הריבית בגוש האירו נותרה היום כצפוי ללא שינוי, דראגי - "נעשה כל מה שיידרש"

רונן מנחם ממזרחי: "גם בעידן פוסט ברקזיט, התרחיש הבסיסי של דראגי הוא שההתאוששות באירופה תימשך"
 | 
(8)
אחרי ה'ברקזיט'
הריבית בגוש האירו נותרה כצפוי ללא שינוי, ובמסיבת העיתונאים דראגי ניסה ככל יכולתו שלא לפזר רמזים לגבי צעדים שהבנק עשוי לנקוט בתקופה הקרובה. מדובר בעדכון הריבית הראשון לאחר ה'ברקזיט'. האירו שנסחר טרם מסיבת העיתונאים בירידות קלות מול הדולר, עבר לעליות של 0.32%, ככל הנראה בשל ההבנה כי דראגי לא מתכוון לאותת על צעדים מוניטארים קונקרטיים שבכוונת הבנק המרכזי לבצע.
בהודעה המצורפת לעדכון הריבית היום נכתב כך: "ה-ECB צופה שהריבית תיוותר ברמה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר למשך זמן ממושך, הרבה מעבר לטווח הזמן שבו תפעל תוכנית רכישות האג"ח". עוד נכתב כי רכישות האג"ח החודשיות יימשכו עד חודש מארס 2017 "או מעבר לכך", אם יהיה צורך - ובכל מקרה עד שנראה שינוי בתוואי האנפלציה לכיוון היעד של הבנק המרכזי".
כבר בתחילת דבריו אמר דראגי כי מנשבות רוחות נגדיות למרחב האירו, כולל משאל העם בבריטניה ואירועים פוליטיים נוספים בישבת, והבהיר כי הבנק המרכזי האירופי יעשה כל דבר שניתן במסגרת הכלים שעומדים לרשותו. בהמשך אמר דראגי כי מעבר לכוונתנו לפעול במידת הצורך, אנחנו מתכוונים להיות מותאמים למצב ולגלות גמישות במידת הצורך.
כאשר נשאל איזה מסר הוא היה רוצה שייצא מהפגישה הנוכחית, אמר דראגי כי "המסר הוא של יציבות ושל התאוששות שנמשכת, גם אם זו התאוששות איטית. כל זאת נוכחי מצב של אי וודאות גדולה שמקורה הוא לא רק באירופה אלא מרחבי העולם וקשורה במידה רבה בעניינים פוליטיים. המסר הוא גם שהמערכת הפיננסית והבנקאית היא חזקה יותר מכפי שהייתה".  
 בשווקים רצו לראות האם דראגי יאותת על תמריצים נוספים שהבנק המרכזי יספק לשווקים בכדי למתן את השלכות הברקזיט. כיום הריבית על הפקדונות עומדת על מינוס 0.4% ותכנית רכישת האג"חים עומדת על 80 מיליארד אירו בחודש עד מארס 2017. כאמור, בשוק לא צפו פעולה מצד ה-ECB היום אבל בהחלט רצו לראות התייחסות מצד דראגי לצפוי בעדכון הריבית הבא שיתקיים ב-8 בספטמבר, אם זה ברמה של הפחתת ריבית, הגדלת היקף הרכישות או הרחבת טווח הזמן של תכנית הרכישות. בפועל, דראגי התרעש שלא לפזר רמזים למרות שנשאל שאלות רבות לגבי צעדים אפשריים בטווח בקרוב. 
עניין נוסף הוא שבעדכון הריבית הקודם הזהיר דראגי כי אירוע של ברקזיט עלול לגרור השלכות חמורות לגוש האירו - ברמת המסחר והשווקים הפיננסים. בעניין זה נזכיר כי השבוע  קרן המטבע עדכנה תחזית הצמיחה הגלובאלית מטה בצורה מזערית בשל אירוע ה'ברקזיט' והציגה תחזית לכלכלה בריטניה של 1.7% השנה ו-1.3% ב-2017 (מול תחזית קודמת לצמיחה של 2.2% בשנה הבאה). העדכון הזה גרר תגובות קשות מצד פוליטקאים בבריטניה שעקצו את ראשי הקרן על כך שטרם משאל העם הזהירו מפני מיתון  חמור בבריטניה במקרה של ברקזיט - ואילו כעת הדברים לפתע לא נראים כ"כ גרוע. הצמיחה בבריטניה בשנה הבאה צפויה עדיין להיות גבוהה מהצמיחה בגרמניה וצרפת.   
בבורסת: ה DAX 30 -1.15% DAX 30 11,611.51 -1.15% DAX 30 סגירה:11,747.04 פתיחה:11,805.48 גבוה:11,823.12 נמוך:11,611.51 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: הגרמני יורד כעת 0.1% אחרי קפיצה של 1.6% אתמול אך עדיין נסחר מתחת לרמה בה נסחר ערב ה'ברקזיט'. הקאק הצרפתי יורד 0.15%. הפוטסי יורד 0.3%. אמש בוול סטריט רשם ה דאו ג'ונס -2.37% דאו ג'ונס 25,628.9 -2.37% דאו ג'ונס סגירה:26,252.24 פתיחה:26,134.21 גבוה:26,320.29 נמוך:25,507.18 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: שיא והשלים מהלך של 9 ימי עליות רצופים (רצף שיא מאז מארס 2013). החוזים בוול סטריט נסחרים ללא שינוי.
רונן מנחם מבנק מזרחי: "נקודות חשובות מדבריו של דרגי מסבירות את החלטתו לא לשנות את כלי המדיניות, או את המינון. דרגי טוען כי השווקים הפיננסיים התמודדו יפה והוכיחו איתנות לאחר פרץ אי הוודאות והתנודתיות בעקבות ה-Brexit. זו כנראה גם הסיבה לכך שהנגיד היפאני אמר היום שאין כוונה להדפיס כסף ("כסף הליקופטר"). לדברי דראגי, ההודעה המידית של הבנקים המרכזיים כי יזרימו כל נזילות שתידרש, יחד עם העובדה שהם גם כך בעיצומה של הרחבה מוניטארית וכמותית חסרת תקדים, סייעו לשווקים לספוג את הזעזוע הראשוני. כמו כן, הסביבה הפיננסית הנוחה סייעה להמשך פעילות האשראי. לכן , וזו הנקודה החשובה ביותר – גם בעידן פוסט ברקזיט, התרחיש הבסיסי הוא שההתאוששות הכלכלית באירופה תימשך והאינפלציה תמשיך לעלות הדרגתית".
עוד אמר מנלם כי "ניתן להבחין, כי בשורת גורמי הסיכון להמשך ההתאוששות ביבשת, מוזכר הברקזיט יחד עם גורמי אי ודאות אחרים, כגון הצמיחה המתונה בשווקים המתעוררים או הצורך בשינויים מבניים ברפורמות בסקטורים מסוימים. אין תחושה שההתייחסות לברקזיט היא כאל גורם סיכון יוצא מן הכלל והדגש על כך שהפעילות הכלכלית ביבשת מושתתת כעת על ביקושים מקומיים תומך בכך. כמובן, ואי אפשר אחרת, הבטיח דרגי שאם הנתונים העתידיים יהיו חלשים יותר, הנכונות והיכולת לתמוך בכלכלה ולהתקדם לעבר היעדים – קיימת. להערכתי, העליות הנאות בשוקי המניות והירידה בשנאת הסיכון שחקו לידיו של דרגי. כך גם הבחירות המהירות בבריטניה.  לכן הוא יכול לקנות זמן ולהמתין לנתונים הכלכליים".
 
טרם העדכון אמר גיא בית-אור, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות כי "האם דראגי יחליט להפתיע וישגר בזוקה נוספת? אנחנו בספק. אולם, בין אם יחליט לשגר בזוקה ובין אם יחליט להמתין, ההודעה שתצא היום תשמש בעיני משקיעים רבים מבחן בנוגע למוכנותה להתערב בנעשה בשווקים למקרה שהמצב ידרדר. להערכתנו, הסבירות שנראה כבר היום פעולה קונקרטית מצד הבנק המרכזי האירופי נמוכה. עם זאת, אנו כן מצפים לראות, לכל הפחות, איתותים ורמזים בנוגע להקלות שיינתנו בעתיד הקרוב בכל הקשור לתכנית הרכישות הנוכחית של ה-ECB, למערכת הפיננסית באירופה או סוכריות נוספות שיסופקו לשווקים".
 
עוד אומר בית אור כי "בהסתכלות קדימה, הפעילות הכלכלית באירופה צפויה להיפגע כתוצאה מיציאת בריטניה מהאיחוד אך הפגיעה לא תהיה מהותית. המערכת הפוליטית היא הבעיה המשמעותית ביותר באירופה וזו עומדת לפתחו של מריו דראגי. הבנק המרכזי האירופי, כמו בנקים מרכזיים בשאר העולם המערבי בשנים האחרונות, צפוי להמשיך ולנסות להציל את העולם גם בעתיד הקרוב", כתב בית-אור. 
בציוץ, האינפלציה במרחב האירו. רחוקה מאוד מהיעד
 
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  נגידי הבנקים עסוקים בהישרדות אישית
  עצבני 21/07/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכל מופנה לפמפום הבועה ולאחר מכן למסמס את החובות באמצעות אינפלציה .הכל יבוא על חשבון הציבור . כל שאר הדיבורים על אבטלה וצמיחה זה תעמולה לציבור " הנבער".
  סגור
 • 5.
  הרס עולם שלם
  נגיד 0 כמו הריבית 21/07/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הלוואות ללא יכולת החזר
  סגור
 • 4.
  מלחמה באזור מי נשאר עם השקל?
  כלכלן 21/07/2016 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בישראל כמו בישראל בונים על "צה"ל החזק" דיי לחיות באשליות
  סגור
 • 3.
  מה האירו יעשה ? (ל"ת)
  jos 21/07/2016 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מילה לא במקום של דראגי והשווקים צונחים חופשי למטה (ל"ת)
  אסף 21/07/2016 15:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מה שלא עושים הכל צולע ולא מיתאושש
  המבין 21/07/2016 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  חוץ מאשליות בבורסה בתל אביב הכל ממש וורוד
  סגור
 • מה קרה, אתה מושקע בפוטים? לא נורא
  תקבל מחיר טוב לדירה 21/07/2016 15:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה יממן לך את ההפסדים.....
  סגור
 • אם אתה חושב שהדירה שלך שווה את המחיר
  אחד 21/07/2016 16:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אז תחשוב שנית. כל המערכת בכלכלית מעוות עד היסוד .
  סגור