המאבק על בזק מגיע לישורת האחרונה

קרן אליוט מבצעת "תרגיל חסימה" במטרה לפרק את הפירמידה של אלוביץ' בחברת הענק שנסחרת כיום בשווי שוק של כ-15 מיליארד שקל

|
(12)

קרן ההשקעות האקטיביסטית "אליוט" של פול סינגר רכשה 4.8% ממניות בזק במטרה יחידה – להרוויח יפה מסיבוב במניה. הקרן אינה משקיעה לטווח ארוך בבזק וגם אינה מתעתדת להיכנס לניהול שוטף של החברה. סיבוב קצר יכול להמשך חודשים ספורים כאשר המטרה הראשונית היא למכור את המניות שנרכשו ב-5.27 שקל (מחיר משוקלל) ברווח משמעותי.

בנוסף, ​אליוט מבצעת "תרגיל חסימה" למתעניינים נוספים ברכישת בזק דרך קניית השליטה ביורוקום (דרכה מחזיק שאול אלוביץ' בבזק). הפירמידה של אלוביץ' (בדגש על השרשור) באמצעות יורוקום מאפשרת, לפי מו"מ שמתנהל, לרכוש את גרעין השליטה בבזק (20%) בהשקעה של כ-400 מיליון שקל. בזק נסחרת כיום בשווי שוק של כ-15 מיליארד שקל והשרשור מאפשר כאמור שימוש בכסף קטן יחסית כדי לקנות נתח מרכזי מהשליטה בחברה ענק כבזק.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

תרגיל החסימה של אליוט מתבטא בדרישה לפרק את הפירמידה של אלוביץ' שלדעתה אינה תורמת מאומה לבזק. בנוסף, אליוט דורשת לפטר את כל הדירקטורים של בזק שנחקרו ונחשדו ברשות ניירות ערך. בפועל לא ברור אם הדירקטוריון יפעל בקוורום מלא במידה ודרישת אליוט תתקבל. התביעות של אליוט כלפי הפירמידה של אלוביץ'-בזק הן אגרסיביות באופן יוצא דופן בשוק ההון הישראלי.

אליוט מושקעת בסכום משמעותי בחברת הסייבר "אימפרבה" הישראלית הנסחרת בנאסד"ק, שם היא מתנהגת בנימוס מופתי. אליוט היא קרן גידור שמנהלת כיום 34 מיליארד דולר כאשר השליטה בקרן נמצאת בידי משקיע יהודי אקטביסטי – פול סינגר. מחוץ לאימפרבה, סינגר מפעיל את קבוצת הסטארטאפ "סנטרל" שעוסקת בקידום טכנולוגיות ישראליות ללא מטרה רווח. בראש הקבוצה עומד פרופ' יוג'ין קנדל לשעבר יו"ר המועצה הכלכלית במשרד ראש הממשלה ויועצו הקרוב של נתניהו.

קרן אליוט אמורה לגרום לשינוי מהותי במערכת היחסים הפיננסית שלנו. הקרן אינה פותחת במו"מ עם הבנקים או עם קוני יורוקום הפוטנציאליים אלא פועלת לתועלת כלל בעלי המניות, כולל הציבור, מכאן נובע כוחה. איש אינו יכול למנוע מבעל מניות אגרסיבי להעלות דרישות או להתעלם מהן. במיוחד כשסינגר יכול להגדיל את נתח מניותיו בבזק כחפצו ובעתיד להצביע כבעל ענין (5%) בבזק.

בעוד שהמתעניינים האחרים בבזק (האחים סיידוף, אדוארדו אלשטיין) התמקדו כאמור בעסקה עם יורוקום המשורשרת, סינגר פעל במישרין בבזק עצמה וכמחזיק במניותיה לכן טענותיו בעלות תוקף משמעותי. אקטיביזם משמעותו - מאמצים לקידום שינויים כלכלים על ידי נקיטת עמדה ופעולה גם באמצעות רכישת מניות כבסיס לנקיטת עמדה. אקטיביזם פרוגרסיבי, דוגמת התנהגות קרן אליוט, פירושו ביצוע שינויים באופן מהיר על ידי נקיטת פעולות ישירות דוגמת רכישת מניות בזק. 
 
מניות בזק ירכזו מסחר ער וסביר שיעלו

קרן אליוט תמתין זמן סביר לקבלת מענה לפירוק פירמידת יורוקום (צפויה התנגדות נושים), וגם לדרישת פיטורי דירקטורים שנחקרו בפרשה. מכירת בזק מצד יורוקום עשויה להתעכב או להידחות בהתאם להתפתחויות בשבועות הקרובים. קרן אליוט לא תמתין זמן רב בעצלתיים. היא תפעל לזרז את ניתוק בזק מהשרשור והיא פועלת בכללים כוחניים שאינם מוכרים בשוק ההון הישראלי. מדובר בסיטואציה מרעננת לציבור מחזיקי מניות בזק.

סינגר ינער עבורם את המאבק לשיפור מעמדם בחברה למרות הקשיים הרבים בדמות נושי יורוקום, ואלו שחפצים לרכוש את בזק מאלוביץ' במחיר מוזל. בטווח הקרוב מחזיקי  מניות בזק (וסוחרי היום) מהציבור ייהנו מהמצב. סביר שהמניה תרכז מחזורי מסחר גדולים ויתכן ששערה יעלה בהתאם לאירועים. יחד עם זאת נושי יורוקום לא יוותרו על חובם. לכן המאבק על בזק יכנס בקרוב לישורת האחרונה וקרן אליוט תפעל כדי להשביח את השקעתה, ואף להפוך לבעלת עניין מרכזית יותר בבזק עד למכירתה.

הכותב הוא מרצה לניהול  ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים-מל"א

** אין לראות בכתוב משום המלצה או אי המלצה לפעול בניירות הערך המוזכרים. כל משקיע חייב לקבל יעוץ מיועץ השקעות מורשה כחוק לפני שיפעל בניירות הערך שמוזכרים בכתבה.

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  הנושים של יורוקום לא יוותרו על בזק
  משה 19/01/2018 14:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קרן אליוט יכולה לגרום זעזועים בבזק אבל נושי יורוקום לא יוותרו על החובות. יהיה עוד מהלך בנושא בימים הקרובים...
  סגור
 • 9.
  החבירה לגופים מוסדיים אחרים יכולה להועיל
  דן 18/01/2018 19:40
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ההצעה של אליוט לחבור לגופים מוסדיים אחרים שמחזיקים בבזק עשויה להפוך מהלך. אליוט לא תזדקק לאישור רגולטורי להגדלת השליטה בבזק, האינטרס של המוסדיים הוא שהמניה תעלה בגלל חבירתם להדחת הדירקטוריון.אחלה.
  סגור
 • 8.
  רק שלא ימכרו את בזק בזול
  יעקב תור 18/01/2018 18:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קרן אליוט עשויה למנוע הסדר מול יורוקום ומכירת בזק מלמעלה במחיר מגוחך. מקווה שהקרן תבקש ותקבל אישור להגדלת מניותיה בבזק כבר בקרוב. אין מניעה שתקבל אישור להגיע ל-10% בבזק. יהיה מענין.
  סגור
 • 7.
  יתכן שכדאי לאליוט בעצמה לרכוש את השליטה בבזק
  יוגב 18/01/2018 14:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם אליוט רוצה היא יכולה לרכוש את השליטה בבזק (למרות החולשה בענף התקשורת) או את חלקה ולמכור אותה הלאה ברווח יפה לגורם שלישי אפילו ישראלי.
  סגור
 • 6.
  מאמר ריק מתוכן
  דן 18/01/2018 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אולי תסביר לנו אילו אמצעים עומדים בפני קרן אליוט, מלבד להתחמש באיש יח"צ? איך הם יכולים להשפיע על המבנה של בעלי המניות האחרים? איך הם יעלו ל-5% ללא היתר משרד התקשורת? בקיצור - מאמר ריק
  סגור
 • טען עוד
 • לא קראת שאליוט מדברת עם גופים מוסדיים שיצטרפו אליה
  רן 18/01/2018 16:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מחוץ לאפשרות לבקש אישור רגולטורי ממשרד התקשורת אליוט פנתה לגופים מוסדיים נוספים, בארץ ובחו"ל, במטרה לצרפם כקבוצה בעלת מניות גדולה- הדבר פורסם הבוקר. כך שכל האופציות פתוחות ויש אינטרסים משותפים למחזיקי המניות המוסדיים-לא למכור את בזק בזול דרך יורוקום.
  סגור
 • 5.
  טוב שמניות בזק מתעוררות לחיים לאחר תקופת דיכאון
  ברוך 18/01/2018 13:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאז ששאול אלוביץ הסתבך המניה ירדה. קרן הגידור הכניסה חיים חדשים למאבק השליטה בבזק והמניה סוף סוף עולה וחוזרת לחיים. רק שהמאבק בבזק יימשך...
  סגור
 • 4.
  אסור למכור את השליטה דרך יורוקום
  מוטי 18/01/2018 13:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי שיקנה ישלם מחיר מצחיק עבור גרעין השליטה בבזק ויחלץ את אלוביץ מהבעיות...
  סגור
 • 3.
  העיקר שמניות בזק יתעוררו ולא יגרמו הפסד
  צחי 18/01/2018 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כניסת קרן הגידור תעורר את מניות בזק וכך, אולי, הפסדי במניה, ייעלמו. כל מאבק בעלי מניות רציניים מועיל לציבור הרחב.
  סגור
 • 2.
  הם לא יכולים להפוך לבעלי עניין בלי אישור רגולציה (ל"ת)
  אבי 18/01/2018 12:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • פרופ' יוג'ין קנדל שמייצג את סינגר יודע מהי רגולציה
  דן 18/01/2018 14:57
  הגב לתגובה זו
  7 3
  לכן אל תדאג לרגולציה כי ההתערבות בבזק רק תעשה טוב לציבור ולחברה עצמה. את זה יודע קנדל והרגולטורים. מצידי שאליוט תקנה את בזק בשלמות.
  סגור
 • 1.
  התערבות קרן גידור רק מועילה לבעלי המניות מהציבור
  אהרון 18/01/2018 11:57
  הגב לתגובה זו
  6 3
  מניות בזק התעוררו ועלו בגלל האגרסיביות של קרן אליוט. מבחינת הציבור זה מהלך טוב.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות