הבורסה הענקית שזינקה השנה 23% בצל שערוריות ומיתון חריף - הראלי יימשך?

בעוד וול סטריט על גבול הירוק, הדאקס במינוס 6.5% והמעו"ף במינוס 2.5%, במקום אחר נרשם השנה ראלי
|
(2)
מתאוששת מהשפל
לא אחת הסוחרים בשוקי ההון עדים לקשר החזק בין ביצועי השווקים לפוליטיקה, והמקרה של ברזיל הוא דוגמא בולטת לכך: מדד ה-בווספה הברזילאי, שצנח ביותר במעל ל-30% בארבעת החודשים שבין ספטמבר 2015 לסוף ינואר 2016, רשם התאוששות מרשימה מאז השפל אליו הגיע, וזינק בכ-34% - שיעור חד בהרבה מההתאוששות שרשמו בורסות אחרות בעולם.
פרט לזינוק במחירי הנפט שהביא להתאוששות גלובלית בשוקי ההון, הזינוק במדד ה-בווספה חל גם על רקע התפתחויות פוליטיות במדינה. הצפי להדחתה של נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, המעורבת בפרשת שחיתות מתוקשרת. זאת, בשל הערכות כי הנשיאה, במעמדה הציבורי הנוכחי, לא תוכל להוציא לפועל רפורמות הדרושות להבראת הכלכלה - ורק נשיא חדש יוכל לבצע זאת.
בלילה שבין ראשון לשני (שעון ישראל) הצביע הבית התחתון בפרלמנט של ברזיל בעד הדחתה של הנשיאה רוסף, כששני שליש מחברי הפרלמנט תמכו במהלך והגיעו לרף הנדרש כדי להעלות את הסוגיה בבית העליון (הסנאט) - ושם דרוש רוב רגיל לצורך השגת ההדחה.
בברזיל, החווה כעת את המשבר הכלכלי החמור ביותר מזה 25 שנים, בעיקר על רקע צלילת מחירי הסחורות והחלשות משמעותית של הריאל הברזיליאי, דרושות מספר רפורמות כלכליות לצורך הבראתה, אך הכלכלנים והאנליסטים מעריכים כי הנשיאה הנוכחית לא תוכל לבצע רפורמות משמעותיות (שכוללות גזירות וקיצוצים) ללא תמיכה ציבורית מקיפה. על פי סקרים, לא פחות מ-60% מאזרחי ברזיל תומכים בהדחתה של רוסף, ומאות אלפים יצאו להפגין כנגדה בערים הגדולות במדינה. 
המשבר הכלכלי החריף תפס את ברזיל בהכנותיה לקראת המודיאל (2014) והאולימפיאדה בריו (2016) - ובין היתר על סמך אירועים אלו ציפו אנליסטים רבים, כבר לפני מספר שנים, כי שוק ההון במדינה יניב תשואות חיוביות. ואף על פי כן, ב-5 השנים האחרונות הציג המדד המרכזי בבורסה תנודתיות גבוהה מאוד - ותשואה שלילית של מעל 40% (עד ינואר השנה, בטרם החלה ההתאוששות הנ"ל).  זאת, הן בשל הירידה החדה במחירי הסחורות, אך גם בשל צניחת המטבע הברזילאי, הריאל, שאיבד כ-50% מערכו על רקע מצבה הרעוע של הכלכלה.
סקוט מיינרד (Minerd), מנהל השקעות ב-Guggenheim Partners, מאמין כי מי שישקיע כעת בבורסה בברזיל יזכה להכפלת כספו פי שלושה או ארבעה בחמש השנים הקרובות: "זו נקודת כניסה נהדרת, למרות שההשקעה עשויה להתלוות במספר נפילות בטווח הקצר", אמר לרשת בלומברג.
הסערה האחרונה סביב נשיאת ברזיל הוצתה עם פרסום הקלטה של שיחת טלפון בינה לבין הנשיא הקודם, לואיז אינסיו לולה דה סילבה, לפיה ניתו היה להבין שבכוונת הנשיאה למנות את לולה לתפקיד בקבינט כדי למנוע את העמדתו לדין בחשד להלבנת הון.
בראיון ל-BizTV התייחס סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר ב'אופנהיימר' להשקעה בשווקים מתעוררים, בהם גם ברזיל: "בשווקים המתעוררים אנחנו רואים לראשונה זה 4-5 שנים היפוך מגמה, בין היתר בגלל הראלי במחירי הסחורות. בשוק הברזילאי אנו רואים מגמה חיובית גם במטבע שנשחק לאורך כמה שנים ומפגין סימנים של התאוששות". כמו כן, וסצ'ונוק התחייחס לתהליך הדחת הנשיאה, וציין כי החלפתה עשויה להביא לרפורמות מתבקשות.
סרגיי וסצ'ונוק מתייחס לברזיל - צפו מדקה 04:03 -
 צילום ועריכה: גילי מייזלר
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ב.יאיר מניה זולה מאוד
  נחום 19/04/2016 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 6
  שווה קניה לדעתי.
  סגור
 • אז תקנה (ל"ת)
  משה קונה הכל 19/04/2016 15:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות