השכר הממוצע לשכירים עלה ברבעון האחרון ב-4.8%; באיזה ענף הכי משתלם לעבוד?

הלמ"ס פרסם את נתוני השכר הממוצע לשכירים במשק, והמסקנות העיקריות הן שכדאי לעבוד בתחום הנדל"ן, ושחוק שכר הבכירים לא מונע מעובדי הבנקים לקבל משכורות עתק | ניתוח
|
(1)
תלוש המשכורת
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (ד') דו"ח מעודכן לחודש יוני המנתח את השכר הממוצע לשכירים בישראל, ונראה שחלה מגמת עלייה הן במספר המשרות הפנויות במשק והן בשכר הממוצע בעבורן, שעומד בחודש יוני על 10,325 שקל, עליה של 7.8% ביחס חודש הקודם חשוב לציין שבחודש זה חברות רבות משלמות דמי הבראה ותוספות שונות כמו ביגוד, ולכן בכל שנה קיימת קפיצה בשכר הממוצע במהלך הקיץ. כמו כן, חשוב לזכור שהנתונים מצביעים על כך שרק 33.7% מכלל משרות השכיר במשק אכן נמצאות בענפים שבהם השכר הממוצע גבוה מהשכר הממוצע במשק.
מבחינת הענפים שבהם משתלם ביותר לעבוד, נמצא במקום הראשון ענף אספקת חשמל ומים, שירותי ביוב וטיהור וטיפול בפסולת, עם שכר חודשי ממוצע של לא פחות מ-18,554 אלף שקל. במינהל המקומי, ציבורי וביטחון וביטוח לאומי, השכר הממוצע עומד על 17,522 שקל לחודש, וזאת אחרי שהנתונים מצביעים על ירידה של 3.5% בשכר הממוצע במהלך אפריל-יוני.
בענף הנדל"ן נראה שהשכר הממוצע עומד על כ-10,761 שקל לחודש שזה אמנם רק מעט מעל הממוצע, אך מדובר בעלייה של לא פחות מ-8.3% בחישוב שנתי במהלך הרבעון האחרון (שמצטרפים לעלייה של הרבעון הקודם של 6.6%), משמע שמדובר בתחום שנמצא בעליית מגמה מתמדת, ולא רק במחירי הנדל"ן.
בתחתית הרשימה נמצא ענף שירותי האירוח והאוכל עם שכר ממוצע של 4,392 שקל לחודש, כ-500 שקלים מתחת לשכר המינימום, אך הסבירות היא שהממוצע נמוך בעקבות ריבוי סטודנטים ותלמידים שעובדים בתחום המסעדנות והמלצרות במשרה חלקית. סיבה נוספת כמובן היא העובדה שהרוב הגדול של המלצרים מרוויחים טיפים שאינם מדווחים או כלולים בתלוש משכורת, כך שהשכר המדווח נמוך בהרבה ממה שבפועל נכנס לכיס. 
למרות חוק שכר הבכירים - שיא המשכורות: במגזר הפיננסי
לפי נתוני הלמ"ס, במגזר החברות הפיננסי השכר הממוצע הוא הגבוה ביותר ועומד על 17,138 שקל לחודש, וזאת על אף שמדובר במגזר הקטן ביותר - כ-3% בלבד מכלל משרות השכיר במשק - 104 אלף משרות. כ-38 אלף מהמשרות נמצאות בבנקים המרכזיים, שם השכר הממוצע מאמיר ל-21,022 אלף שקל בחודש. נזכיר כי חוק שכר הבכירים מגביל את הפער בין השכר הנמוך בחברה לבין הגבוה ביותר לפי 35, אז קחו זאת בחשבון...
במגזר המוסדות ללא כוונות רווח נראה שאכן אין כוונת רווח, והשכר הממוצע עומד על 6,151 שקל לחודש. במגזר הממשלתי השכר הממוצע הוא קצת יותר מכפול מזה - 12,658 שקל. במגזר משקי הבית, שם עובדים כ-226.7 אלף ישראלים, השכר הממוצע נמוך משמעותית ועומד על 4,557 שקל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  נתונים שווא חירטוט אחד גדול שום הכל הפוך אולי 7000 שח (ל"ת)
  תום 07/09/2016 22:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות