סוכנות S&P אישררה דירוג A+ יציב לישראל - מה הצפי למחירי הדיור?

S&P: הכלכלה הישראלית צפויה לחזור לקצב צמיחה גבוה מ-3%, השפעת הסיכונים הביטחוניים - מוגבלת
|
(16)
בשורות טובות

חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P פרסמה היום כי אשררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל והותירה אותו על כנו, ברמה של A+ עם תחזית יציבה. מלבד הדירוג של סוכנות S&P, סוכנות הדירוג פיץ' מדרגת את ישראל בדירוג A יציב וסוכנות הדירוג מודי'ס בדירוג A1 יציב.

מדובר באשרור דירוג שני מאז ביקורם השנתי של נציגי החברה בישראל, שהתקיים בחודש יוני 2014. בשבועות האחרונים קיימו נציגי החברה שיחות עם בכירים במשרד האוצר ובבנק ישראל לגבי המדיניות הכלכלית והמוניטרית המונהגת במשק.

אשרור הדירוג מגיע על רקע הערכת האנליסטים כי תוצאות הבחירות במרץ 2015 לא צפויות לפגוע בנתוני הצמיחה הטובים של המדינה, ובתוואי היציב של המדיניות הפיסקלית. בדו"ח אף מצוין כי התחזית היציבה משקפת את הערכת S&P כי השפעת הסיכונים הביטחוניים על כלכלת ישראל תהיה מוגבלת.

הצמיחה צפויה לחזור

בהודעתם צופים האנליסטים כי הכלכלה תחזור לשיעורי צמיחה הגבוהים מ-3%, לאחר שנרשמה צמיחה בגובה של 2.5% בשנת 2014, שנגרמה בחלקה בשל מבצע 'צוק איתן' שהביא לירידה בהשקעות במהלך הרבעון השלישי של השנה. נציגי חברת הדירוג חוזרים ומדגישים את השקפתם לגבי חוזקות הליבה של דירוג האשראי של ישראל, כגון: כלכלה מגוונת ומשגשגת, חשבונות חיצוניים חזקים ומסגרת מוניטרית גמישה באופן יחסי.

שתי המגבלות העיקריות של הדירוג הינן סיכונים גיאו-פוליטיים והשלכותיהם הכלכליות, לרבות תגובה אפשרית מצד הקהילה הבינלאומית.
הגידול בתוצר לנפש מוערך על ידי האנליסטים של S&P בלמעלה מ-1.5%.

שיעור זה מציב את ישראל בקבוצת בעלות ההכנסה הגבוהה עם מגמת צמיחה גבוהה, בהשוואה למדינות הייחוס שלה. לפי תחזית חברת הדירוג, הצמיחה הריאלית תעמוד על למעלה מ-3% בשנים 2015-2018.

ומה בנוגע למשבר הדיור?

מחירי הדיור מצוינים כאחד האתגרים של המשק הישראלי. האנליסטים סבורים כי רפורמות עתידיות, שמטרתן להגדיל את היצע הדיור על ידי שחרור קרקעות נוספות לפיתוח, עשויות להיות מיושמות אולם לא סביר כי ישפיעו על רמת המחירים בעתיד הקרוב.

האתגרים הגיאו-פוליטיים

ב-S&P מעריכים כי המתיחות בגבולה הצפוני של המדינה, בשילוב עם השלכות מבצע 'צוק איתן' ואי היציבות בגדה המערבית, צפויים להביא לגידול בהוצאות הביטחון ללא קשר להרכב הפוליטי של הממשלה הבאה.

לפי S&P, האתגרים המרכזיים העומדים בפני המשק הישראלי הינם סיכונים גיאו-פוליטיים שעלולים לפגוע בדירוג האשראי של המדינה בשל הרתעת משקיעים זרים, פגיעה בפוטנציאל הצמיחה והגמישות הפיסקלית של המדינה, ואפשרות לתגובה מצד הקהילה הבינלאומית.

חברת S&P מציינת כי שיפור ניכר במצב הגיאופוליטי ויישום מדיניות פיסקלית אחראית אשר תתעלה על ציפיות האנליסטים, עשויים להביא להעלאת דירוג. לחליפין, הידרדרות במצב הגיאופוליטי ועצירת המגמה של הורדת יחס חוב תוצר, עלולים לפגוע בדירוג המדינה.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו בתגובה: "אשרור הדירוג מהווה עדות לחוסנו של המשק הישראלי ועמידותו בפני זעזועים לרבות אירועים ביטחוניים".

תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  ישראל מדינה קטנה ולכן מחירי הדירות יעלו במרכז הארץ
  ייעוץ נדל"ן בגוגל 14/02/2015 08:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חפשו בגוגל ייעוץ נדל"ן
  סגור
 • 10.
  בלי דירה ועבודה בלי תקווה ועתיד
  צעיר מהדרום 14/02/2015 07:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנא הפנה? לאוסטרליה וקנדה. בלי מלחמות ומילואים ועם תעסוקה ודיור ועם דרוג aaa
  סגור
 • 9.
  בלי תקווה ובלי עתיד
  צעיר מקנדה 14/02/2015 07:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל דרוג דור העתיד הוא של חדל פירעון-נמוך מהדרוג ביוון.
  סגור
 • 8.
  דור העתיד לא קיים
  צעיר מאוסטרליה 14/02/2015 06:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כאשר חברה בורסאית מפרסמת תוצאות טובות עם עתיד מעורפל המניה נופלת. הדירוג הוא לדור הנוכחי!! אבל דור ההמשך מיואש וחסר תקווה מחשבותיו הם על ברלין קנדה ארצות הברית ואוסטרליה
  סגור
 • 7.
  זה מה מעניין את ביבי לא העניים ולא השקופים והמובטלים (ל"ת)
  אל תעופו על עצמכם 14/02/2015 04:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  הכל בתנאי שבנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא (ל"ת)
  בוז'י יהרוס את המשק 14/02/2015 00:35
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  דווקא כעת
  אוי ואבוי 13/02/2015 23:04
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ומה יעשו המחנה (הלא) ציוני עם הנתונים האלה? הרי בישראל כולם רעבים, ומיואשים, והכל שחור. נורא. נורא ואיום. אך בעצם אפשר לטפל בזה אחרת: נכון שישראל נמצאת בעשיריה השנייה בעולם במרבית הפרמטרים הכלכליים, ובעשירייה הראשונה בעולם בפרמטרים טכנולוגיים-רפואיים רבים. אך זה רק בגלל בובה-בוז'י וזיבי המרחפת כפרפר. רק הם נותנים לישראל את ההשראה הקיומית.
  סגור
 • המחנה הציוני קומוניסטי הממשלה תהיה יותר עשירה
  בבה בובה 14/02/2015 06:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יסתפקו בשישנסקי על הגז ועל כיל. לא אכפת להם מהמפוטרים לא אכפת להם שהגז תקוע העיקר גילה סוף סוף פעל והבריח מפה את כולם וזה מה שהם רוצים. מרץ גם תצטרף וזהבה ושלשת הדובים כבר אמרה שהיא בעד העלאת המס על הבורסה ל 30%. העיקר שיש לה רכוש במליונים.
  סגור
 • 4.
  אישרור
  פפה 13/02/2015 22:01
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אין על ביבי ארץ זבת חלב ודבש.
  סגור
 • מה פתאום ביבי זה שלי יחימוביץ טרכטנברג לפיד ושרה (ל"ת)
  פופאי 14/02/2015 06:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  צודקים. אלא אם יהרסו את כדאיות ההשקעה בנדלן עם מיסוי
  אבי 13/02/2015 21:22
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ואז הביקוש ירד דראסטית וההיצע הקיים יהפוך להיות גדול מהביקוש ותתחיל ירידת מחירים.
  סגור
 • 2.
  קבלו
  אבי 13/02/2015 20:50
  הגב לתגובה זו
  2 3
  אני אסביר לכם מזה ליכודניקים..., ליכודניקים זה קוקסינלים שבוחרים מראש ולאחר בדיקה מקיפה ויסודית מי יהיה לדעתם ראש ממשלה ליכודניק הכי קוקסינל בשעת מלחמה ואז בוחרים בו ואז בשעת מלחמה אומרים כמו פופאים בדאווין להכנס בראבאם ובאמאמא שלהם ואז הראש ממשלה הליכודניק הקוקסינל שאותו בחרו בקפידה וקפדנות לא נותן לליכודניקים להלחם ולנצח ואז יש להם משהו מוכן מראש לבוא לנשים שלהם ולחברות שלהם ולכל בחורה אחרת ולהגיד איזה ראש ממשלה מניאק פחדן קוקסינל זה הוא שלא נתן לנו להכנס ולנצח ובלה בלה בלה וכל הדאווין ובעצם הליכודניקים הקוקסינלים עושים את אותו תרגיל כל פעם מחדש. יעני שמים את הפתק בקלפי ואז הם רגועים שיהיה להם תירוץ להגיד אחרי זה זה לא אני זה הראש ממשלה הדפוק פחדן שבחרתי פעם הבאה לא מצביע לו וברור שהוא יצביע לו
  סגור
 • איזהו חכם הכובש את יצרו
  גדעון 14/02/2015 08:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את המצב צריך להעריך כל פעם מחדש ומי שאומר ניכנס בהם נהרוס אותם נחריב להם והחשבון פשוט אי אפשר לאדות את הפלסטינאים וכיבוש עזה ומיתות החמס לא יעלים את החמס . כל עזה חמס לכבוש את עזה במחיר של מאות מבנינו ולחזור לאותו מצב אחרי שנה שנתיים זה צעד לא הגיוני ואפילו מנהיגי הימין הקיצוני ברגע שהאחריות מוטלת עליהם הם חושבים הגיונית ומגבילים את עצמם לפעולה הדרושה לעכשיו ובידיעה שאין פתרון קסם ראש הממשלה הוכיח את עצמו שהוא שולט ברגשותיו ויודע איפוק מגיב כשצריך ומצד שני לא ניסחף להרפתקאות ללא צורך רק ליכוד חזק יתן ביטחון לאיזור. ולכל אלה שמבטיחים דירות חינם יש פתרון נהדר יוצאי צבא ושירות לאומי יקבלו בערבות מדינה מכנתא של מיליון שקל בהחזר חודשי של 2000 עד 3000 שקל וכך יוכלו זוגות צעירים ערבים ויהודיים להגיע לדירה והמדינה לא תחלק כסף חינם שאמור לבוא על חשבון משלמי המיסים. ברגע שמחלקים קרקעות מדינה חינם הכנסות המדינה ירדו באופן דרסטי והכסף חייב לבוא מהיכן שהוא. לכן כשבאים לקלפי צריך לחשוב טוב למי בוחרים. בחירות מוצלחות מאזרח שאוהב את המדינה.
  סגור
 • איפה נלחמת מתי נלחמת האם אתה סובל מהלם קרב
  לאבי 14/02/2015 06:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי עוזר לך בלילות טרופי שינה. מי מחבריך נפגע או נהרג שלך בציפיה לתשובה סתם תל אביבית מתעניינת
  סגור
 • 1.
  יפה... אני הראשון שהגיב!!!
  עידו צרויה 13/02/2015 20:05
  הגב לתגובה זו
  2 4
  א-נ-י- ה-ר-א-ש-ו-ן-! אחרי 7 דקות בלבד!
  סגור
 • תגובה חכמה קיבלנו ממך. החכמנו (ל"ת)
  ואיזה 14/02/2015 06:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות