קופת הגמל שלכם "נעלמה"? רפורמת המיזוג הושלמה

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, סוקר את השינויים שיש להסתגל אליהם לאחר מיזוג קופות הגמל וההשתלמות
 | 
אל תתפלאו אם תפתחו את הגמל נט ותחפשו את קופת הגמל שלכם על מנת לעקוב אחרי ביצועיה ולא תמצאו אותה שם. בימים האחרונים השלימו החברות המנהלות קופות גמל את תהליך המיזוג הראשוני של קופות הגמל תחת אותו מתפעל. המיזוג חל על קופות גמל לתגמולים ופיצויים וקרנות השתלמות.

איחוד זה הינו תוצאה של חוזר אשר מטרתו "הפחתת" כמות קופות הגמל המתנהלות תחת אותה מדיניות השקעות , יצירת קופות בעלי מסלולי השקעה ומניעת בלבול של החוסכים אשר היקף הקופות שנוהלו גרמו להם לא אחת לאבד את יכולתם לקבל החלטה מושכלת לגבי קופת הגמל שלהם.

חשוב להבין כי למרות שחברות הביטוח ובתי השקעות הן אלו שמנהלות את נכסי הקופות מאז רפורמת בכר, התפעול של מרבית קופות הגמל עדין מתנהל במערכת הבנקאית. לאחר ישום הרפורמה בית השקעות או חברת לא תנהל באותו בנק יותר מקופת גמל אחת.

בנוסף, יש לדעת כי זהו רק שלב ראשוני של הרפורמה שאמורה מאוחר יותר ליצור מצב שכל בית השקעות או חברת ביטוח לא תנהל יותר מקופה אחת לתגמולים וקופה אחת להשתלמות אשר במסגרתם יתנהלו המסלולים המתמחים (מניות, מדד, ועוד).

אז מה יצרה הרפורמה הזו?

הרפורמה הורידה את מספר קופות הגמל המנוהלות ומס המסלולים משמעותית. כך לדוגמא בית ההשקעות הגדול במדינה, פסגות, אשר ניהל טרום הרפורמה 16 קופות גמל ו-50 מסלולים, החל מה-1 בינואר 2012 מנהל 7קופות בלבד ו-41 מסלולים. חברת הביטוח הגדולה ביותר בניהול קופות גמל, כלל ביטוח, שניהלה טרום המיזוג 20 קופות ו-36 מסלולים, מנהלת לאחריו 8 קופות בלבד ו-27 מסלולים.

אז איפה אני מוצא את קופת הגמל שלי?

חשוב להבחין בין שני סוגי מיזוג. הראשון, מיזוג טכני, העברת מתמזגת כמסלול השקעה חדש בקופה הממזגת, כאשר הקופה המתמזגת שומרת על מספר אישור מס הכנסה שלה. המיזוג השני, מיזוג מלא, מיזוג שאינו מיזוג טכני. הקופה המתמזגת מתמזגת לתוך קופה ממזגת ומספר אישור מס הכנסה שלה נמחק.

כלומר במיזוג טכני עדיין נוכל לזהות את הקופה שלנו בתור מסלול בקופה אחרת על ידי מספר אישור מס ההכנסה שלה, במיזוג מלא לא. כמו כן, בהחלט יכול להיווצר מצב שמספר החשבון שלנו ישתנה גם כן בחלק מהמקרים.

מה לעשות?

חברות הגמל שלחו מכתבים בגין המיזוג לכל עמיתי קופות הגמל. יחד עם זאת, כפי שאנו יודעים "איננו נוהגים" בדרך כלל לקרוא את המכתבים הארוכים והלא מובנים הללו. לפיכך כדאי לדאוג כבר בימים הקרובים לבדוק מה מספר אישור מס ההכנסה של קופת הגמל שלנו. אישור זה יופיע באחד האישורים הרבעונים האחרונים שנשלחו אלינו. במידה והקופה מוזגה מיזוג טכני, נוכל למצוא את הקופה כמסלול תחת הקופה אליה התמזגו כל הקופות בגמל נט. במידה והמיזוג הוא מיזוג מלא התהליך ארוך קצת יותר. מהלך של מיזוג מלא אכן מוחק את ה"הסטוריה" ההשקעתית של קופת הגמל ויקשה עלינו לבצע השוואה לאורך זמן.

במקרה כזה עלינו לפנות לבית ההשקעות או חברת הביטוח, לבקש לדעת להיכן מוזגה קופת הגמל שלנו ולבדוק האם הקופה החדשה אכן מתאימה לצרכינו.

האם יכול להגרם לי נזק?

כעקרון לא צריך לחול שום שינוי בתנאי קופת הגמל. אך למרות זאת, כמו תמיד מומלץ לבצע בדיקה של המצב לפני והמצב אחרי.

הטבלה הממוזגת במשרד האוצר

**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/ או יעוץ במוצר פיננסי ו /או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעיל ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה