המערכה על ההגמוניה במזרח התיכון: "התפתח מאבק בין שני ענקים"

בהמשך לאירוע השבוע, ד"ר רונית מרזן מסבירה על השינויים הטקטוניים במזה"ת, כיצד דאעש קשור לטורקיה ועל אסון הולך מתקרב
|
(49)
המהומות בשועפאט, צילום: Getty images Israel
מתקפת הטרור של החיזבאללה השבוע בגבול הצפון הזכירה לנו שוב באיזה "מזרח תיכון חדש" אנו חיים. ד"ר רונית מרזן, מומחית בנושא דת ולאומיות במזרח התיכון וקצינה לשעבר ביחידת המודיעין 8200, מסבירה ל-Bizportal על האינטרסים השונים של המדינות וארגוני הטרור.

"הבנת ההסלמה הצבאית בגבול הצפון מחייבת אותנו להסתכל לא רק דרך המשקפת הצבאית אלא במבט רחב יותר הבוחן את דפוסי התנהגותם של ארגוני טרור או מדינות כנגזרת מהאיומים הפנימיים הנשקפים להם מבית", אומרת מרזן בראשית הדברים. "כיום ניתן לזהות שני ענקים המתגוששים על הגמוניה במזרח התיכון, הענק האחד הוא איראן, והענק השני, הוא תורכיה. לכל אחד מהם נושא כלים משלו, חיזבאללה והסורים נושאי כליה הגלויים של איראן ודאע"ש ו"ג'בהת אלנוצרה" נושאי כליה הסמויים של תורכיה".

מה מניע את התורכים? "לארדואן יש חלום להחיות את האימפריה העות'מאנית, ופרוק מדינות הלאום הערביות (סוריה ועראק) והקמת מדינה אסלאמית שתיטמע בתוך "האימפריה העות'מאנית" הגדולה" עשויים לקדם את החלום הזה. לכן תורכיה ממשיכה לשמש ארץ מעבר לג'האדיסטים המצטרפים לדאעש וג'בהת אלנוצרה, היא הצליחה לשחרר את הדיפלומטים שלה מידי דאע"ש מבלי שיאונה להם כל רע, והיא אף התנדבה לשמש מתווך בין יפן לדאעש בסוגית השבויים היפנים, מה שעשוי לקדם ולהדק את יחסיה עם יפן, עימה חתמה על הסכם לבניית כור גרעיני. ארודאן מאמין שהקמת מדינה אסלאמית רחבת היקף תהא תגובה הולמת לאיחוד האירופי.

"חשוב גם לשים לב, לשם שניתן לעיתון של דאעש "דאבק" – על שם הקרב מרג' דאבק שהתחולל בין הצבא העות'מאני והצבא הממלוכי, והסתיים בניצחון העות'מאנים. כנראה שהשם לא נבחר באופן אקראי ואמור לשלוח מסר לתורכים".

מה לגבי איראן? "האיראנים מצידם חוששים מאוד משאיפותיה האימפריאליות של תורכיה, המאיימות על המשך אחיזתם והשפעתם באזור המזרח התיכון. נפילת המשטרים בעראק ובסוריה בידי "המדינה האסלאמית" הסונית, וניתוקם מבת בריתם חזבאללה עלולים להביא לאובדן מוחלט של ההשפעה האיראנית בחלק זה של המזרח התיכון, ולהיחלשות כושר המיקוח שלה בזירה הבינלאומית בכל הקשור למדיניות הגרעין. האיראנים אינם מעוניינים בהסלמה מול ישראל בעת הזאת אך גם חוששים שהיעדר תגובה יציג אותם כגורם רופס, כנוע וחלש בעיני דאעש וג'בהת אלנוצרה. לכן הם מעדיפים להחיל את עקרון "הגמישות ההירואית" ולהפגין מצד אחד גמישות הבאה לידי ביטוי בתגובה צבאית מדודה ולא מסלימה, ומצד שני שימור מעמדם ההירואי בעיני דאעש וג'בהת אלנוצרה".

"כמו כן, חשוב לשים לב, למתחים ולקונפליקטים הפנימיים בתוך איראן בין חמינאי המנהיג הדתי ובין רוחאני המנהיג הפוליטי. חמינאי סבור כי כלכלת ההתנגדות האיראנית היא זו שמסייעת למדיניותה ואילו רוחאני סבור, כי מדיניותה של איראן מסייעת לכלכלה, ולכן רק אם איראן תשנה את מדיניותה בנושא הגרעין היא עשויה לקדם את הסרת הסנקציות הכלכליות מעליה. לכן חשוב מאוד, להימנע מהטלת סנקציות כלכליות נוספות על איראן שעלולות להחליש את תקפות גישתו המתונה של רוחאני".

"ארגון הטרור השיעי, חיזבאללה, מתנהל גם כן בזהירות, כדי לא לסכן את מעמדו הפוליטי בתוך לבנון ולהיות מואשם שוב על ידי האזרחים באחריות להסלמה צבאית שתמיט חורבן נוסף על לבנון. לחיזבאללה יש היום 11 שרים מתוך 30 בממשלה והוא לא רוצה לאבד את כוחו הפוליטי, לכן תגובתו מופנית למטרות ישראליות צבאיות ולא אזרחיות".

האם החיסול של ג'יהאד מורניה היה מוצדק? "אינני בקיאה בתמונת המודיעין אך סבורה כי עיקר המאמץ של חזבאללה ברמת הגולן אמור להיות מופנה כלפי ג'בהת אלנוצרה והמילציות הסוניות האחרות ופחות כלפי ישראל. צריך לתת להם להלום זה בזה עד להכרעה ביניהם ואז להחליט כיצד להתמודד עם הגורם שיתייצב מולנו. עדיף גורם מדינתי ולא ארגוני טרור סוררים וחסרי משמעת".

האם גם החמאס מתנהל מולנו בהתאם לעניינים פנימים שלו? "החמאס יורה לכאן, אבל המסר שלו פנימי. ממשלת החמאס מתמודדת עם אתגרים ואיומים מתוך ביתה פנימה. חלק מהאיומים קשורים לארגונים הסלפים הג'האדיסטיים, תנועת הג'האד האסלאמי הפלסטיני ותנועת החזית העממית שזוכה לחידוש המימון האיראני. ממשלת החמאס חייבת להפגין עוצמה צבאית כדי ליצור הרתעה מול הארגונים הג'האדיסטיים הקוראים עליה תיגר, ומסכנים את הגמונותה. מדובר בתרבות המבוססת על גבורה, גבריות וכבוד, וככל שנכה בהם ונחפש את כניעותם כך תגבר ההנעה שלהם להוכיח את גבריותם".

עולם מטורף ולמי שלא מבין בתחום זה נדמה שיש קשר הדוק בין טרור לאיסלאם? "צריך לעשות הפרדה. בכל הדתות יש מימד של הקרבה בנפש, השאלה היא האם אנו נשארים תקועים בשיח הדתי או מתקדמים הלאה. אינני מסכימה לטענה שהאסלאם הוא דת של טרור ואלימות. בעולם ההלכה האיסלאמי ניתן למצוא חוות דעת הלכתיות המבקשות לקדם שלום, פיוס וסובלנות וחוות דעת שקוראות להכות בכופרים עד להשלטת האסלאם בעולם כולו. שילוב אנשי דת במו"מ מדיני זה חובה כי מדובר בחברות מסורתיות ושמרניות שמרכיב הדת מרכזי בהן. אם איש דת יתן תיקוף דתי למדיניות של פיוס זה יקרה וההמונים יקבלו זאת".

מדוע ערבי ישראל והמוסלמים באירופה מצטרפים לדאעש? "זאת 'תסמונת האדם השולי', אדם המשתייך לקבוצת מיעוט ומודר תרבותית, פוליטית, חברתית, כלכלית, משפטית, מעמדית ומגדרית על ידי קבוצת הרוב ההגמונית. הוא חי בתוך דיסוננס בין חוקי המדינה לחוקי השריעה, בין החילוניות לבין הדתיות, בין ליברליות ופלורליזם מול פטריארכליות ושמרנות, ומונע לחפש חיים במדינה אסלאמית שבה כולם יהיו שייכים לאותה קבוצה תרבותית-דתית".

ומה לגבי מוסלמים באירופה שמצטרפים לדאעש? "זה דומה - הם נמצאים בגטאות בשכונות מבודלות. מבחינה מעמדית היה נוח לאירופאים בעבר לקלוט אותם כנותני שירותים לעבודות שהם לא מעוניינים לעשות. מצד אחד הם בני דור שלישי של מהגרים בעיקר מאפריקה שלא נקלטו תרבותית, כלכלית, חברתית ופוליטית בחברה באירופה ונשארו בשוליים. הם לא שייכים לארץ המוצא של הוריהם המהגרים והם לא שייכים לחברת הרוב ההגמונית באירופה, הם תלושים".

מעבר לארגון הטרור האכזרי שעורף ראשים, ד"ר רונית מרזן, מזהירה מפני התלקחות ביהודה ושומרון: "אנו נמצאים לפני אינתיפאדה גדולה מאוד אם לא יפתח מייד אופק מדיני. הדור הצעיר בתנועת הפתח לא יכול להרשות לעצמו לאבד את ההגמוניה שלו וכדי להבטיח אותה הוא עשוי לשוב לדרך המאבק המזוין. ניתוח השיח ברשתות החברתיות שלהם מלמד על הסלמת השיח והפיכתו למיליטנטי יותר. באחד האתרים הופיעה תמונה של פעילים לבושים בשחור ומניפים ידם בתנועת "מועל יד" האופיינית לנאצים. כמו כן, מאז 2012 ניתן לזהות עלייה חדה באירועי השלכת בקת"בים וירי, מה שמלמד על התקוממות עממית וזעם הולך וגדל".
האינתיפאדה השלישית בדרך
האינתיפאדה השלישית בדרך

מקרות התמונה: אתר הפייסבוק של "מנט'מת אלשביבה אלפתחאויה"
למה יש עלייה חדה באירועים האלימים ביהודה ושומרון? "גם בקרב בני הדור הצעיר הפלסטיני ניתן לזהות מגמות של שוליות והדרה כלכלית, חברתית, פוליטית, לאומית, חינוכית, משפטית ומגדרית, ובסופו של יום זה מתגלגל לפתחנו. אבו מאזן לא מייצר פתרונות, וללא אופק מדיני - תהיה אינתיפאדה שלישית. זה שעון חול שהולך ואוזל. הקפאת העברת כספי המיסים לרש"פ עלולה להשפיע על משכורות אנשי מנגנוני הביטחון, ואם הם לא יקבלו את שכרם, מן הסתם הדבר ישפיע על המשך התיאום הביטחוני".

אם לא די בדאעש, חיזבאללה, ג'בהת א-נוסרה, חמאס ועוד, מבהירה ד"ר רונית מרזן מה החשש הגדול הבא שלה "חשוב להביט גם למתרחש בתוך ירדן. ירדן היא ישות מלאכותית נוספת שהוקמה על ידי הבריטים והיא מונשמת על ידי סעודיה, ארה"ב וישראל לנוכח משבר כלכלי גדול, אי שביעות רצון בקרב השבטים הבדואים ממדיניותו הכלכלית של המלך עבדאללה , גל פליטים פלסטינים וסורים והרמת ראש של סלפים ג'יהדיסטים המרוכזים במען ובזרקא, תומכים בדאעש וקוראים להפלת המלך".
ד"ר רונית מרזן. קרדיט: "כתום מצלמים"
ד"ר רונית מרזן. קרדיט: "כתום מצלמים"
תגובות לכתבה(49):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 39.
  אם ציפי והרצוג עולים המדינה הזאת גמורה הם יתנו הכל
  אורן 02/02/2015 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ואחרי זה יגידו הימנים בגללם זה לא הצליח הם לא רצו שלום אם לא תעורר נישאר בלי מדינה מול כל הרוצחים האלה הם ישחטו אותנו כמו כבשים אם רק תיהיה להם הזדמנות
  סגור
 • 38.
  עברנו את פרעה נעבור גם את זה...
  דוד 01/02/2015 14:03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  יש מי ששומר עלינו והכל זה השתדלויות. אנחנו צריכים אחדות וסובלנות בינינו ואז אוייבנו יפלו מאיליהם.
  סגור
 • 37.
  שיעים מחבלים חיזבאללה דע״ש
  פפה 01/02/2015 09:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רק סתיו שפיר ויונה וזוהיר בהלול יצילו אותנו חחחחחחח
  סגור
 • שכחת את הזוגיה (ל"ת)
  אלי 01/02/2015 13:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 36.
  כותרת
  שמואל 01/02/2015 09:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אפשר להסכים או לא להסכים לדעותיה של המרואיינת. אך הכותרת כלל אינה מתאימה לתוכן המלומד והמנומק היטב של הראיון. אך במערכת ביזפורטל כרגיל מנתקים את התוכן מהכותרת על מנת ליצור בומבסטיות, הכותרת מתארת את הפסקה שלפני האחרונה והיא שולית ביחס לראיון המלא.
  סגור
 • 35.
  לקשור בין ארדואן לדעא"ש זה לא מקצועי ובטח לא מבוסס
  רועי 01/02/2015 07:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  קצת הזוי
  סגור
 • 34.
  חייבים לבחור בנט הבית היהודי ולסיים את אסון אוסלו
  אנו כבר באינתיפדה 4 01/02/2015 06:09
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ככל שניסוג ונוותר כך נקבל רק עוד טרור כי זה נותן לו עוד שטח ועוד רוח גבית ומחליש את עמדתנו בעולם עוד יותר
  סגור
 • 33.
  אין אופק מדיני-מדינה פלסטינית זה אובדן מדינתינו.
  יצחק 31/01/2015 23:36
  הגב לתגובה זו
  10 1
  כל וותור להם יתקבל אצלהם נצחון ויישמו את עזה תחילה ואחכ יהודה ושומרון ובסוף הפתרון הסופי אובדן מדינת ישראל.תתחילו לראות בעיניים פקוחות.אין אמונה בגויים.
  סגור
 • צודק
  בהחלט 01/02/2015 08:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ויש מנותקים מהמציאות שחיים בגלקסיה אחרת, ומטיפים לנו להתאבד מרצון. לא להאמין לאן מובילים ההזויים.
  סגור
 • בלי פתרון מדיני וללא יציאה מהשטחים נאבד את (ל"ת)
  המדינה לפני שנת 2050 01/02/2015 01:50
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • עם פתרון מדיני ויציאה מהשטחים נאבד אותה לפני 2030 (ל"ת)
  או או 01/02/2015 13:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 32.
  כתבה מעניינת ומבהירה (ל"ת)
  קורא 31/01/2015 23:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 31.
  בקיצור עוד שמאלנית שטוענת שאפשר לדבר עם המטורפים האלה (ל"ת)
  יוני 31/01/2015 22:54
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • דבריך נכוחים
  יוני 01/02/2015 08:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אך המציאות הרבה יותר גרועה. יש יהודים שאיבדו כל רסן, ויש יהודים, כמוה, שאין להם כל הבנה למציאות. בשני המקרים אנו מתחברים עם אנשי שמאל מופרעים שחיים במציאות מדומיינת.
  סגור
 • 30.
  המסקנה לא קשורה לכתבה
  ישי 31/01/2015 22:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אלפי מילים שמסבירות מדוע אין קשר לכלום בהתפתחות של דעש והפונדמנטליסטים במזרח התיכון וערב ובסוף חייבים תהליך מדיני כדי לתת עוד שטח שיהיה יותר קל לפגוע בנו שהרי את הסברת שאין שום קשר
  סגור
 • 29.
  עכשיו קל לי להבין מדוע ערביי ישראל בוגדים... (ל"ת)
  האיסלם 31/01/2015 22:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 28.
  אלו הן בשורות חשובות מאוד לשלטון הנוכחי פה שישמח לסדר
  ehudhl 31/01/2015 21:30
  הגב לתגובה זו
  0 4
  יום צבאי במקום עיסוק בנושאים כלכליים או אזרחיים אחרים
  סגור
 • דברי חכמים
  28 01/02/2015 08:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמרת. לצערנו, המסר מאד פשוט: הביטחון ימשיך להעסיק אותנו עוד שנים רבות.
  סגור
 • 27.
  מסקנה מהמאמר, נתניהו הוא המתאים להיות ראש ממשלה! (ל"ת)
  ! 31/01/2015 21:29
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • 26.
  תסבירו
  אבי 31/01/2015 21:27
  הגב לתגובה זו
  3 2
  לא הבנתי, איפה כל הביטחון שדברתם עליו כשבחרתם בביבי הדפוק שלכם? הליכוד ידע שנים על המנהרות בעזה ולא טיפל בהן ו68 יקירים למשפחות מתו וגם בגלל ששוב נתנו להם להשתמש בטנק ענתיקה ולא ממוגן כראוי וזה בגלל הפתק ששמתם לביבי והלכתם לישון בסבבה ושני יקירים מתו בגבול הצפון כשנסעו ברכבים לא משוריינים בגבול כזה ובגלל שיעני היה צריך להרוג את הבן של מורניה וכל החברה שהיו איתו, תגידו אתם יודעים שהמוות של כל החיילים האלה זה מהיד שלכם ומהבחירה הפחדנית שלכם? מי יחזיר למשפחות את הילדים האלה? אתם? אתם מהפחד שלכם תבחרו שוב בביבי וימותו עוד בזכותכם? וימותו גם ילדים וזקנים מתת תזונה בגלל שאין להם אוכל וכסף לתרופות? ויהיו עוד אונס ורציחות של עולם הפשע? וביבי ואשתו ישבו להם בכיף ויאכלו גלידת פיסטוק לאור נירות ריחנים בשווי 11 אלף וילגמו משקאות ב100 אלף וישנו במיטה במטוס בשווי מיליון וחצי? ויגנבו כסף להתנחלויות וישובים ויחרטטו לנו גם שהלכו 12 מיליארד ליעני תקיפה בכור באירן והגירעון יהיה 40 מיליארד בזכות יובל שטייניץ? וכל זה בגלל שאתם פחדנים ובלי שכל? או מושחתים שמפחדים שלילדים שלכם יהיה כל טוב ולחשבון בנק שלכם
  סגור
 • 25.
  והכי מעניין הוא
  משה 31/01/2015 21:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שמחיר הדירות לגור כאן הולך ומאמיר ככל שהאיום הקיומי גדל נו ומה אתם אומרים על זה והתשובה היא שזה מקביל להיגיון של המיזרח התיכון
  סגור
 • 24.
  להזהר ממומחים שכאלה (ל"ת)
  חוסר הבנה 31/01/2015 20:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 23.
  סמל
  יצחק 31/01/2015 20:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סמולנית קטנה
  סגור
 • 22.
  פרשלנית בגרוש (ל"ת)
  meiryacoby 31/01/2015 20:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 21.
  זה מה ששרה עושה
  מבפנים 31/01/2015 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  https://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=38937fe69d&view=att&th=14b3ff768658dc81&attid=0.1&disp=safe&realattid=1491816760386519040-local0&zw
  סגור
 • 20.
  צריך לזהות את ההזדמנות של מדינה פלסטינית בירדן
  ירדן= מדינה פלסטינית 31/01/2015 20:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  דה פקטו כבר מדובר במדינה פלסטינית, שבה כשבעים אחוזים פלסטינים, והמיעוט שולט עליהם. צריך להכריז לעולם שכבר קיימת מדינה פלסטינית, להעביר את ערביי השטחים לשם ברובם, ולספח את מרבית הגדה המערבית.
  סגור
 • 19.
  כתבה מוזמנת
  יעל 31/01/2015 19:43
  הגב לתגובה זו
  3 2
  למה ביזפורטאל שהוא אמו ר להיות כלכלי עסקי מתעסק לי בכותרת בכלל לא כלכלית? זה כך כך שקוף שזה מוזמן כדי להפחיד- כאילו שאנחנו ל איודעים שזה המזרח התיכון רק שהגברת המלומדת שכחה דבר אחד בכל התמונה שציירה ושום מילה על מדינת ישראל וצה"ל והמערב השפוי שלא ייתן לתרחיש האימה שהיא מציירת להתרחש כלל....השורטיסטים קנו לך שורט במתנה? ו
  סגור
 • היקרה
  יעל 01/02/2015 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חזק ואמץ. זה אפילו הרבה יותר ממה שאת כותבת.
  סגור
 • 18.
  חחח...ודירה בישראל עולה מיליונים...חחחח (ל"ת)
  יהושע 31/01/2015 19:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  מלל
  גלעד 31/01/2015 19:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מילים מלים מילים על הלשון מתגלגלים בתוך המעגל
  סגור
 • 16.
  מה את מציעה לאן לברוח אולי לעלות לגרמניה? (ל"ת)
  meiryacoby 31/01/2015 19:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  מעניין איפה מצרים וסיני של אסיסי בכל התמונה הזו (ל"ת)
  אבישי 31/01/2015 19:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  עוד חלאה שמאלנית מנסה לגנוב שלטון מעם ימני (ל"ת)
  יעקב 31/01/2015 18:52
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 13.
  מפתיעים
  ביזפורטל 31/01/2015 18:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כל פעם מחדש, שהביאם אנשים הזויים, שמעולם לא עסקו במערכת האזורית, אלא בתחום מאד צר, ומביעים דעות המנותקות מהמציאות. אלא אם-כן, לביזפורטל יש מדיניות מכוונת להביא דווקא מהסוג הנ"ל, כדי לגרום לתגובות סוערות וליצור רעש נקי. אם כך, שיבושם לכל המעורבים, אך עם ישראל זקוק גם לשקט ולנורמאליות.
  סגור
 • 12.
  לכן צריך להצביע לבנימין נתניהו
  יונתן 31/01/2015 18:44
  הגב לתגובה זו
  1 3
  הליכוד..
  סגור
 • 11.
  לכן צריך להצביע לבנימין נתניהו
  יונתן 31/01/2015 18:44
  הגב לתגובה זו
  3 4
  הליכוד..
  סגור
 • 10.
  אחלה כתבה (ל"ת)
  ארגאן אתאמין 31/01/2015 18:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  תשובה לכותכת המלומדת : השם ילחם לכם אתם תחרישון
  משה ראשל"צ 31/01/2015 18:40
  הגב לתגובה זו
  4 1
  גברת נכבדה עד לא לפני הרבה זמן אירן ספקה נשק לסוריה וסורי לחיזבלאללה ואז הקב"ה עשה שסוריה תלחם בחיזבאללה ובאיראן - וקרא לכם דאעש
  סגור
 • השם נלחם
  זכור 01/02/2015 08:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק למי שמוכן להילחם. במקרה הזה אני מאד ממליץ פשוט לא להתייחס להזיות של חסרי ידע.
  סגור
 • 8.
  הפחדות הפחדות ועוד הפחדות
  טל 31/01/2015 18:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מקסימום.....נמות
  סגור
 • מספר 13
  ראה תגובתי 01/02/2015 08:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לו רק ידעת עד כמה מדובר במנותקת מהמציאות, בדברי הזיה נטו, היית מגיב אפילו ביתר ציניות.
  סגור
 • 7.
  נו באמת כל אחד חושב שהוא יודע הכל
  אביב 31/01/2015 18:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כבר 3 שנים מחרטטים על האינטיפדה הגדולה שעומדת בפתח ...מאז תחילת האביב הערכי קם כל חום יוצא 8200 או שב"כ מוסד או כל חרטוט אחר וחושב שהוא האלוהים ויודע מה צופן לנו העתיד .....מענין כל כך חכמים אז זה שכל הזמן הצבא והפוליטיקאים נחשלים בצורה מוחצת בהערכות שהם מקבלים ...לדוגמא צוק איתן ..עלק אין מנהרות לתוך הארץ ....החמאס יתפרק אחרי שבוע בליץ הכל התפרק לכם בפרצוף חכמים בחלם כולכם ...
  סגור
 • 6.
  מזל שיש לנו את ביבי האפס שחכתי עסוק בלאסוף בקבוקים (ל"ת)
  תום 31/01/2015 17:52
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 5.
  ירדן היא המדינה הפלסטינית, הכרה בזה תוריד לחץ מישראל (ל"ת)
  מיכאל בוטביניק 31/01/2015 17:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  בקיצור,המוסלמים מחפשים בכל מקום טיעון אחר ופותחים בטרור (ל"ת)
  אסור להרכין ראש 31/01/2015 16:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  בקיצור!! לארוז את המזוודות ולהיות מוכנים לתזוזה.. (ל"ת)
  רוקי 31/01/2015 16:12
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  ברור שהמוסלמים הקיצוניים ילחמו במלך ויצרו מדינה איסלמית (ל"ת)
  ירדן היא פלסטין 31/01/2015 15:54
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • אני יכול להעיד לך שמוסכם בין הפלסטינים והירדנים
  ירדני 02/02/2015 11:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהפלסטינים הם אורחים בירדן ואין להם שאיפות לשלטון בירדן. זה מובן ומורגש הן ברמת השכל והן ברמת הרגש והן ברמה הנפשית והרוחנית...ירדן לירדנים.
  סגור
 • 1.
  תזכורת - למי ניתנה הנבואה.....
  המודיעין ש"הזהיר ב73 31/01/2015 15:33
  הגב לתגובה זו
  3 0
  המומחים הפטפטנים האלה לא לומדים. ראינו את המודיעין נכשל פעם אחרי פעם. אולי לימדו גם להגיד "לא יודעים" לפעמים?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות