מבחני הלחץ באירופה - רק בנק גדול אחד כשל

 |  (1)
החשש מזעזוע
ביום שישי האחרון פורסמו תוצאות 'מבחני הלחץ' ל-51 בנקים אירופים. בשוק הייתה דריכות גדולה לקראת הפרסום, שכן המערכת הבנקאית האירופית עומדת כבר תקופה במוקד החששות לגבי יציבות כלכלת היבשת - בדגש על הבנקים האיטלקיים ועל ענקית הבנקאות הגרמנית דויטשה בנק. תוצאות מבחני הלחץ פורסמו לאחר סגירת המסחר באירופה
מדובר במבחנים תאורטיים שמטרתם לבדוק את יכולת הבנקים להתמודד עם זעזועים חיצוניים גדולים, יכולת השרידות. באופן יחסי, התוצאות הפתיעו לטובה. רק 2 בנקים כשלו במבחני הלחץ מתוכם אחד גדול - זהו Monte dei Paschi di Siena, הבנק השלישי בגודלו  באיטליה. עם זאת, בבנק הקדימו את פרסום תוצאות מבחני הלחץ עם הודעה לפיה הבנק השיג התחייבות לגיוס 5 מיליארד אירו וכך למכור אג"ח זבל בהיקף של 27.7 מיליארד אירו תמורת 9.2 מיליארד אירו (כלומר לפי 33% מערכן). בשל כך, מניית הבנק סגרה ביום שישי בזינוק של מעל 6%. גם הבנק האירי Allied Irish כשל במבחני הלחץ עם יחס הלימות הון של 4.3%  בלבד. הרף המינימלי עומד על 4.5%. יחס של הבנק האיטלקי עומד על 2.4%. נציין כי הבנקים ביוון ופורטוגל לא לקחו חלק במבחני הלחץ. 
דויטשה בנק לא כשל במבחן הלחץ אבל עם יחס הלימות של 7.8% (העשירי הכי גרוע) אין ספק שהבנק ימשיך להטריד את מנוחת המשקיעים. הבנק שהפתיע לרעה הוא כנראה ברקליס הבריטי שעם יחס הלימות של 7.4% תפס את המקום השביעי הכי גרוע וממש צמוד לענקית הבנקאות האיטלקית יוניקרדיט שברור שהינה מסובכת בחובות רעילים. מניית ברקליס דווקא זינקה ביום שישי ב-5.5%, זאת לאחר שהבנק פרסם דו"חות ועקף את התחזיות. מנכ"ל הבנק אמר בהתייחס למבחני הלחץ כי מדובר בשיפור וכי תוצאות מבחני הלחץ מעידים כי הבנק מוכן להתמודד עם תקופות קשות". 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לספר לנו בדיחות הרי ברור שהם עכשיו בונים פוזיציה למטה
  מתי יסיימו 31/07/2016 19:45
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ומסתירים את האמת כמו שבארהב בנו פוזיציה שנה למטה והסתירו את האמת ורק ציירו ורוד ועוד ורוד
  סגור