נתן זוסמן: "יש אי וודאות בנקודת הזמן שבה אנו נמצאים"

מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל הרצה היום בכנס "ועידת השקעות - מפת דרכים" של Bizportal. "אם בוחנים את 2014-2015 רואים התאוששות"
|
נתן זוסמן, צילום: Bizportal
"היצוא מדשדש ולכן קצב הצמיחה האט וזה לא ייחודי לישראל", כך אמר היום פרופ' נתן זוסמן, מנהל חטיבת המחקר של בכנס "ועידת השקעות - מפת דרכים" של Bizportal.

נתן זוסמן: "יש אי וודאות בנקודת הזמן שבה אנו נמצאים. המשק הישראלי פועל בסביבה מאקרו כלכלית של משק קטן ופתוח. מה שקורה בעולם משפיע עלינו. הצמיחה העולמית מתונה מאוד ויותר חשוב הסחר העולמי – יש התמתנות".

מנהל המחקר בבנק ישראל גילה אופטימיות לגבי העתיד וציין כי "אם בוחנים את 2014-2015 רואים התאוששות ולכן גם המצב בישראל אמור להשתפר".

במהלך ההרצאה שלו הבהיר נתן זוסמן מספר פעמים שיש קשר הדוק עם מתאם כמעט מושלם בין קצב הצמיחה בישראל לעולם, לסחר העולמי.

לגבי המצב הכלכלי בשנים האחרונות אמר פרופ' נתן זוסמן כי "משהו קורה בסחר העולמי, הוא מאט וזה מקרין עלינו ועל פוטנציאל הצמיחה שלנו.
אם בוחנים את הייצוא רואים קיפאון משנת 2011 וזה מסביר מדוע הצמיחה במשק הישראלי הורידה הילוך. היצוא מדשדש ולכן קצב הצמיחה האט וזה לא ייחודי לישראל".

האבטלה הנמוכה במשק

בניגוד לאבטלה הגבוהה באירופה ובארה"ב ישראל הצליחה לשמור לאורך כל שנות המשבר על רמות אבטלה נמוכות יחסית.

נתן זוסמן: "נקודת אור או חוזקה זה מה שקורה בשוק העבודה עם רמות של אבטלה הולכות ופוחתות. אנחנו במגמה יורדת ושיעורי ההשתתפות הולכים ומשתפרים. כשהכלכלה העולמית תתאושש, שוק העבודה גמיש וזה כמו פנתר שיכול לזנק".

בשנים האחרונות חל גידול בסקטור הציבורי יותר מאשר בסקטור הפרטי, אך נתן זוסמן הסביר שלא מדובר במשהו שלילי כיוון שהגידול בין שאר בהשפעת ועדת טרכטנבסרג אפשר לאנשים לצאת לשוק העבודה.

נתן זוסמן: "קצב העליה של השכר מתון ועלויות העסקה נמוכות יחסית ולכן ניתן להעסיק עובדים גם אם הצמיחה ממותנת. אפשר לראות זאת באור שלילי כי 'השכר שלנו לא עולה', אבל צריך לזכור שאנחנו בעולם ממותן. חשוב לציין גם שיש הרבה מה להשתפר בפריון העבודה".

השבוע החליט בנק ישראל להשאיר את הריבית בגובה של 0.75% על רקע האינפלציה הנמוכה ולמרות התחזקות השקל.

נתן זוסמן: "האינפלציה ירדה לגבול התחתון של היעד. צפינו התמתנות בקצה הצמיחה כבר בתחילת השנה. למרות שהריביות נמוכות הציבור לא חושש מאינפלציה בעתיד וזה נותן לנו מרחב תמרון".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות