תיקים באמצעות תוכנת מחשב".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  USG אינה קיימת
  עופר בן מזיא 04/05/2016 05:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה נעלמה משרדיה נטושים ואין מענה טלפוני או אחר, מעניין מה עולה בגורל כספי המשקיעים?? ומי יפתח בחקירה
  סגור
 • 3.
  לתת לחתול לשמור על השמנת
  אין צדק 18/04/2016 01:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה בקטנה לעומת מה שיואסג'י יחזרו לעשות לכספי הלקוחות שלהם
  סגור
 • 2.
  בית המישפט לא מבין כלום בנוכלות, מעודד נוכלות
  לקוח 17/04/2016 21:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קפיטל זה נוכלים נקודה
  סגור
 • 1.
  במקום שהרשות יתעסקו בדברים רצינים!!!!
  יצחק 17/04/2016 10:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בחייאת ראבק, אתם מתעסקים בשטויות !!!!! לכו לחפש את העבריינים האמיתים !!!
  סגור