סימנים של פחד בשווקים: האג"ח הבריטי בשפל היסטורי; "זה זמנם של הנכסים הסולידיים"

גם לאחר קריסת השווקים ביום שישי, המשקיעים ממשיכים לברוח ממניות ולרוץ אל אג"ח ממשלתי
 | 
הלחץ נמשך
שבוע המסחר העולמי נפתח הבוקר בהמשך ירידות שערים בבורסות אירופה, וזאת לאחר הקריסה במדדים המובילים ביום שישי האחרון. אם המשקיעים ציפו לתיקון בשוקי המניות לאחר יום שישי, זה ממאן להגיע, כשפרט לירידות בבורסות - האג"ח של ממשלת בריטניה ל-10 שנים מגיע לשפל היסטורי.
המשקיעים ברחבי היבשת חוששים מהסיכון הרב בשוקי המניות, ורצים אל נכסים בטוחים יותר: התשואה על אגרות החוב של בריטניה יורדת, לראשונה בהיסטוריה, אל מתחת ל-1% (0.954%), וזאת במקביל לירידת תשואות באגרות החוב של שאר המדינות - ארה"ב, איטליה וספרד. נציין כי בתחילת יום המסחר התשואה על אג"ח בריטניה עמדה על 1.08%, והירידה אל מתחת לשיעור של 1% חלה לראשונה מאז מאז החלה רשת בלומברג לעקוב אחרי נתוני אג"ח, אי שם בשנת 1989.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
התשואה על האג"ח ל-10 שנים בגרמניה, שכבר הגיעה לשיעור שלילי, נחלשת לשיעור של מינוס 0.105%, כשבתחילת היום עמדה על מינוס 0.04%.
ומה בישראל? מדדי התל-בונד שנפלו אתמול בעד 0.5% מתקנים מעט, ועולים ב-0.1%. במקביל, ריצת המשקיעים אל האג"ח הממשלתי נמשכת: אג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים (שקלי 1026) עולה כעת בעד 0.25%, ונסחרת בתשואה ברוטו של 1.68% בלבד.
בהתאם לדפוסי פעולה בשעות משבר, מחיר הזהב מוסיף להתחזק גם היום, וזאת בשיעור של מעל 0.5%, למחיר של 1329.9 דולר לאונקייה. ביום שישי, בזמן קריסת הבורסות, חצה הזהב את רף ה-1,300 דולר לאונקיה, והגיע לרמתו הגבוהה מזה שנתיים, וכאמור - ממשיך להתחזק גם הבוקר.
באותו אופן, גם מחיר הביטקוין מזנק במעל ל-3%, ומחיר מטבע וירטואלי אחד עומד על מעל 650 דולר.
השקעות באג"ח:
ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות בכיר ב- IBI בית השקעות סיפר ל-Bizportal כי שוקי המניות סיימו את תקופת העליות החדות, ו'יילכו הצידה", כשכל פעם מגיע טריגר חדש: בין אם זה הפיחות במטבע היואן הסיני או צלילת מחירי הנפט - וכעת זה הברקזיט. "כששוק המניות יחסית יקר והצמיחה העולמית יורדת, אירועים כאלו יוצרים מימושים חדים בשוק". 
בהתייחסות לאג"ח הממשלות שהזכרנו מעלה, מציין קוטישטנו כי המשקיעים מבינים שהריבית בבריטניה עשויה לרדת מ-0.5% אל עבר 0%, ומשם לא תעלה לאורך שנים. "משקיע לטווח של 3-5 שנים לא צריך לעשות כלום כרגע, ואין צורך להוכיח את זה - באפיזודות הקודמות השוק ידע לתקן מעלה".
הוא מעריך כי הבנקים המרכזיים יפעלו ויתנו אותות הרגעה, לא רק בבריטניה אלא בכל העולם.
בתחזית השבועית של הראל פיננסים שפורסמה הבוקר, ציינו כי "זה זמנם של הנכסים הסולידיים: בשלב ראשון בעיקר אג"ח ממשלה וראינו את התשואות יורדות כבר ביום שישי. בשלב הבא נראה חזרה מסיבית יותר גם לדירוגים הגבוהים באג"ח הקונצרני".
בהתסתכלות על נושא האינפלציה, כתבו בהראל פיננסים כי "הנושא יורד מדרגה אחת מטה. לפחות בטווח הקצר, צפויה ירידה בצמיחה העולמית וירידה במחירי הסחורות. לפיכך, תיתכן ירידה בציפיות האינפלציוניות , אך חשוב להבין שבחלק הקצר של העקום הציפיות הנגזרות מהשוק הרבה יותר נמוכות מכפי שצופים כלכלני המקרו ולכן, נראה שחלק זה יהיה פחות פגיע. אנחנו ממשיכים לתת משקל עודף לשקלים על הצמודים בתיק האג"ח ".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה