הבורסה בוחנת מהלך להגבלת משקל המניות הזרות במדדים

ההגבלה תחול על המדדים ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125. מטרת המהלך: חיזוק הזהות הישראלית של מדדי הדגל של הבורסה
|
איתי בן זאב, צילום: יח"צ

הבורסה בת"א בוחנת אפשרות להגביל את המניות הזרות במדדים המובילים. כך עולה מטיוטה להערות הציבור שפרסמה מחלקת המדדים של הבורסה ביום חמישי לאחר נעילת המסחר.

על פי הטיוטה החדשה, יוגבל משקלן המצטבר של מניות חו"ל, כלומר מניות של חברות שאין להן זיקה למדינת ישראל בשל העובדה שהתאגדו במדינה זרה או מכוח היותן כפופות למשטר מס של מדינה זרה. השינוי יחול על המדדים ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125. מטרת המהלך הינה חיזוק הזהות הישראלית של מדדי הדגל של הבורסה והגברת ייחודיותם.

במסגרת הטיוטה מוצע כי משקלן המקסימלי של מניות חו"ל להן זיקה לאותה מדינה יעמוד על 8% במדדים ת"א-35 ות"א-125, על פי הפירוט בטבלה:

בנוסף, ועדת מדדים תקבע את מספרן המקסימלי של מניות חו"ל להן זיקה לאותה מדינה במדד ותהיה רשאית לקבוע מספר מניות מקסימלי שונה למדינות שונות, כאשר ההמלצה הנוכחית הינה כי לא יכללו במדד יותר משתי מניות חו"ל להן זיקה לאותה מדינה.

במידה ועומדות בשאר תנאי הסף של המדד מספר מניות חו"ל שלהן זיקה למדינה מסוימת במספר גבוה מהמספר המקסימלי שנקבע למדינה זו, יכללו במדד המניות בעלות שווי השוק הממוצע הגבוה ביותר מבין המועמדות.

עוד מציינת וועדת המדדים, כי כללי המסלול המהיר לא יחולו על מניות חו"ל באופן בו, מניית חו"ל לא תיווסף למדד אם בעקבות צירופה יעלה מספר מניות חו"ל בעלות זיקה למדינה מסוימת במדד על המספר המקסימלי של מניות חו"ל שקבעה ועדת מדדים, לעניין מדינה זו.

הנהלת הבורסה מסבירה כי "למרות זיקתן לישראל, משקל גבוה מידי של מניות חו"ל במדדי הדגל של הבורסה מחליש את הזהות הישראלית של המדדים שאמורים להציע, למשקיעים בכלל למשקיעים זרים בפרט, סל מניות המייצג את הכלכלה הישראלית ושלא ניתן להשיגו בשווקים מחוץ לישראל".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות