אסטרטגיות מסחר אוטומטיות - האם הסיכוי לרווח גדל?

אושר טובול, סמנכ"ל מסחר מיטב טרייד ני"ע, מתייחס לאסטרטגיות מסחר אוטומטיות. מהו היחס והגישה בשוק אל מכונות המסחר האוטומטיות?
|
(10)
אושר טובול (צילום: יח"צ)
המסחר האלגוריתמי בשוק הישראלי ממשיך לצבור תאוצה. מכונות מסחר אוטומטיות מצוטטות בשוק המניות והאג"ח, ובעיקר בשוק המעו"ף. כאשר מזרימים פקודות קניה או מכירה במהלך המסחר, הן מקדימות אותנו באלפיות השנייה.

המסחר האוטומטי מבוסס בין היתר, על מסחר מהיר ורב בסכומים נמוכים, עוצמה ומהירות ביצוע. אבל היום כבר לא מספיק להיות הכי מהיר, צריך לדעת להגיב לשינויים ולשפר את האלגוריתם תוך כדי תנועה. לכן בשנה האחרונה, האלגוריתמים הוסבו לשימוש בנוסחאות מסובכות יותר, תוך כדי שימוש בשרשרת תגובות, המנסות לנבא את כיוון השוק.

להבדיל משוק המניות, שלא נדרש יחס ביצוע, בשוק האופציות, דורשת הבורסה בת"א יחס ביצוע של 1:5. כלומר, על כל 5 הוראות שנשלחות למסחר, דרושה ביצוע של הוראה אחת לפחות. פעולה זו מצמצמת את כמות הוראות הסרק שנשלחות לשוק ומאפשרת מסחר תקין ורציף.

אסטרטגיות למסחר אוטומטי מנסות ליהנות מחוסר נזילות, חוסר איזון בשוק או עיוותים בתמחור שנוצרים בטווח הקצר. בארה"ב כ-70% מכלל העסקאות מבוצעות ע"י מכונות מסחר אוטומטיות. מכונות אלה נגישות היום לכל סוחר. חברי הבורסה מאפשרים ממשק API לשליחת הוראות אוטומטיות למסחר. כתוצאה מכך, גובר השימוש במסחר האוטומטי ומתפתחות אסטרטגיות מסחר רבות.

ישנם שלושה סגנונות של מסחר אוטומטי: HIGH FREQUENCY TRADING (מסחר בתדירות גבוהה) לרבות עושי שוק אוטומטיים, סוחרי ארביטראז' וסוחרי . סוחרי ה-HFT מוסיפים נזילות לשווקים, סוחרי הארביטראז' מנצלים סטיות בטווח הקצר וסוחרי המומנטום מנסים לזהות מגמה לטווח קצר מאד.

אסטרטגיות לדוגמא:

אסטרטגיית PAIRS TRADING - אסטרטגיה זו משלבת קניה ומכירה של נכסי בסיס מתואמים, על בסיס הערכה שהמחירים יחזרו לשיווי משקל. לדוגמה מניות בנק לאומי ובנק הפועלים. בד"כ יש קורלציה גבוהה בין שתי המניות. פתיחה של מרווח ביניהן בטווח קצר, יכולה לגרום למכונות לבצע רכישה של האחת ומכירה של האחרת בקצב גבוה מאוד, עד לסגירת הפער.

אסטרטגיית CROSS ASSETS PAIRS - שילוב של מסחר באופציות ומניות. המכונות יכולות לזהות במהירות עיוות תמחור בין מחיר נכס הבסיס למחיר החוזה הנסחר בשוק ולנעול רווח. לדוגמה, מחיר על מדד ת"א 25 מול מחיר חוזה הנסחר בשוק האופציות (הערה: יש להעמיס על החוזה את הדיבידנדים העתידיים).

אסטרטגיית BOXS - המטרה היא לנסות לזהות עיוותים קלים במחירי האופציות, לרכוש חוזה במחיר נמוך ולמכור במחיר יותר גבוה ולהיפך. לנעול רווח בזמן קצר מאד. חוזה הינו קניה של אופציית CALL ומכירה של אופציית PUT או קניה של אופציית PUT ומכירה של אופציית CALL.

אסטרטגיית מומנטום - בניית מודל המנבא את השוק עשרות שניות קדימה. בהתבסס על הקלטות מסחר של שנים אחורה. המכונה מזהה תבנית מסחר חוזרת ומנסה לשכפל אותה. באסטרטגיה זו, יש צורך להגיב כל הזמן לשינויים. תבניות המסחר מזוהות ונלמדות תוך פרק זמן קצר. לכן ישנו צורך לבצע כל הזמן שינויים והתאמות.

אסטרטגיית SKEW - עקום סטיות התקן הגלומות לכל מחיר מימוש. המכונות מנסות לזהות עיוותים בתמחור האופציה, שנובעות מתמחור שגוי של סטיות תקן וסוגרות אותן.

המסחר האוטומטי בשוק הישראלי ימשיך לצבור תאוצה. החברות מתחילות לספק למשקיע הפרטי כלים להתממשק למערכות אוטומטיות ולבחור אסטרטגיית פעולה. שילוב של רעיון טוב, מהירות וזמן תגובה, ישפר את הסיכוי לרווח.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מסחר אוטומטי במט" ח - כל האמת!
  יוסי יבין 17/10/2011 23:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדים עלינו כולם, הסוחר הפרטי לא יכול לעשות כסף בשוק, אי אפשר להילחם עם מכונות בעזרת מקלדת ועכבר. כולם צריכים להעביר את השיטות מסחר שלהם לרובוטים, אני כבר שנים בשוק ואת השיטה שלי העברתי לרובוט בעזרת החבר' ה של AUTOSYSFX ומאז אני יושב והרובוט עובד. כל היום אני רק מחשב ומנתח את הגרף כדי למצוא שיטות נוספות בזמן שהשיטה הקיימת עובדת עבורי! מומלץ לכל אחד!
  סגור
 • 8.
  אושר טובול - יופי של כתבה, תודה רבה
  אודי 17/10/2011 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסבר כעת על ההוסטיהג. תודה אודי
  סגור
 • 7.
  נכון , הוא גם המליץ על אג" חים של כור ודסק" ש
  ערן 17/10/2011 22:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרמיה של 7 אחוז בקונצרני
  סגור
 • 6.
  המסחר אוטומטי שולט במיוחד במט" ח
  מאיר 17/10/2011 20:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני בניתי רובוט במט" ח ומאז לא רואה את הגרפים.. רק מסתכל שהשרת באוויר ששום דבר לא משתגע תעשו חיפושים על " תכנות רובוט מסחר" ותראו כמה אפשרויות יש לכם בתחום.
  סגור
 • 5.
  אמר וצדק!
  לקוח מרוצה 17/10/2011 15:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני חודש הציע הכותב לרכוש מניית מכתשים אגן ולהרוויח בחודש 5%. אמר וצדק!
  סגור
 • 4.
  חיפוש קצר בגוגול מעלה שהדבר קיים מספר שנים
  שני 17/10/2011 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בהשיג יד של כל הסוחרים חיפוש קצר בגוגל אחר המילים " מסחר אוטומטי באסטרטגיות " או " אסטרטגיות מעוף אוטומטי" ותקבלו אפשרות לבצע מסחר אוטומטי לא רק באסטרטגיות אלא בכול הבורסה הישראלית
  סגור
 • 3.
  הברוקר לא בונה על הכנסות ממכונות אלגו
  רוני 17/10/2011 10:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תאמין לי ...
  סגור
 • 2.
  מעשיר את הברוקר
  אייל 17/10/2011 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד כלי שמעשיר אך ורק את הברוקר מריבוי פעולות ועמלות שיש לשלם לו.
  סגור
 • 1.
  יופי של מאמר
  יוסף יבין 17/10/2011 09:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תתחילו לגעת בנושא של מכונות רובוטיות יותר
  סגור
 • מסחר אוטומטי בישראל
  אלדין 09/12/2011 16:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם אני לא טועה יש בית תוכנה שמתמחה בכול הפתרונות למסחר אוטומטי בישראל קוראים להם GO4IT מסחר אוטומטי לדעתי הם קיימים מס שנים בשוק
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות