גרוס: "הפד' צריך להצניח כסף מהליקופטרים, אחרת - מיתון"

ביל גרוס טוען כי הפד' צריך לבצע פרסה בתכנוניו, לחזור למדיניות מוניטרית מרחיבה ולהוציא לפועל עוד תוכנית להקלה כמותית

 |  (2)
יוצא בביקורת
בעוד המשקיעים מנסים לחזות את המהלך הבא של הפד', כשהשאלה העיקרית היא תזמונה של העלאת הריבית הבאה - ביל גרוס, שזכה לכינוי "מלך האג"ח" - קורא לפעולה הפוכה לחלוטין, בדמות הרחבה מוניטרית:
"המהלך המוניטרי הבא צריך לכלול 'כסף שנופל מהליקופטרים', וזאת - כדי להמריץ את כלכלת ארה"ב ולהימנע ממיתון", כתב גרוס, מנהל קרן האג"ח Janus Capital Group, למשקיעיו. הדברים מתכתבים עם דבריו האחרונים של מריו דראגי, נגיד ה-ECB, שאמר לאחרונה כי "לא הבטחתי להצניח כסף מהליקופטרים". כמו כן, הביטוי ''הליקופטר הכסף" מיוחס למילטון פרידמן, שטען כי הצנחת כסף להמונים מהליקופטרים היא דרך בטוחה לאתחל את הכלכלות, והינה אמצעי יעיל להילחם בדפלציה.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בדבריו אלה, יוצא גרוס נגד מהלך העלאת הריביות עליו הכריז הפד' בסוף השנה שעברה - מהלך שהסתכם בהעלאת ריבית אחת בלבד, כשהנפילות בבורסות בתחילת השנה מנעו את המשכו - וכעת כלכלנים מעריכים כי הריבית בארה"ב תעלה עד פעמיים בלבד - בעוד הפד' הכרי בזמנו כי יעלה אותה לא פחות מארבע פעמים. אלו כמובן, חלק מהסיבות להיחלשותו הדרסטית של הדולר מול סל המטבעות ומול השקל בתקופה האחרונה.
גרוס מודה כי הדפסת כסף הינה מהלך דרסטי - אך לדבריו, האלטרנטיבה גרועה ביותר: "זו דרך גסה להטיס הליקופטרים, אך האלטרנטיבה היא ביקור מיידי ב"'מכון גמילה' של הצנע ומיתון ממושך. אני מאמין שהפוליטיקאים והבנקים המרכזיים יבחרו לטוס במקום למות", בכוונתו למיתון כלכלי בארה"ב.
להערכתו, מהלך כזה יאפשר לממשלות להתמקד בפיתוח התשתיות והבריאות במדינותיהם, ולהחדיר "הכנסה בסיסית" לעובדים החלשים. 
להערכתו, הריבית תישאר בשיעור נמוך למשך זמן ארוך ומחירי הנכסים ימשיכו להיות גבוהים. על רקע הטלטלות בשוקי ההון, הוא מאמין כי המשקיעים צריכים להתחיל להסתפק בתשואות חד ספרתית נמוכות על השקעותיהם.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שיפסיק ל*יין את המוח , לפני כמה חודשים הוא קרא לפד
  ' 05/05/2016 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  להעלות ריבית. כל האנשים האלה הם אנשי שיווק ותו לא.
  סגור
 • 1.
  יעזור כמו כוסות רוח למת
  העצבני 05/05/2016 10:08
  הגב לתגובה זו
  1 1
  וולסטרייט אוצה להציל את עצמה מתאוות הבצע שלה . לאחר מכן נשלם עם מריצה עבור כיכר לחם. הסוף כרגיל מר על חשבון הם. מושחתים
  סגור