המנצח: מנהל ההשקעות שרשם תשואה ממוצעת של 57% ב'מניות החמות' בשנה החולפת - מה הוא ממליץ כעת ל-2013?

שמוליק קשת מכלל פיננסים שהתברג במקום ה-1 בבדיקת התשואות של רשימת 'המניות החמות' ל-2012, מסביר כיצד הוא בוחר...
|
(17)
שמוליק קשת (צילום: BizTV)
שמוליק קשת, מנהל תחום מניות בכלל פיננסים הוא המנצח הגדול מבין מנהלי ההשקעות המובילים בישראל לשנת 2012, לאחר ש-5 המניות שבחר לרשימת המומלצות שלו בשנת 2012 הצליחו להשיג תשואה שנתית פנומנאלית של כ-57.2% . הסיבה העיקרית לתשואה המדהימה היא קליעה בול בשתי הכוכבות הגדולות של השנה האחרונה - בבילון +1.46% בבילון 160 +1.46% בבילון בסיס:157.7 פתיחה:160 גבוה:160 נמוך:160 תמורה:1,664 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו{מלאנוקס}. קשת בחר גם את מניות ה פועלים +0.82% פועלים 2,697 +0.82% פועלים בסיס:2,675 פתיחה:2,690 גבוה:2,699 נמוך:2,690 תמורה:1,747,487 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , {דניה סיבוס} ו נובה +0.26% נובה 11,380 +0.26% נובה בסיס:11,350 פתיחה:11,390 גבוה:11,390 נמוך:11,380 תמורה:38,809 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .

מי שקיבל את המלצותיו של קשת בתחילת השנה, אך בחר לממש אותן באמצע השנה, היה יכול לרשום תשואה גבוהה עוד הרבה יותר מאחר ובשיא השנתי היו התשואות של בבילון ומלאנוקס מעל ל-500% ומעל ל-300% בהתאמה, אך מאז איבדו שתי מניות אלה עשרות אחוזים משווין.

Bizportal שוחח עם קשת במטרה להבין את אופן החשיבה שמנחה אותו בבואו לבחור טובה להשקעה לטווח של שנה. במהלך השיחה התייחס קשת לרשימת 5 המניות המומלצות שלו לשנה החדשה, שנראית שונה מאוד מהרשימה של השנה שעברה - ולא פחות מפתיעה.

"כשאני בוחר בהשקעה לטווח של השנה הקרובה אני בוחן את כל המרכיבים השונים שיכולים לתת לי אינדיקציה ביחס לפוטנציאל הטמון בהשקעה במניה ספציפית. אבל יש תיעדוף מבחינת חשיבות הנתונים. את החשיבות הגבוהה יותר אני מייחס לנתונים הפונדומנטאלים של החברה. בנוסף אני מייחס חשיבות רבה גם להנהלה שעומדת בראש החברה וגם לארועים שצפויים להתרחש בשנה הקרובה ולהשפיע על החברה, לעומת זאת האלמנט של הניתוח הטכני משחק מבחינתי תפקיד משני".

קשת נתן גם הערכה ביחס למצב בשווקים בשנה הקרובה ומעריך כי זו לא תהיה שנה טובה במיוחד. "אם הביצועים של השווקים והצמיחה במדינות העולם וגם בארץ תואט עוד יותר מהרמות הנמוכות שמאפיינות אותן כיום, הסיכוי שנראה עליות חדות בשוקי המניות הוא לא גדול, גם בהינתן נמוכה. יכול להיות שהשווקים יעלו ב-5%-7%, אבל כל עוד לא נתחיל לראות שיפור בצמיחה לא נראה עלייה מעבר לממוצע השנתי ההיסטורי של שוקי המניות".

רשימת המומלצות - 2013

רשימת המניות המומלצות של שמוליק קשת לשנה הבאה כוללת גם הפעם את מניית בבילון +1.46% בבילון 160 +1.46% בבילון בסיס:157.7 פתיחה:160 גבוה:160 נמוך:160 תמורה:1,664 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . אך השנה הוא מאמין גם בחשיפה לתחום הנפט גז באמצעות {אבנר יהש}, במניות הבנקים ובראשם דיסקונט +1.03% דיסקונט 1,574 +1.03% דיסקונט בסיס:1,558 פתיחה:1,565 גבוה:1,576 נמוך:1,565 תמורה:1,753,128 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , ומתחום הביומד שנחשב למסוכן יחסית בוחר קשת לא מניה אחת אלא שתיים - כלל ביוטכנו +2.98% כלל ביוטכנו 176 +2.98% כלל ביוטכנו בסיס:170.9 פתיחה:176 גבוה:176 נמוך:176 תמורה:90 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו ערך פיננסים -0.55% ערך פיננסים 3,100 -0.55% ערך פיננסים בסיס:3,117 פתיחה:3,100 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .

קשת מאמין ש בבילון שהצליחה השנה לבלוט מעל כולן בזכות שינוי המודל העסקי שלה והתברגה במקום ה-30 ברשימת האתרים הפופולריים ביותר ברשת האינטרנט, תמשיך להציג גם השנה תוצאות מצויינות, בין אם תצא להנפקה ובין אם לא. "החששות מפני הגבלות רגולטוריות מכיוונה של גוגל וחשש לשינוי ההסכמים העסקיים איתה הפילו את המניה בתקופה באחרונה. אבל אנשים צריכים להבין כי לשתי החברות יש תלות הדדית עמוקה. גוגל לא עושה לבבילון טובה, אלא היא צריכה אותה לא פחות. יש מדינות שבבילון מחדירה את גוגל אליהן בשל החשיבות שיש בהן לתרגום".

"לדעתי מה שגרם לאחרונה לירידות החדות במניית בבילון זה דחיית ההנפקה בארה"ב. אבל צריך להבין שהרצון שלהם להנפיק הוא לא בשל הצורך המיידי במזומנים אלא לצורך חשיפת ערך וביצוע אקזיט חלקי של בעלי המניות הנוכחיים, במידה ויקבלו מחיר ראוי. בנוסף מדובר בחברה שפועלת בעולם אבל נסחרת רק בישראל, בנאסד"ק תחשוף אותה הרבה יותר טוב לעולם הרלוונטי לתחום פעילותה. ההנפקה שהיתה אמורה להתקיים בדצמבר, נדחתה בהמלצת החתמים לינואר. בשבוע השני של ינואר אנו צופים שיתחיל הרוד שואו של החברה בוול סטריט. על פי הערכות השווי שבוצעו על ידי 6 בנקי השקעות ובראשם סיטי שוויה של החברה בהנפקה צריך להיות גבוה משמעותית משוויה בת"א, בוודאי לאחר הירידות החדות שנרשמו ברבעון האחרון, זאת על בסיס שווין של חברות דומות".

"ברגע שיתחיל הרוד שואו ויתפרסם טווח המחירים, יש אפשרות שהמחיר בת"א יתאים עצמו לטווח זה. לדעתי לא תהיה הנפקה משמעותית אם הטווח שיפורסם יהיה דומה למחיר המניה בתל אביב, אז או שההנפקה תבוטל או שתהיה מינימלית. העליות בימים האחרונים מעידות על כך שהמשקיעים חושבים שהמחיר של המניה הגיע לרצפה. אם תהיה הנפקה זה רק בונוס, ואם לא היא פשוט תמשיך לתפקד כפי שתפקדה עד כה בהתבסס על התוצאות הכספיות הטובות שלה ולכן אנחנו ממשיכים להמליץ על השקעה בבילון גם בשנה הבאה".

על אבנר הוא אומר, "אני חושב שהיא מייצגת את סקטור הנפט גז שימשיך לבלוט. אבנר שמחזיקה בנתחים גם ב"תמר" וגם ב"לוויתן" צפויה להיות הנהנית הבולטת, הן מתחילת הפקת הגז מ"תמר" והן מההתפתחויות ב"לוויתן" שכוללות הכנסת שותף. גם עניין הנפט במאגר ב"לוויתן" לדעתי עוד לא מתומחר. לקראת סוף השנה יחזרו לקדוח למטרת הנפט ותגלית שם תהיה משמעותית ביותר. השוק מתמחר את המניה כאילו נטשו את הסיכוי למציאת נפט כשבפועל הסיכוי עומד על כ-25% למציאת כמות משמעותית ביותר של נפט".

המלצתו על מניית בנק דיסקונט נובעת לדבריו מהתמחור הנמוך שלה ביחס למניות הבנקים האחרות. "דיסקונט נסחרת כרגע במכפיל הון של 0.55 לעומת ממוצע סקטוריאלי של 0.75-0.8. אבל זה לא רק זה, התשואה להון של הבנק היא בין 6%-7%, ובשילוב מכפיל ההון הנמוך זה גוזר לבנק תשואה של כ-12%על ההשקעה - וזו תשואה יפה מאוד. מה שעוד תרם לבחירה זה עצם היותו של הבנק בעיצומו של תהליך התייעלות משמעותי ונראה שהפעם הוא הולך לשאת פירות. בנוסף, האפשרות של מכירת דיסקונט ניו יורק במכפיל הון של 1 ומעלה צפוי להציף ערך וגם לתרום לשיפור הלימות ההון ממנה סובל הבנק".

שתי המניות האחרונות עליהן ממליץ קשת הן כלל ביוטכנולוגיות ואינסוליין שמשתייכות לתחום הביומד, שמעטים הם מנהלי ההשקעות שמעיזים לבחור ממנו. "אני מאוד אוהב את סקטור הביומד אבל צריך לבחור בו מניות בפינצטה" אומר מנהל תחום המניות של כלל פיננסים ומסביר:

כלל ביוטכנולוגיה היא חברת ההחזקות הגדלה ביותר בתחום זה בישראל ומתמקדת בפיתוח תרופות אתיות. המניה נפלה השנה חזק בעיקר על רקע הכישלון בדי-פארם והחששות מהיציאה של טבע מההשקעות המשותפות. אבל לדעתי לחברה יש פורטפוליו חברות מרשים מאוד עם לפחות 3 חברות, אנדרומדה, מדיוונד וגמידה סל, שצפויות כבר השנה להגיע לשלבים מכריעים שעשויים להוביל אותן למימוש פוטנציאל אדיר".

"בנוסף לן בלווטניק, בעל הבית החדש פותר בעזרת כיסיו העמוקים את בעיות המימון של החברה. אנחנו יודעים שהמשיכה של בלווטניק להשקעה בכלל תעשיות נבעה בעיקר מהחזקתה בכלל ביו כך שלא רק שהחברה לא מועמדת למכירה אלא סביר להניח שלא תהיה לבלווטניק בעיה לממן פרוייקטים מענייני וחשובים שלה. ביחס להפסקת ההשקעה המשותפת מצידה של טבע ,לדעתי זה רק לטובה. החברה מתכוונת לסגור שתפ"ים עם חברות אחרות אשר מתמחות בתחומים הספציפיים של המוצרים ששייכים לפורטפוליו שלה, ויכולות להפיץ ולשווק אותם בהצלחה גדולה יותר מזו של טבע".

על אינסוליין אומר קשת "זו חברת ביומד צעירה ומה שאני אוהב בה זה שלא מדובר בפיתוח חדש לגמרי שימשך המון שנים תוך השקעות אדירות, אלא שיפור של מוצר קיים המוגן בפטנט. החברה פיתחה מאין מדבקות שמחממות את איזור ההזרקה של האינסוליין בחולי סוכרת ומשפר מאוד את מהירות התפשטות האינסולין בדם. המוצר חוסך בעלויות הטיפול בחולים ולכן קורץ מאוד לחברות הביטוח הממנות אותם. החברה תבצע ניסוי מסכם גדול מול מבטחת מובילה בגרמניה, שהבטיחה כבר לתת להם שיפוי, מה שיפתח בפני החברה שוק של כחצי מיליארד אירו בשנים הבאות.

אינסוליין צופה שהמכירות יתחילו כבר ב-2013 ועל פי הערכת ההנהלה המכירות ב-2014 יגיעו לסך של 70 מיליון אירו, עדות לכך שאינסוליין עוברת כבר בתקופה הקרובה משלב הפיתוח והניסוי לשלב במכירות. שוויה של אינסוליין עומד רק על כ-140 מיליון שקל ולעומת פוטנציאל המכירות שציינו זה עדין שווי נמוך מאוד לדעתי".

תובנות ביחס למניות שיצאו מהרשימה השנה

ביחס ל מלאנוקס אומר קשת "מה שקרץ לנו זה הנישה בה היא פועלת. החברה פיתחה טכנולגיה מובילה, האינפיניבנד, בנישה של קישוריות בין משאבי מחשוב באירגונים, אשר נהנה מזינוק אקספוננציאלי השנה. אם פעם היו אומרים אינטל אינסייד אז היום כבר אומרים מלאנוקס אינסייד.למרות שלדעתי בטווח הארוך המחיר אליו ירדה המניה מהווה הזדמנות לכניסה, לא הוספתי אותה השנה לרשימת הממלצות כי בטווח הקצר קשה לדעת מה יהיה הכיוון בה, כי החששות ביחס לאי עמידה ביעדים וחשש מאזהרת רווח עוד לא התבהרו. גם היקפי השורטים עליה גדלו מאוד לאחרונה, מה שמצריך רמה גבוהה של זהירות בטווח הקצר".

על נובה שרשמה את התשואה הנמוכה ביותר ברשימה של קשת ב-2012 (כ-3%) הוא לא ממליץ לשנה הבאה, אבל אומר "אנחנו עדיין רואים בה חברה מאוד איכותית שנמצאית בקצה העליון של המוצרים לבדיקת צי'פים. בשנת 2012 החברה נתקלה בבעית מאקרו שפגעה בכל תחום השבבים ולא סבלה מבעיות ממשיות משל עצמה. אמנם לא המלצנו על המניה הזו לשנה הקרובה אבל אנחנו עדיין חושבים שזו חברה טובה. זו חברה שנסחרת במחיר של 7.5 דולרים - כחצי מהששוי של המניה מורכב ממזומן בקופה".
תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  מכרתי דסק"ש הדפוקה קניתי אתמול והיום אלון ריבוע הכחול (ל"ת)
  טוביק 18/11/2013 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  חוזרואומר הזהרו מהמלצות,בבילון?פלוריסטם - תבדקו.בזק 800 (ל"ת)
  דניאל 18/11/2013 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  ניכשל בגדול עם בבילון,אינסולין ועוד. בלי סיפורים. (ל"ת)
  אמיל 18/11/2013 09:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  פעם היה גאון בשוק ההון שמו היה מנדי
  זיפו 08/01/2013 20:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תשואה של 20% בשנה היה בעיניו הפסד. גם הוא עשה לעיתים 57% בשנה , לקח סיכונים ועוד סיכונים עד שקרה לו מה שקורה לגאונים , מחק את כל כספו וכספי תלמידיו. אין אני בא חלילה לזלזל במנדי ז"ל. הייתי בוגר קורס שלו והיה לי הכבוד ללמוד אצלו וממנו אך דבר אחד לימד אותי הניסיון להיזהר מהמלצות של אלו שעשו 57% בשנה.
  סגור
 • 13.
  57% בשנה? שלשום עשיתי 57% ביום (באופציות)
  בולוך 03/01/2013 02:14
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מה זה השטויות הזה?
  סגור
 • 12.
  אינסוליין תשואה של מאות אחוזים
  עמנואל 02/01/2013 10:47
  הגב לתגובה זו
  4 1
  קשה לי להאמין איך אנשים לא קוראים על המוצר המהפכני שלה תוצאות הניסוי מוכיחות 30 אחוז חסכון באינסולין 50 אחוז פחות התקפי סכרת,,,,,, שוק של מליארדים
  סגור
 • 11.
  הזהרו מהמלצות
  דניאל 02/01/2013 09:00
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מדוע הוא לא התייחס לרמת השורט בבילון שיש שם משהו ענק,מדוע כן התייחס למאלונקס ולא לבבילון ואפילו דיסקונט. ראיתם מה קרה להמלצות:דוגמאות - פלוריסטם תזנק ב 100 אחוז ל 8 דולר-ראינו גם ראינו.קרדן תעלה ל 700,ראינו,אידיבי? פולר ביוטק 3000? בבילון הומלצה ב 2700 ל 140 אחוז עליה זוכרים נחתה ב50.יש עוד רבות שלא סיפקו.......
  סגור
 • 10.
  בבילון ומנית בסט פיול כי נעם לניר יודע לעבוד
  tal 02/01/2013 07:38
  הגב לתגובה זו
  1 4
  שתי מניות אלו לפני גל עליות 100%
  סגור
 • 9.
  ששששששששששש
  משקיע בשוש 01/01/2013 20:12
  הגב לתגובה זו
  2 3
  ששששששש , למה אתה לא נותן לי לאסוף את כלל ביו בשקט
  סגור
 • 8.
  מה עם אדרי-אל נסחרת בכרבע מההון העצמי שלה
  אפריים 01/01/2013 20:00
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כנראה תמכור את הקניון בדיזנגוף -ואז תהיה הצפת ערך -אין לראות באמור המלצה משום סוג מחזיק בנייר
  סגור
 • 7.
  מניית בבילון מחר תמשיך מומנט חיובי
  אבי 01/01/2013 19:33
  הגב לתגובה זו
  5 2
  מניית זהב
  סגור
 • 6.
  אינסוליין
  שמוליק 01/01/2013 19:03
  הגב לתגובה זו
  9 2
  החברה נסחרת לדעתי במחיר זול מאוד . תוך מספר חודשים צפויה להתחיל למכור . לא ממליץ לעשות פעולה כלשהיא . רק ממליץ לקנות והרבה....
  סגור
 • 5.
  בבילון חברה מדהימה. מי שלא מבין אינטרנט זרק
  נמרוד 01/01/2013 18:29
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סחורה. אני אספתי כל הדרך. נראה מי יצחק בעוד חודש מהיום.
  סגור
 • 4.
  המלצה שנייה של בית השקעות.לא זז ממנה כבר חודש וחצי ו...
  אינסוליין 01/01/2013 18:18
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לא מפסיק לחייך חברים. החדשות הטובות בשבילכם שזו רק ההתחלה כנראה ועדיין לא מאוחר לקפוץ על הרכבת
  סגור
 • 3.
  אחרי הקריאה של הניתוח שלו על בבילון
  בני 01/01/2013 17:46
  הגב לתגובה זו
  6 12
  הבנתי שהוא לא מבין הרבה בעולם וירוסי המחשבים אז מה אפשר להגיד שהוא מבין בעולם הגז והנפט ההיטק שמעייטק והנדלן? NEXT NEXT NEXT (בבילון אמרנו?)
  סגור
 • 2.
  מה הוא בוחר ................................
  22 01/01/2013 17:43
  הגב לתגובה זו
  16 5
  זה בדיוק כמו שתשאלו את הזוכה בלוטו איזה מספרים הוא בוחר להגרלה הבאה . מתוך מאות מנהלי השקעות ברור שאחד יזכה לתשואה עודפת חריגה פשוט חוק המספרים הגדולים
  סגור
 • 1.
  כלל ביוטכנולוגיה וביוליין ומודיעין 3 מניות שיתנו חזק!!! (ל"ת)
  וואו 01/01/2013 17:30
  הגב לתגובה זו
  6 4
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות