יו"ר ועדת הכלכלה: "לא נאפשר כרייה בשדה בריר"

איתן כבל: "אם לוקחים לערד את האוויר הנקי והנוף אפשר כבר לסגור את העיר. אי הידיעה היא הדבר הכי משתק שקיים וכל עוד לא נשתכנע בוודאות מלאה שלא תהייה פגיעה בתושבים"
|
(6)
איתן כבל, צילום: דוברות הכנסת
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות חבר הכנסת איתן כבל, דנה היום (ב') באישור שנתנה הוועדה הארצית לתכנון ובנייה לחברת כיל לכרות פוספטים בשדה בריר שליד העיר הדרומית ערד. נזכיר כי כיל קיבלה אישור כרייה ניסיוני לשנה, בעוד עולות טענות קשות בנוגע לאישורה של הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, שהתעלמה ממסקנות משרד הבריאות. בשורה התחתונה, הוועדה תקיים דיון נוסף בהשתתפות השר לאיכות הסביבה אבי גבאי ושר הבריאות ליצמן.
חבר הכנסת רוברט אילטוב אמר: "הכרייה תפגע אנושות בפיתוח ערד, כאשר כבר כיום יש ירידה באוכלוסיית העיר". ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו, אמר כי לא מדובר רק בעיר אלא גם בפגיעה בתושבי כסייפה והפזורה והחיילים המוצבים באזור. "ברגע שיש חשש בריאותי אף אדם שפוי לא ירצה לגור במקום. משרד הבריאות קבע שיש סיכון, אז צריך לעצור את זה עכשיו. תורידו את החרב הזאת מעל ראשינו, יש מספיק אתגרים אחרים לעיר", אמר.
אורי יסעור, סמנכ"ל אקולוגיה ברותם אמפרט, סיפר מנגד שהוא גדל בערד ועובד כבר 30 שנה במכרות ומכיר את הנתונים לעומק. לדבריו, גם חוות הדעת של משרד הבריאות לא מצאה אינדיקציה לתחלואה עודפת במכרות פוספטים.
נציגת משרד הבריאות, איזבלה קרקיס, אמרה כי הדוח של המומחה הבלתי תלוי העריך תוספת של 7 מקרי מוות על כל 10 אלף מקרים ידועים, ואחרי פגישה בין שר הבריאות לשר להגנת הסביבה הוסכם לבצע תסקיר חדש. סגן יו"ר עמותת רוצים לחיות בלי מכרות, יעקב לקס, אמר כי הבחינה הכלכלית שנעשתה עד כה נפלו בה פגמים משום שתכליתה הייתה לאפשר הקמת המכרה.
מנהל מינהל אוצרות הטבע במשרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, יוסי וירצבורגר, אמר כי עדיין לא ניתן אישור כרייה והתוכנית עברה לוועדה המחוזית לשמיעת התנגדויות. לדבריו, לאחר מכן התוכנית תחזור למועצה הארצית לתכנון ובנייה ואליה יוגש התסקיר של שרי הבריאות והגנת הסביבה. הוא אף ציין כי אין כוונה לקדם את התוכנית בהליך מהיר במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות. נציגת מנהל התכנון הוסיפה כי אנחנו עדיין רחוקים מהכרייה וכשירצו לקדם זאת יצטרכו לבצע הליך מסודר שלוקח בין שנה ל-12 שנים.
היו"ר כבל סיכם: "כאדם סביר אני אומר לעצמי שלא אלך לגור בערד כל עוד העננה הזאת מרחפת סביב הכרייה. אם לוקחים לערד את האוויר הנקי והנוף אפשר כבר לסגור את העיר. אי הידיעה היא הדבר הכי משתק שקיים וכל עוד לא נשתכנע בוודאות מלאה שלא תהייה פגיעה בתושבים נעשה הכל כדי שההליך הזה לא יצא לפועל", אמר.
נציין כי הוועדה מפקחת על הממשלה, על משרד התשתיות הלאומיות אבל אין לה שיניים. כמו כן, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה צפויים לערוך תסקיר (סקירה של מה עלול לקרות במידה ו...). בכל אופן, כיל לא תוכל לקדוח עד אשר יתקבל אישור של המועצה הארצית.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תת רמה של דיון
  חוט רופס 07/03/2016 22:33
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הכרייה בשדה בריר עדיפה סביבתית על מקומות אחרים וזו הסיבה שהמשרד להגנת הסביבה תומך בה. אני לא מבין את התנגדות משרד הבריאות , זה לא מקצועי ותמוהה. ח"כים פופוליסטים , טועים ומטעים, לא מכירים את העובדות ולא מעניין אותם שום דבר חוץ מעוד כותרת.
  סגור
 • 5.
  חייבים לעצור את הדיל של כי"ל - לא למכרה המסרטן בבריר
  עינת 07/03/2016 20:46
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חייבים לעצור את הדיל של כי"ל - לא למכרה המסרטן בבריר. לכרייה בהר בריר (4 ק"מ מראשוני הבתים בערד) יש חלופות באזורים אחרים, לבריאות של תושבי ערד אין חלופות. "בריר: לא ניתן לזה לכרות" וזה לא יקרה.
  סגור
 • 4.
  ערד כבר מתה מזמן... (ל"ת)
  אלעד 07/03/2016 19:44
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 3.
  ומי שואל אותו (ל"ת)
  .....והשיירה עוברת 07/03/2016 19:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  תגידו לו לעשות שם מחיר למשתכן זה יפריח את השממה (ל"ת)
  כחלון 07/03/2016 17:29
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 1.
  7 מתים ו7000 חולים כמה זה עול לנו ??? (ל"ת)
  לילי 07/03/2016 16:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות