המשבר בין ארה"ב לאירופה מאותת לקראת מלחמת סחר חדשה

אף על פי שטראמפ נמנע בתחילת החודש מהטלה של מכסים על תעשיית הרכב האירופית, ישנה שורה ארוכה של דילמות מקומיות שמאיימת לסכל את המאמצים לגבש הסכם סחר
 | 
(6)
Trump, צילום: בלומברג
אף על פי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ נמנע בתחילת החודש מהטלה של מכסים על תעשיית הרכב האירופית, ישנה שורה ארוכה של דילמות מקומיות משני צדי האוקיינוס ​​האטלנטי שמאיימת לסכל את המאמצים לגבש הסכם סחר.
עשרה חודשים אחרי שטראמפ ונשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הודיעו על הפסקת אש שנועדה לפנות את הדרך לשיחות ומשא ומתן כדי להפחית את המכסים על סחורות תעשייתיות ולחסל את המכשולים הרגולטוריים, השיחות הללו מראות סימנים מעטים של משמעות אמיתית והתקדמות.
גורמים רשמיים באירופה האשימו את ממשל טראמפ בכך שלא היה לו זמן רב להתמודד עם ביורוקרטיה בבריסל, כאשר דעתו מוסחת על ידי התמוטטות השיחות עם סין והצורך בעסקה מהירה עם יפן כדי להשקיט את האינטרסים החקלאיים של ארצות הברית.
"אני לא חושב שארה"ב מוכנה להתחיל במשא ומתן על המכסים", אמרה ססיליה מלמסטרום, נציבת הסחר של האיחוד האירופי, לכתבים בפריז בתחילת החודש, לאחר פגישה עם הנציג המסחרי האמריקני רוברט ליטייזר.
עם תהליך הברקזיט שנכנס לסחרחורת לאחר התפטרותה של ראש ממשלת בריטניה מוקדם יותר החודש, מדינות מזרח אירופה שבוחנות גבולות "לא ליברליים" לרפורמות דמוקרטיות, גישה תקיפה מצידה של רוסיה ורקע כלכלי שביר יותר, הגוש הכולל 28 המדינות עומד מול הרבה הסחות דעת משלו.
"אנחנו רואים את האיחוד האירופי נלחם בכל כך הרבה חזיתות שאני פשוט לא חושבת שהם במצב לנהל משא ומתן על הסחר עם ארה"ב", אמרה הת'ר קונלי, ראש תוכנית אירופה במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים.
איום המכסים עדיין מרחף
המועד האחרון ל-180 יום שקבע טראמפ למשא ומתן עם האיחוד האירופי ויפן על הפחתת היצוא של מכוניות וחלקי רכב לארצות הברית מגביר את הלחץ על השותפות למסחר להגיע לעסקה שתהיה לרצונו. כפי שהבהיר במהלך המסע האחרון שלו ליפן, טראמפ להוט לראות לפחות כמה עסקאות סגורות לפני ריצתו מחדש לבחירות בשנת 2020.
עם יפן,נראה כי טראמפ יצליח להגיע לעסקה כרצונו, כך לדברי אנשים הקרובים לשיחות, אשר רואים אפשרות אמיתית לכך שעסקת סחר תיחתם עם יפן עד סוף השנה, כאשר המשא ומתן צפוי לתפוס תאוצה לאחר הבחירות בבית העליון ביפן בחודש יולי.
אבל באירופה הסימנים נראים מאיימים יותר. המועד האוטומטי לחידוש המכסים יכה בדיוק עם כניסתו של ממלא המקום החדש של הוועדה האירופית, הזרוע המבצעת של הגוש, שיחליף את  יונקר לאחר חמש השנים בתפקיד.
לא מכוניות, חקלאות
יתר על כן, גרמניה וצרפת, שתי המעצמות הדומיננטיות של האיחוד האירופי, מתנגשות יותר ויותר בדעותיהן לגבי הכיוון הכלכלי שאליו הן רוצות לקחת את אירופה.
עמנואל מקרון, נשיא צרפת, הוביל כמה מדינות באיחוד האירופי להתנגד למאמצי ארה"ב לכלול חקלאות בכל דיון טרנסאטלנטי, דבר שהאיחוד האירופי טוען כי טראמפ נתן בחודש יולי האחרון כחלק מהפסקת האש. עם זאת, רבים בוושינגטון, לרבות יו"ר ועדת הכספים של הסנאט, צ'אק גראסלי, אמרו כי כל עסקה שלא תכלול חקלאות לא תעבור את הקונגרס.
גרמניה, אשר ייצאה מכוניות וחלקי רכב בהיקף של כ-27.2 מיליארד אירו בשנת 2018, מודאגת יותר מאיומיו של טראמפ במכסי רכב מאשר להגן על האינטרסים החקלאיים של אירופה. הבית של מרצדס בנץ, BMW ופורשה ייצר עודף של 22 מיליארד אירו בסחר עם ארה"ב בשנה שעברה.
הסיבובים אחרונים של השיחות הדו-צדדיות הניבו התקדמות מועטה, והבכירים האמריקאים התנגדו לדון אפילו בנושא המכוניות, על פי אנשים המקורבים למשא ומתן.
גורמים רשמיים באירופה הציעו בשנה שעברה תוכנית להפחתת המכסים האוטומטיים משני צדי האוקיינוס ​​האטלנטי לאפס, ויתור שכבר נעשה ליפן במסגרת הסכם הסחר בין האיחוד האירופי ליפן שנכנס לתוקף בתחילת השנה. אבל הדבר נדחה על ידי טראמפ, על פי אנשים הקרובים למשא ומתן.
האיחוד האירופי מתכונן להסלמה
בשיחות בוושינגטון ובפריז החודש שוב לא נרשמה התקדמות בין הצדדים. כדי להדגיש את המרחק בין שני הצדדים, הוציאו בשלב מסוים נציגי ארה"ב קלסר המכיל 150 עמודים של טקסט של משא ומתן עם סין שאותו הראו לנציגים האירופים כדי להבהיר להם את מצב העניינים.
גורמים רשמיים באיחוד האירופי הבהירו כי כל מכסי הרכב שיוטלו על ידי ארה"ב יזכו לפעולת תגמול מצידה של אירופה, וכך גם המכסים על הפלדה והאלומיניום שהובאו על רקע ביטחוני דומה בשנה שעברה. האיחוד האירופי אמר בינואר כי יפגע בסחורה אמריקאית בהיקף של כ-20 מיליארד אירו אם טראמפ יטיל מכסים על רכבים.
המכסים "יחזרו בכאב על העובדים האמריקנים ועל הכלכלה האמריקנית כמו על הכלכלה האירופית", אמרה קונלי. "זו בחירה. אבל זה בהחלט יכול להיות מכאיב".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  טראמפ משחק באש עם סין, מכסיקו, ואירופה, כי יש מצב בו...
  Sassi6 06/06/2019 04:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טראמפ משחק באש עם סין, מכסיקו, ואירופה, כי יש מצב בו תקום קואליציית סחר גלובלית אנטי אמריקנית, האירופים החלו בכך עם היפנים בהסכם הסחר בין האיחוד האירופי ליפן, אם האירופים יצרפו לאותו הסכם גם את סין וגם את מכסיקו, אז יקום איזור סחר חופשי בין יבשתי אנטי אמריקני, אמריקה תהיה במצור בין חומות המכס, ובגלובליזציה הגדול מנצח ולוקח את כל הקופה, תודה
  סגור
 • 3.
  טראמפ
  לרון 03/06/2019 12:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנסר את הענף עליו הוא יושב והוא ענף הקדנציה השניה!
  סגור
 • 2.
  בדיוק כמו החבר שלו ביבי 2 אפסים שהורסים את המדינה שלהם (ל"ת)
  אלעד 30/05/2019 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אתמול והיום
  וושינגטונית 30/05/2019 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול הוכתם הנשיא (דברי החוקר מולר) . היום צריך לטשטש זאת ע"י מלחמת סחר נוספת הפעם עם בני בריתו. מה עובר על הנשיא טראמפ ?
  סגור
 • מוכרים סחורה כדי לרפד לו את הקבר ... (ל"ת)
  בטח הסינים ... 30/05/2019 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אולי מסביר למה הוא מנסה לעצור את הירידות בשוק בכל מחיר. (ל"ת)
  קשה להבין חולה נפש 30/05/2019 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור