האם הרצח הפוליטי בבריטניה יתברר כ"גלגל ההצלה" עבור הישארות באיחוד?

 | 
(6)
בניתוח קר
ביום חמישי האחרון נפל דבר בממלכה המאוחדת: מה שנראה היה כוויכוח פוליטי לגיטימי בין שני צדדים - התומכים והמתנגדים להישארות בריטניה באיחוד האירופי - הפך לטרגדיה אישית ולאומית: ג'ו קוקס, חברת פרלמנט בריטית ממפלגת ה'לייבור', ומי שהייתה ידועה כתומכת נלהבת בהישארות בריטניה באיחוד - נרצחה בשל דעותיה, בעוד הרוצח קורא (לפי עדויות) "בריטניה קודם!".
שני המחנות הפוליטיים בבריטניה (שלאו דווקא מחולקים לפי "שמאל" ו"ימין" קלאסי בדילמה הזו) הפסיקו את הקמפיינים שלהם למשך יממה בעקבות הרצח - אבל שוק ההון, כרגיל - מיהר להגיב, ובצדק.
המסחר בבורסות העולם, שהתנהל עד אחרי הצהריים (שעון ישראל) בירידות שערים, עבר סיבוב פרסה, כשאם באירופה המדדים נחלשו בעד 0.6% (כזכור, כחלק מהחשש לגבי יציאת בריטניה מהאיחוד), המדדים בניו-יורק דווקא ננעלו בעליות. מעבר לכך, אם בשעות צהריים אתרי ההימורים העניקו יחס הימורים המגלם הסתברות של 43% למקרה של יציאה מהאיחוד, לאחר הרצח יחס ההימורים ירד ל-36% בלבד (על ההבדל בין תמחור שוק ההון לאתרי ההימורים - לחץ כאן) - והמדדים המובילים באירופה הגיבו למחרת (שישי) בעליות של כ-1%.
במילים אחרות - הרצח גרם לאנליסטים ולמשקיעים להאמין כי מדובר באירוע שעשוי לשנות את דעת הקהל בבריטניה, לטובת הישארות באיחוד (כנראה בשל רגשי סולידריות והזדהות עם הרעיון והנרצחת, במיוחד בשל העובדה כי קוקס נרצחה לאחר הימצאותה בכנס הקורא להישארות באיחוד) - וכעת יש לכך גם אישור סטטיסטי:
בסקר האחרון שפורסם בבריטניה, שהיה הראשון לאחר הרצח - אכן גדל מספר התומכים בהישארותה של בריטניה באיחוד האירופי, ל-45%, וזה עבר את שיעור התומכים ביציאה, שעמד על 42% בלבד. לצורך השוואה, הסקר האחרון שבוצע לפני הרצח העיד על 43% תמיכה בהישארות, לעומת 44% בעד יציאה.
אם כן, הסקרים עדיין מורים על כמעט-תיקו בין הצדדים, והפער עודנו בטווח הטעות הסטטיסטית. ובכל זאת, בהחלט ייתכן כי ההתנקשות בקוקס, חברת פרלמנט שהוגדרה כ"כוכב עולה" בשמי הפוליטיקה הבריטית, יהיה האירוע שיטרוף את הקלפים - ויביא להישארותם של אזרחי הממלכה באיחוד האירופי - במה שבהחלט יביא לתמיכה (או לפחות ימנע התרסקות) של שוקי ההון בעולם.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שטחים תמורת שלום זאת המצאה אמריקאית רק בשביל ישראל
  בא 19/06/2016 10:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ותיק השקעות זאת המצאה של ברוקרים בטלנים מבתי השקעות כדי לחלוב ממכם עמלות ,שזאת המשכורת שלהם , כשהשוק עולה הם מרוויחים כשיורד הם מפסידים ,וכשבא משבר הם משאירים אתכם לבד על קרקעית האוקיאנוס עם הדגים והתיק .
  סגור
 • 4.
  בטווח הקצר, בטווח הארוך
  אחד 19/06/2016 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיידית, זה ברור, הרצח פגע בסיכוי לעזיבה. בטווח הארוך, הרצח מעיד על אלימות רוחשת מתחת לפני השטח. אלימות שמקורה בשחיטה של מעמד הפועלים ומעמד הביניים. אלימות שתתפרץ כנגד מהגרים/זרים/יהודים, או נגד עשירים.נגידי בנקים.וטייקוני תקשורת. המצב היום דומה מאוד לצרפת של לפני המהפכה שם האצולה והכמורה סירבו לוותר על הפרבילגיות שלהם. כך היום מועדון ההון-שלטון, בחסות קרן המטבע, לא מבין על איזה חבית הם יושבים. יהיה סוער.
  סגור
 • 3.
  לסבר פלוסקי מאמר קצר וקולע בעניין - היום בידיעות.
  שרוליק 19/06/2016 09:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בהחלט רלוונטי גם לעמישראל חוץ מכל אלו היודעים הכל ועליהם הדאגה לאומה ולמולדת.
  סגור
 • 2.
  עוד אדםשד,אחד מעשר הם כאלה , הם עושים את כול הבלאגן
  בא 19/06/2016 09:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בעולם , גם למחנה שלהם . ראו גרבוס בבחירות האחרונות בארץ .
  סגור
 • אני יודע איך זה נישמע ,אבל זאת המציאות כאן . (ל"ת)
  בא 19/06/2016 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מעניין כתמיד (ל"ת)
  ערן גולן 19/06/2016 09:17
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור