נחשף: מנהל הנוסטרו בכלל פיננסים חשוד שעם 2 חבריו גרף 15 מיליון שקלים בפעולות תרמית - וקנה בכסף דירות

החשוד שוחרר למעצר בית בערבות של מיליון שקלים, וכן הוטל עליו צו איסור יציאה מהארץ. אז כיצד עבדה פעולת התרמית?
 |  (14)
סופרים את הכסף
בית המשפט, שדן בתיק חקירה של רשות ני"ע ושל רשות המסים, שיחרר אמש בערבות של מיליון שקל (כ"א) ובתנאים מגבילים שלושה חשודים בפעילות עבריינית מתוכננת הכוללת תרמית בני"ע. הפעילות התרמיתית באלפי עסקאות שבוצעו בין השנים 2008-2013 הובילו לכך שהחשודים גרפו לכיסם רווחים בהיקף כספי של 15 מיליון שקל על חשבון כספי משקיעים וכספי גופים מוסדיים שפעילות המסחר בהם מבוצעת באמצעות חבר הבורסה כלל פיננסים בטוחה, וזאת בשל ניצול מעמדו ותפקידו של אחד החשודים.

ראשון החשודים הוא אריה לנצברג, שעובד בקבוצת כלל משנת 2005, תחילה כמנהל תחום המניות בכלל פיננסים בטוחה ברוקראז' ומיולי 2009 כמנהל חדר הנוסדרו. לנצברג הינו מורשה חתימה ומיופה כוח במספר רב של חשבונות מנוהלים על ידי כלל פיננסים, לרבות חשבונות מנוהלים, חשבונות עמיתים וחשבונות .

החשוד השני הוא חברו הקרוב של לנצברג, עו"ד גיא מגורי כהן והחשוד השלישי הוא חיים לנגר, שגם הוא חבר קרוב של לנצברג ועובד בחברת נייס.

על פי החשד, במסגרת תפקידיו בכלל בשנים 2008-2013, פעל לנצברג בדרכי מרמה על מנת להשיא רווחים לעצמו ולמקורביו הן על חשבון כלל והן על חשבן גופים מוסדיים אחרים הפועלים באמצעותו. כל זאת, תוך שימוש בחשבונות מקורבים, שאפשרו לו להסתיר את הרווחים התרמיתיים.

על פי החשד, לנצברג ניצל את תפקידו על מנת ליצור עסקאות מתואמות ופעולות מכוונות שער בהיקפים משמעותיים במהלך התקופה, בין חשבונות כלל שבשליטתו לבין חשבונות יתר החשודים, וזאת על מנת ליצור רווח תרמיתי לעצמו ולמקורביו על חשבון כלל ולקוחותיה.

על פי ממצאי החקירה, הנחה לנצברג את יתר החשודים לבצע רכישות של ני"ע לחשבונם, בזמן שברשותו מידע כי אותם ני"ע ירכשו בהמשך על ידי כלל ו/או גופים מוסדיים אחרים הפועלים באמצעותה.

על פי ממצאי החקירה, זמן קצר לאחר ביצוע הרכישות על ידי החשבנות של החשודים, החלו חשבונות כלל ו/או המוסדיים לבצע רכישות בהיקפים גדולים של ני"ע, פעולה אשר הביא לעליית ער ני"ע, כאשר בנקודה כלשהי הנחה לנצברג את החשודים האחרים לבצע פעולת מכירה מהחשבונות החשודים של המניות אשר רכשו זמן קצר קודם לכן, וזאת, בין היתר, לחשבונות כלל ו/או לחשבונות הגופים המוסדיים הפועלים באמצעותה, פעולה אשר הניבה רווח מובטח לחשבונותיהם של החשודים.

החשודים, כיד אחת, ביצעו אלפי עסקאות מתואמות, בין חשבונות כלל ולקוחותיה המוסדיים, לבין תשעה חשבונות פרטיים שכולם שייכים למקורביו של לנצברג.

על הרווחים שנבעו מהפעילות התרמיתית לא דיווחו החשודים לרשויות המס כמתחייב, כמו כן לא דווח לרשויות המס על תחילת ההתעסקות כנדרש וההכנסות האלה גם לא דווחו כראוי בדוחות השנתיים שהגישו החשודים. לעומת זאת בחקירה עלה החשד כי החשודים רכשו בצוותא באמצעות הכספים שגרפו דירות מגורים, אולם דיווחו עליהם כאילו אדם אחד בלבד ביצע את הרכישה, דבר שהביא לחיסכון במסים על פי חוקי מסוי מקרקעין.

7 העבירות בהם חשודים השלושה הן: חשד לעבירת תרמית בני"ע, חשד לעבירת לקיחת שוחד, חשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, חשד להלבנת הון וחשד למרמה והפרת אמונים בתאגיד. כמו כן חשד לעבירות מס לפי פקודת מס הכנסה וחשד לעבירות לפי חוק מסוי מקרקעין.

לנוכח חומרת העבירות, אופן ביצוע העבירות בצורה מתוחכמת ומסווית, לאור היקפן ומשך הזמן הממושך שבו בוצעו לכאורה העברות ואור הסנציה החמורה הקבוע בגינן, ישנו חשש ממשי במקרה זה להימלטות של החשודים, אשר הקשרים הקרובים ביניהם מתקיימים גם היום, להימלטות מאימת הדין ומשיבוש הליכי חקירה.

לכן ביקשו הרשויות מבית המשפט להטיל על החשודים תנאים מגבילים לשיחרורם עד למיצוי החקירה, התנאים המגבילים כוללים פרט לערבות עצמית של מיליון שקל וערבות בנקאית של 1.4 מיליון שקל, גם הפקדת דרכון וצו איסור יציאה מהארץ, מעצר בית, וכן איסור על יצירת קשר ישיר או עקיף עם המעורבים בפרשה הנחקרת.

תגובת כלל פיננסים: "בהמשך לפרסומים מאתמול בערב בקשר עם חקירה של עובד כלל פיננסים מבקשת החברה לדווח כי למיטב ידיעתה מדובר בחקירה של עובד שעוסק למועד זה בהשקעות עצמיות (נוסטרו) וכי למיטב ידיעת החברה החקירה אינה כנגד החברה ו/או כנגד נושאי משרה בה. החברה תדווח פרטים נוספים ככל שיהיו לה וכפוף לכל דין."
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 13.
  יש לתבוע יצוגית את כלל פיננס בשם כל המשקיעים
  אבוש 01/05/2013 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שגילחו להם בתרמית 15 מ"ש כולל בעלי החיסכון הפנסיוני. על עבירה מסוג זה גוזרים בארה"ב עשרות שנות מאסר בגלל שאופי העבירה פוגע באלפי משקיעים. הגיע הזמן שבתי המשפט האימפוטנטים שלנו יתחילו להחמיר בעונשים
  סגור
 • 12.
  ירון זר עובד בכלל פיננסים
  שרלוק הולמס 01/05/2013 07:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ותחשבו על זה
  סגור
 • 11.
  ועמך כולם גנבים
  צדיק 30/04/2013 22:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהראש ועד הזנב הכל מסריח.שודדים לנו את הפנסייה בחסות הגאונים ביבי ובכר.
  סגור
 • 10.
  שלישית לא איכפת להם
  דודו 30/04/2013 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי אתם מתחילים להבין מאיפה הכסף למכוניות היוקרה.ראו את מגולחי השיער הכוחניים עם המרפקים בתוך מכוניות אלה.
  סגור
 • 9.
  על פחות מחצי מזה זרקו את עידו סמואל לכלא ממושך
  buzaglo test 30/04/2013 10:53
  הגב לתגובה זו
  8 1
  והוא לא לקח כלום לכיס הפרטי שלו. (מבלי להפחית מחומרת מעשיו)
  סגור
 • 8.
  עכשיו הוא בטח בשורט על החברה וממשיך להרוויח. (ל"ת)
  ishay70 30/04/2013 10:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  אין חדש תחת השמש...
  מוטי 30/04/2013 10:47
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מדובר רק בקצה הקרחון....כמות המתעשרים מעיסקאות כאלה...רק היושב במרומים יודע...ליבי ליבי על החוסכים הקטנים...הכסף הגדול מעוור עיני "צדיקים"
  סגור
 • 6.
  לו הייתי מנכ"ל החברה
  ישראלי עמוץ 30/04/2013 10:46
  הגב לתגובה זו
  5 1
  לו הייתי מנכ"ל החברה הייתי מזמן מיידית את מבקר הפנים לבירור. גם חברי ועדת הביקורת של הדירקטוריון אינם צריכים לישון בשקט. לו הייתי לקוח (ואני לא) הייתי מאד מודאג מחוסר בקרה על פעילות החברה.
  סגור
 • 5.
  לחקור ולהגביל את כל מנהלי הנוסטרו בכל חברות ההשקעות
  דורון 30/04/2013 10:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ראינו לא מזמן חקירה בחשדות כנגד בכירים בחברת השקעות גדולה ועד עכשיו לא ברור איך סגרו להם בשקט את תיק החקירה הפלילית. לבצע בדק בית בכל חברות ההשקעות. בטוח במאה אחוז שיש שם פושעים רבים.
  סגור
 • 4.
  עכשיו פקיד ממשלתי אחר יקנה הדירות בזול מהכונס (ל"ת)
  חי לוט 30/04/2013 10:31
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  מעניין מה אומר על זה ירון זר מכלל פיננסים (ל"ת)
  מה אתה אומרים? 30/04/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  הערה אחת
  אזרח 30/04/2013 10:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מדוע בחר הפיננסיר להשקיע בנדלל"ן (שני למד כי הוא רכש מספר דירות )? האם זו הוכחה ששוק הכספים בישראל אינו מבטיח לחוסכים (פנסיה וגמל)תשואה ריאלית עודפת?
  סגור
 • 1.
  פיצוי ללקוחות
  לקוח כלל 30/04/2013 09:52
  הגב לתגובה זו
  6 0
  עכשיו ברור למה התיק נמחק כל כך מהר, יש לפצות מיד את לקוחות החברה.
  סגור
 • דבר ראשון אסור להתקרב לכלל ומי ששם צריך לברוח
  גלעד 01/05/2013 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה יותר מהר
  סגור