לקראת מדד דצמבר: איך ישפיעו הסופה הגדולה והזינוק במשכנתאות?

על פי ההערכות בשוק, צפוי מדד המחירים לצרכן לעלות ב-0.2% בדצמבר והאינפלציה השנתית בישראל צפויה לטפס ל-2%
|
(1)
שוק

כמדי ה-15 לחודש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה צפויה לפרסם הערב (ד', 18:30) את לחודש דצמבר. על פי ההערכות בשוק צפוי המדד לעלות ב-0.2% בדצמבר והאינפלציה השנתית בישראל צפויה לעלות בחודש שסוגר את השנה ל-2%, בדיוק לאמצע טווח היעד שנקבע על ידי .

בחודש נובמבר ירד המדד ב-0.4% והאינפלציה השנתית עמדה על 1.9%. מה השפיע על המדד בנובמבר? והאם צפויות לנו הפתעות במדד הערב?

הזינוק במחירי הירקות והפירות כתוצאה מנזקי הסופה הגדולה שפקדה את הארץ, צפוי להיות אחד הגורמים שישפיעו היום על העלייה בשיעור האינפלציה בדצמבר והשינוי בו יכול להסיט את המדד בפועל מהציפיות המוקדמות, זאת לאחר שבחודש הקודם נירשמה ירידה חדה של 8% במחירי הירקות והפירות.

יתכן גם שנתוני מחירי הדיור הכלולים במדד המחירים לצרכן (מחירי השכירות) יושפעו מהגידול החד בנרשם בדצמבר בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור שזינק ל-4.743 מיליארד שקל, קפיצה של 28% לעומת נובמבר. זאת, לאחר שבחודש נובמבר ירד מדד מחירי הדיור ב-0.3%.

בנק ישראל הותיר ללא שינוי את חודש ינואר (הנקבעת בסוף דצמבר) ברמה של 1%. כמו כן, ציפיות האינפלציה ל-12 החודשים הבאים, הנגזרות משוק ההון, נותרו בחודש דצמבר ברמה של 1.4% אחוזים. כתוצאה מכך, הריבית הריאלית נותרה בחודש דצמבר ברמה של (0.4%-).

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נתוני יוקר המחיה של הלמ"ס פשוט אינו מבטא את ההתיקרויות
  הלמ 15/01/2014 13:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האמיתיות במזון,בדיור,דלק ושאר ירקות חבל שמדד אינו אמין.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות