"עסקת מיילן יכולה לאיים על המשך קיומה של טבע כטבע - הם קפצו מעל הפופיק"

כך אומר היום בכיר בתעשייה. בשוק  ממתינים לתשובת מיילן להצעה של טבע כאשר גם פריגו נמצאת בקלחת
 |  (9)
הסקטור הלוהט
סקטור הפארמה נמצא בנקודת רתיחה וב טבע -1.1% טבע 2,800 -1.1% טבע בסיס:2,831 פתיחה:2,850 גבוה:2,880 נמוך:2,790 תמורה:53,429,313 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ממתינים בקוצר רוח לתגובה של חברת מיילן להצעת הרכישה. בשוק ההון מעריכים כי מיילן תדחה את ההצעה של טבע לרכוש אותה בעסקה שהיקפה עומד על 43 מיליארד דולר. עוד לפני שטבע הספיקה לפרסם את הצעת הרכישה במיילן הזדרזו להתייחס לנושא באופן רשמי ואמרו שאין בעסקה היגיון עסקי.
בטבע אמנם ניסו בהצעה הרשמית לפנות בניסיונות שכנוע לבעלי המניות של מיילן שילחצו על החברה להיענות להצעת הרכש. מאמצים אלו מורגשים היטב גם באתר האינטרנט של טבע שמבליטה את הדברים של מנכ"ל החברה ארז ויגודמן לרוברט קורי ממיילן. "האיחוד המוצע ייצור חברה מובילה בתעשיית הפרמצבטיקה הממוצבת היטב לשנות את תעשיית הגנריקה הגלובלית".
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
לשם השוואה - באתר האינטרנט של מיילן מתעלמים כמעט לחלוטין מההצעה שלהם לרכישת פריגו בעסקה שהיקפה יכול להגיע ל-30 מיליארד דולר. גם הפנייה של מיילן לרכישת פריגו נעשתה בצורה הרבה פחות מסודרת מאשר ההצעה של טבע.  הקלפים כעת אצל מיילן אשר צריכה להכריע לאן פניה.
רק אתמול ראיינו כאן בכיר בתעשיית הפארמה אשר העריך כי אחת מהחברות - "מיילן או פריגו תהיה חייבת להימכר - אין אפשרות אחרת". עם זאת, בשוק הפארמה ישנם גם קולות אחרים שקוראים לטבע שלא לבצע את עסקת מיילן ומזהירים מפניה. בכיר אחר שהתייחס לעניין אמר כי "עסקת מיילן גדולה מאוד על טבע ויכולה לאיים על המשך קיומה של חברת טבע כטבע. אני מאוד מקווה שמיילן יידחו את ההצעה של טבע. ישנם הבדלים משמעותיים ב-DNA של החברות וזה יכול להפוך לצרה גדולה. זאת לא עסקה כושלת כמו ספאלון שרכשו ב-7 מיליארד דולר - אלא הרבה יותר גרוע. לטבע יהיה קשה להטמיע חברה כמו מיילן וכל הטלנטים שלהם יברחו. טבע פשוט קפצה מעל הפופיק בעסקה".
"בוא נניח שטבע אמורה לשלם 20 מיליארד דולר במזומן בעסקה ותיקח על עצמה מימון של 10 מיליארד דולר. במימון במינוף כזה, אם שוק הפארמה יקבל מכה טבע עלולה לגלות שהיא רוכשת את מיילן בעסקה שההיקף שלה יכול להגיע גם ל-60 מיליארד דולר. במלים אחרות - יכול להיות מצב שטבע רוכשת חברה בהיקף שגדול מהשווי שלה עצמה". 
"בשוק הפארמה נראה שישנו לחץ מחירים כבד על החברות הגנריות. הלחץ להוריד מחירים הוא לא על פייזר אלא על התרופות הגנריות. יעשו שם מרחץ דמים והמרווחים של החברות הגנריות יהיו הרבה יותר קטנים. הדבר הזה יפגע בטבע בכל מקרה אך במיילן על אחת כמה וכמה. גם העסקה בין מיילן לפריגו היא עסקה יקרה, יקרה מדי. מיילן מוכנים להוציא לעצמם עין ולו בכדי להוציא לאחרים שתי עיניים. כל השוק הגנרי מתומחר היום בצורה מלאה ואפילו יותר. אפילו חברות גנריות שהיו רוכשים במכפילים גבוהים הופסקו וחברות הפארמה החלו לקנות חברות שמפתחות תרופות מקור".
בסיום דבריו מותח הבכיר ביקורת לגבי ההתנהלות של טבע שמתקשה לגבש את האסטרטגיה שלה ומנועי הצמיחה שלה. "שלמה ינאי ניווט את טבע לעבר התחום האינובטיבי, וכעת ויגודמן מחזיר את טבע לגנריקה. כשאתה לוקח ספינה כל כך כבדה עם הרבה מאוד מחקר ופיתוח אתה גורם נזק שקשה מאוד להתמודד איתו בזמן הארוך. לטבע יש מנכ"ל מצוין אך הדירקטוריון הוא חלש מאוד ובלי כיוון".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  אין לטבע כח ניהולי לקונסולידציה
  משה ג 27/04/2015 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טבע סובלת ממנהלים בינוניים מינוס שהביא ג"רמי לוין וקודמו ואין להם היכולת לארגן גוף מסורבל שיווצר מאיחוד כזה.
  סגור
 • 8.
  זה נראה כגחמת מנכ"ל מהמר ששוב לא מטרידו בטחון כספי
  דוד 27/04/2015 15:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הציבור אלא הבונוס שיקטוף בעיסקה מסוכנת ומטורפת של מנכ"ל לא אחראי.
  סגור
 • 7.
  צודק, ואסור לרגולטור אשר את העיסקה
  ישראל 27/04/2015 14:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  טבע נקלעה לקשיים עם הגנריות המתקרבת של הקופקסון ומנסה לטשטש את הבעיה עם רכישה ענקית. זהו צעד מסוכן שעל הרגולטור לבדוק בצור ההקפדנית ביות רלפני שיגיע לקופות השונות של הציבור.
  סגור
 • 6.
  אני אוהב את המושג "בכיר בפרמה"
  חיים 27/04/2015 14:01
  הגב לתגובה זו
  6 1
  זאת אומרת שהדברים בדויים - אין כזה דבר בעיתונות לצותת מישהוא ללא ציון שמו, לענייניו - כבר היו כאלה ארועי קונסלידציה בחברות הפארמה - בסכומים ברבה יותר גבוהים ... ויש בנקי השקעות שישמחו להלוות לטבע את מה שחסר להם ...
  סגור
 • 5.
  "בכירים" אנונימיים
  גבר 27/04/2015 13:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אם אין לך ביצים לעמוד מאחורי המילה שלך, שב בלול.
  סגור
 • 4.
  כיטוב פארמה מתכוננת לשיגור
  הזאב 27/04/2015 13:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כיטוב פארמה מתכוננת לשיגור!!!!
  סגור
 • 3.
  כיטוב פארמה מתכוננת לשיגור
  הזאב 27/04/2015 13:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כיטוב פארמה מתכוננת לשיגור!!!!
  סגור
 • 2.
  בלבלן מח מטעם שלמה ינאי שעשה נזק לטבע (ל"ת)
  tr 27/04/2015 12:30
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  יותר מסוכן לשוק הישראלי מעיסקת פוטאש-כיל
  רועי 27/04/2015 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 3
  פעם אחת שיחימוביץ' תתערב ותציל את טבע מעצמה
  סגור