אירופה מתדרדרת: היקף השחיתות באיחוד - 120 מיליארד אירו בשנה

כך עולה מסקר של הנציבות האירופית. בשבדיה 18% השיבו כי הם מכירים מישהו במדינה שקיבל שוחד.
|
(1)
גוש האירו
מפתיע. מסתבר שבאירופה, כן - אירופה, היקף השחיתות גדל למימדים מדאיגים. ולא מדובר רק במדינות מזרח אירופה שהצטרפו לא מזמן ועדיין מעכלות את עניין הדמוקרטיה, אלא גם במדינות המתפתחות ביותר בעולם. העשירות ביותר בעולם.

לפי סקר שערכה הנציבות האירופית, הבוחן את רמת השחיתות בכל אחת ממדינות האיחוד, שבדיה אינה המודל לטוהר מידות שחשבנו שהיא - מתברר שבקרב תושבי המדינה שהשיבו, 18% אמרו כי הם מכירים מישהו במדינה שקיבל שוחד. כך לפי בלומברג אשר ציטט את העיתון השבדי 'גוטבורג-פוסטן'.

סיסיליה מאלמסטרואם, הנציבה לענייני פנים באיחוד האירופי, אמרה לעיתון השבדי כי "מידת השחיתות חותרת תחת הדמוקרטיה וגורעת משאבים מהכלכלה החוקית. היקף הבעיה באיחוד האירופי הוא מדאיג בחומרתו, כאשר בשבדיה לבדה מדובר על 18% מכלל הנשאלים שהכירו מישהו שקיבל שוחד. ומצבה של שבדיה עוד סביר ביחס למדינות האחרות".

מהנתונים עולה כי היקף השחיתות באיחוד האירופי עלה לאירופים כ-120 מיליארד אירו בשנה שחלפה. בחלק מהמדינות מדובר על שחיתות בשלטון, בעוד באחרות מדובר בשחיתות במערכת הפיננסית. זו הפעם הראשונה בה הנציבות מפיקה דו"ח מעין זה, אליו מצורפים גם צעדים בהם מומלץ לנקוט כנגד התופעה.

לאיחוד האירופי יש גוף שנועד להילחם בשחיתות - OLAF, אשר מתמקד בהונאות המשפיעות על תקציב האיחוד, אולם היחידה דלה במשאבים ותקציבה עומד על 23.5 מיליון אירו בלבד.

נציין כי במדד השחיתות בשנת 2013 של מדינות ה-OECD תופסת שבדיה את המקום ה-3 בלבד, אותו היא חולקת עם פינלנד. לפי מדד זה ישראל מדורגת במקום ה-23 מתוך 34 מדינות החברות בארגון.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תרבות המיזרח התיכון היגעה אליהם - רצו ערבים ומוסלמים
  zzzzzzz 03/02/2014 15:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הביאו ערבים במאות אלפים לשבדיה ומתפלאים שתרבות השוחד נפוצה? שיתחילו לאכול את הדייסה שהם בישלו ומבשלים לעצמם!
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות