הכרעת דין: היח"צן צבי רבין ועו"ד גיא פן הורשעו בשימוש במידע פנים

השופט חאלד כבוב קבע שרבין ושותפיו רכשו מניות או אופציות Call של חברות זמן קצר לפני שדיווחו לציבור על עסקה חדשה
|
(3)
פשע
אחרי שהיחצ"ן נעם טפר הורשע לאחרונה בשימוש במידע פנים, הגיע הבוקר תורו של היח"צן צבי רבין. בית המשפט המחוזי בת"א הרשיע היום את רבין, בעליה של חברת 'קוואן תקשורת', ומקורבו עו"ד גיא פן, בעבירות שימוש במידע פנים בעשרות מקרים ובהיקפים כספיים גדולים.

השופט חאלד כבוב הרשיע אותם בביצוע 48 עבירות שימוש במידע פנים, לפי סעיף 52 ג' לחוק ניירות ערך וביצוע 136 עבירות של שימוש במידע פנים לפי סעיף 52 ד' לחוק ניירות ערך. גזר הדין יינתן בהמשך.

רבין הורשע בכך שבהיותו איש פנים בחברות הציבוריות להן סיפק שירותי יחסי ציבור וקשרי משקיעים, ובהן אבוג'ן -0.56% אבוג'ן 571.3 -0.56% אבוג'ן בסיס:574.5 פתיחה:574.5 גבוה:580 נמוך:567.6 תמורה:11,443 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , אלדין ו{אלווריון}, הוא עשה שימוש במידע פנים הנוגע לחברות אלה שהגיע לידיו. רבין נהג להיפגש עם מנהלי החברות אותן ייצג ולקבל מהם מידע שוטף, והיה מעורה בהתפתחויות ובמהלכים עסקיים מהותיים המתגבשים בחברות אלו.

היח"צן של טבע לשעבר דיווח על העסקה לרכישת Barr Pharmaceutical

כשמידע הפנים בידו, גרף רבין רווחים על ידי ביצוע עשרות עסקאות בניירות ערך של החברות בחשבונה של בת זוגו באותה תקופה, מיכל סונסינו, לפני פרסום מידע הפנים לציבור.

בניגוד להרשעות קודמות בשנים האחרונות מדובר כאן ברווחים מצטברים של מיליוני שקלים. באחד המקרים ידע רבין, שהועסק שאיש יחסי הציבור של טבע -2.82% טבע 2,515 -2.82% טבע בסיס:2,588 פתיחה:2,490 גבוה:2,517 נמוך:2,474 תמורה:20,655,161 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , על עסקה לפיה טבע עומדת לרכוש את חברת Barr Pharmaceutical. הוא דיוח על כך לחברו פן שרכש אופצית Call רחוקות מהכסף ב-30 אלף דולר בלבד ומכר אותן ב-677 אלף דולר. כך גרף לכיסו רווח של 2.4 מיליון שקל בתוך ימים ספורים.

עו"ד פן העביר את מידע הפנים שקיבל מרבין לקרובי משפחתו

רבין ושותפיו פעלו באופן דומה גם לפני העסקה לפיה נמכרה חברת אלדין לקרן וקטור, לפני פרסום הצעת הרכש למניות חברת אלדין, לפני פרסום המו"מ בין חברת אבוג'ן לסינג'נטה (רווח של 1.6 מיליון שקל) ולפני ההסכם בין אבוג'ן לחברת Bayer.

בהכרעת הדין נכתב כי במספר רב של פעמים העביר רבין את מידע הפנים למקורבו עו"ד פן והאחרון ביצע מאות עסקאות בניירות ערך בהיקף של מיליוני שקלים, לפני פרסום מידע הפנים לציבור, וגרף לכיסו רווחים גבוהים. כן נקבע בהכרעת הדין כי פן העביר את מידע הפנים שקיבל מרבין לקרובי משפחתו, אשר עשו אף הם שימוש במידע הפנים וביצעו עסקאות בניירות ערך תוך שימוש במידע. על בסיס קביעות אלה הורשע פן ב-136 עבירות שימוש במידע הפנים שנמסר לו על ידי איש פנים.

"פרשה חסרת תקדים" - צבי רבין ניצל את אמון החברות מולן עבד

בית המשפט המחוזי בת"א קבע כי חומרת הפרשה חסרת תקדים, וכי רבין ניצל את אמון החברות מולן עבד ועשה שימוש באופן בוטה ושיטתי במידע שנמסר לו על ידן. מעשיו של רבין פגעו קשות במסחר בשוק ההון ובאמון הציבור. הרשעתו של עו"ד פן התבססה על ראיות נסיבתיות, ובית המשפט קבע כי התרשם התרשמות שלילית ביותר מגרסת פן וקבע שהוא בלתי מהימן בעליל.

התיק נוהל על ידי עו"ד עפרה רובינפלד הוך ועו"ד אלינור שרבני יחיאלי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

ביהמ"ש: "ניצל באופן בוטה, שיטתי ומתמשך את המידע שהועבר לידיו"

השופט חאלד כבוב: "הנאשם צביקה רבין עשה שימוש יוצא דופן ואף חסר תקדים במידע הפנים של החברות, אשר שמו בו את מבטחן. כפי שפורט ביחס לכל אישום ואישום, רבין ניצל, באופן בוטה, שיטתי ומתמשך, את המידע שהועבר לידיו רגע לפני פרסומו לציבור, על מנת להעשיר את כיסו ואת כיסם של חבריו, על גבם וחשבונם של משקיעים אחרים. רבין החזיק בתפקיד מרכזי בו נחשף לכמויות עצומות של מידע פנים מצד לקוחותיו,

ובמקום לנקוט במשנה זהירות כראוי וכנדרש, בחר לנצל בצורה צינית את מעמדו ואת האמון הרב אשר ניתן בו. מעשיו של רבין מהווים דוגמא קיצונית להתנהגות פלילית הפוגעת קשות בהגינותו של המסחר בניירות ערך ועלולה להשחית את אמון הציבור בשוק ההון".

פרופ' האוזר: "פרי עבודה של מחלקת חקירות ובקרת מסחר ברשות ני"ע"

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "הכרעת הדין מעבירה מסר חשוב ביחס לתחולת האיסור על שימוש במידע פנים, ומותחת גבול ברור בין המותר והאסור בפעילותם של נותני שירותים חיצוניים לחברות ציבוריות, המנצלים את אמון החברות בהם ופוגעים במשקיעים בשוק ההון. תוצאה זו היא פרי עבודה מאומצת ומקצועית של זרועות האכיפה, ובראשן מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך ומחלקת ניירות ערך בפרקליטות".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  סוף גנב לתליה
  אורן כהן 30/01/2014 18:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכרון הכח וחטא הגאוה מביאים אנשים אל פי פחת . מהכרותי בעבר את שני הליצנים אני לא ממש מופתע
  סגור
 • 2.
  להרחיק אותו מהבורסה
  דודו 29/01/2014 21:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברות בורסאיות צריכות להפסיק את הקשר איתו הוא פשוט רמאי ומסוכן החזיר אתנו לתקופת הדיסקונטאים בשנת 1993 בגלל אנשים כמהו הציבור מתרחק מהבורסה ויש שם רע לבורסה
  סגור
 • 1.
  בגלל אנשים כמהו הציבור מתרחק מהבורסה
  אלי 29/01/2014 21:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה מזכיר את תקופת הדיסקונטאים בבורסה שנת 1993
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות