בדרך - הגרלת מחיר למשתכן ברמת גן

שר האוצר בישר על כך במעמד חתימת הסכם גג לעיר הכולל בנייתן של 9,000 דירות חדשות במזרח העיר לצד תהליכי התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות. ראש העיר: "ההסכם חלומי, האופוזיציה עשתה ספין"

|
(17)
שר האוצר משה כחלון וראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן בטקס חתימת הסכם הגג, צילום: בזיפורטל

עיריית רמת גן חתמה היום על הסכם גג לעיר לשנת 2030, במסגרתו יועברו לקופת העיר 1.4 מיליארד שקל המיועדים לפיתוח שכונות חדשות במזרח העיר. מדובר בתוספת של 9,000 יחידות דיור שייבנו סביב בית החולים תל השומר ובכפר אז"ר. 

ההסכם נחתם בבית קריניצי במעמד ראש העיר, כרמל שאמה הכהן, שר האוצר, משה כחלון, שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא-ביטון ומנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון. ההסכם בכפוף לאישור מועצת העיר כפי שיורחב בהמשך.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

לאן יילך הכסף?
על פי עקרונות ההסכם, 551 מיליון שקל ינותבו לתקציב ייעודי עבור "תשתיות על" חדשות לעיר לצד תהליכי התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות. כ-6,000 יחידות דיור ישווקו בבקעת אונו וכ-1,200 דירות יוקצו למטרת דיור מיוחד. 

הפיתוח יתמקד בסלילת 5.5 ק"מ של כבישים חדשים ראשיים בהשקעה של מעל 200 מליון שקל לצד פיתוח שבילי אופניים במרכז העיר, שדרוג של הפארק הלאומי והספארי בהשקעה של מעל 80 מיליון שקל, חידוש שטחי ציבור ירוקים פתוחים, השקעה במבני ציבור ישנים וחיזוק החיבור בין מזרח העיר המתחדשת לשכונות העיר הקיימות על ידי הקמת 3 גשרים מעל כביש 4.

עוד מתוכנן פרויקט של 'דירה להשכיר' שלפי ראש העיר מגלם היטל השבחה של כמעט 150 מיליון שקל ואגרות והיטלים בהיקף של כ-40 מיליון שקל. "אלו מספרים דמיוניים", אמר שאמה. "אם בעבר כל יחידת דיור הייתה גרעונית לתקציב העירוני ב-10 אלף שקל, עכשיו אנחנו מקבלים כמעט 60 אלף שקל פר יחידת דיור - פי 5 מההסכם הקודם שרצו לחתום".

בהיבט של התחדשות עירונית, יופנה תקציב למיגון מבנים לצד הקצאת קרקע משלימה שמטרתה לאפשר היתכנות כלכלית להתחדשות בשכונות בהן יש מגבלות תשתית. "במתחמי תמ"א ופינוי בינוי בהם לא תאושר בנייה לגובה או צפיפות גבוהה, המינהל מתחייב לתת ליזם קרקע במזרח העיר בהנחה של 80%, שתפצה אותו ותאפשר לדיירים ולו היתכנות כלכלית", הסביר שאמה. 

בכוונת העירייה להקים גם קריית ביומד שתמשוך אליה חברות בינלאומית שלפי שאמה, כבר היום לוטשות עיניהן נוכח המיקום האסטרטגי. בנוסף ציין כי ההסכם כולל כמעט מיליון מ"ר של תעסוקה. "נלחמנו מול רמ"י שהעיר תשמור על האיתנות הפיננסית שלה. אנחנו אמנם לא בשיאנו בימים אלה אבל זה חלק מהמטרה ונרוויח דרך התעסוקה".

מחיר למשתכן גם ברמת גן
במעמד ההסכם, חשף שר האוצר, משה כחלון, כי מתוכננת גם הגרלת מחיר למשתכן בעיר, כאשר תינתן עדיפות לבני המקום לרכישת כ-20% מהדירות. "יהיו כאן מחירים סבירים לצעירים במחיר למשתכן. מדובר במאות דירות. אנו נאפשר לילדנו לגור לידנו", אמר. "הדורות הבאים לא יסלחו למי שיבטל את תוכנית מחיר למשתכן ויעדיף את האינטרסנטים על פני הזוגות הצעירים והילדים שלהם".

בחודש נובמבר האחרון נודע על הגרלה נוספת ועשירית במסגרת התכנית, אך בשלב זה לא ברור האם רמת גן תיכלל בה. ההגרלה מתוכננת להתקיים בחודש ינואר הקרוב והיא תכלול כ-3,000 יחידות דיור, אם כי טרם נמסרה רשימת היישובים המלאים שישתתפו בה. 

בכך רושם שר האוצר הישג נוסף טרם פרישתו המדוברת, ועליה רמז כחלון בטקס החתימה. לצד זאת, אמר כי "למדינת ישראל אין שום רווח נוסף שייצמח מההסכם. מי שמנסה לצייר את זה ככה אינו מבין על מה הוא מדבר. ההסכם הוא אינטרס חד משמעי אם עושים אותו נכון - ועשינו אותו נכון. בלי קשר לחברות ארוכת השנים עם שאמה, מדובר בהסכם היסטורי. 

"לא יהיה מצב שברמת גן, ואני אומר את זה באחריות מלאה, שיהיו דירות ולא יהיו כבישים, תשתיות ומוסדות חינוך שיחכו להן. פה זה יעבוד הפוך. קודם תשתיות ואחר כך אכלוס".

ראש העיר: "ההסכם חלומי, האופוזיציה עשתה ספין"
"מבחינתי מדובר בהסכם חלומי לעיר, הוא יעשה טוב גם הרבה דורות קדימה", אמר שאמה. "ההסכם משרת את המטרה שלנו להתאחד עם רשויות אחרות סביבנו - אין סיבה לא ללכת להיות עיר אחת גדולה ועוצמתית".

בנאומו התייחס ראש העיר גם לקולות שנשמעו מצד האופוזציה נגד ההסכם: "קראנו אתמול כתבות מאוד רדודות בתקשורת הישראלית, האופוזיציה הצליחה לעשות ספין. הם חוששים למקומם - ההסכם שם פרוז'קטור על מה שעשו בחמש ועשרת השנים האחרונות. הוא מבליט את הבדלי העשייה באופן ברור".

בדבריו מתכוון שאמה לטענות שהשמיעה עו״ד אביבית מאור נמרודי המשמשת כיו"ר האופזיציה ויו"ר ועדת הביקורת בעיריית רמת-גן ובעברה סגנית ראש העיר. נמרודי הלינה על כך שטקס החתימה נקבע ללא הבאת ההסכם לאישור המועצה וקבעה כי מדובר בניסיון למחטף מצד ראש העיר.

במכתב שהעבירה למבקר המדינה כתבה נמרודי כך: "הובא לידיעתי כי ראש העיר מנסה לעשות מחטף ולקבע הסכם גג ברמת גן מבלי להעביר טיוטת הסכם לחברי המועצה כנדרש על פי חוק וללא כל דיון מעמיק במועצת העיר לרבות אישור ההסכם. כידוע מועצת העיר היא הריבון והיא המחליטה אם לקבל את ההסכם או לא ולקבוע טקס מבלי שהנושא עבר ואושר במועצה איננו מקובל. אני מבקשת להבהיר כי עירייה היא לא דיקטטורה. הסכם גג זה השלכה של שנים על העיר ועל איכות החיים שלנו ושל ילדינו. מה גם שמדובר בממשלת מעבר וכלל לא בטוח כי יש בסמכותה לקבל החלטה בעלת משמעות תקציבית כה גדולה".

בשיחה איתה אף טענה נמרודי לעוד ניסיון של ראש העיר לייצר כותרות ולהוביל מהלכים לבדו. "אני רוצה להבהיר שאני לא נגד הסכמי גג, אני גם בעצמי ניסיתי לקדם בעבר, פשוט הסכמי הגג שרואים ברוב הערים סביבנו הם הסכמים גרועים מאוד וצריך ללמוד מכך. מדובר בעתודות הקרקע האחרונות בעיר. אני יכולה להבין את הצורך הלאומי, ולא יכולה להתווכח עם זה שבישראל צריך לעשות את כל המאמץ להוסיף יחידות דיור – אבל לפחות בואו נמקסם את הקרקע".

בפתח ישיבת מועצת העיר שהתקיימה אמש, ביקש שאמה להבהיר כי "אי אפשר לחטוף הסכם גג - הסכם גג חייב לעבור את אישור מועצת העיר. המדינה רצתה להוציא לשיווק כבר השנה שני מתחמים – להם זה חשוב. אנחנו עבור זה גבינו מחיר יקר והצלחנו להוציא יתרונות אדירים לעיר והם יונחו על השולחן. הוספנו סעיף שכל החתימה הזו מותנית באישור המועצה. אני מאמין גם שברגע שתופץ הטיוטה, זה אמור לעבור פה אחד. לאנשים יהיה קשה להסביר לציבור למה התנגדו".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, התייחס גם הוא לטענות שנשמעות נגד הסכמי הגג. "אנחנו שומעים רבות על כך שהסכמי גג הם גרועים אבל זה אחד מהדברים החשובים שעיר יכולה לעשות. בלי ותמ"ל והסכמי גג לאנשים לא יהיה איפה לגור במדינת ישראל". 

תגובות לכתבה(17):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  אם רוצים להוזיל דירות צריך לבטל מס שווח למשפרי דיור
  אלמוג 31/12/2019 22:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם יש להם יותר מדירה אחת וגם אם הם מוכרים רק דירה אחת. לעודד זוגות צעירים לקנות דירות ישנות.
  סגור
 • 14.
  במקום לסבסד צעירים הם מסבסדים קבלנים ועשירים. (ל"ת)
  אלמוג 31/12/2019 22:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  שר אוצר "יש לי" אבל רק לצעירים.
  קפי 31/12/2019 17:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  30 מליארד שקל מתנות לרוכשי "מחיר למשתכן " ללא מבחן הכנסה. עכשיו צפו להעלאת מסים אין בתי חולים , אין חקלאות , קצבאות זקנה הם בושה, יחי הצעירים שימותו כבר הזקנים.
  סגור
 • 12.
  שאביבית תסתכל בכשלונות שלה
  מטי 31/12/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תודה לאל שכרמל שאמה קיבל את ראשות העיר. הפקרות הבנייה בתקופת זינגר אביבית על גב דיירים, והעשרת הטייקונים והקבלנים היתה בלתי נסבלת ובלתי נסלחת!!! אין לאביבית מה לעשות יותר העיריה אחרי הנזקים שגרמה לתושבים. מברכת את כרמל שאמה ומאחלת לו הצלחה בהמשך.
  סגור
 • 11.
  שר כוח
  ג'ק 30/12/2019 16:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גיוס סכומי כסף בסדר גודל כזה זה הכרח לקדם פרוייקטיםשל תשתיות שישני את פני העיר לדורות .כל הכבוד והלוואי שיזכה לראות אותם מתממשים
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  הרסו דור שלם עם מחירי בועה
  לא מרחם על קבלנים 30/12/2019 15:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בגלל טמעות הרסו דור שלם עם חובות ומשכנתא גבוה לכל החיים,אך אמר כחלון גרפו רווחי עתק עם כף של שופל רציתם לנפח חשבונות בנק, קיבלתם קיפאון וירידת מחירים.
  סגור
 • תנו לו לעבוד - הוא יצליח
  גדי 31/12/2019 13:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האיש עובד עובד ויש תוצאות.
  סגור
 • 9.
  ואיפה בכל הסיפור תמ"א 38
  תוהה 30/12/2019 15:42
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מאות פרוייקטים תקועים ואף מילה על זה !?
  סגור
 • לא נמאס לך לקבל צדקה???
  מטי 31/12/2019 15:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תשקיע בבניין שלך ותפסיק לקחת מאחרים. לא מתאים לך? תמכור את הדירה שלך!! נמאס מתמ"א!
  סגור
 • 8.
  רוצים לראות ולשמוע
  ג'ק 30/12/2019 15:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לראות ולשמוע את השופלים והבגרים עובדים על התשתיות בהקדם . רמת גן ראויה להיות עיר ללא פקקים ,ירוקה ומודרנית עם תושבים מעושרים .
  סגור
 • 7.
  על אדי הדלק האחרונים של כחלון
  אליהו הנביא 30/12/2019 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הלוואי שהסכום העצום הזה יגיע לטובת התשתיות הגרועות ולפיתוח העיר רמת גן שעצרה מלכת . שהכל יתבצע בשקיפות עם מייטב המתכננים בארץ ובעולם ..
  סגור
 • 6.
  תקועים עם 50,000 דירות חדשות
  קבלנים בלחץ 30/12/2019 14:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  השוק הפרטי בקיפאון, משרדי מכירה שוממים, כל הביקושים עברו לכחלון. הנחות 400-900 אלף , זה סכום עצום בטח לזוג צעיר בתחילת דרכו. הציבור התפכח,הפסיק לממן קבלנים ולוביסטים.
  סגור
 • 5.
  ריסק את קרטל הדיור הציל זוגות צעירים
  כחלון מס 1 30/12/2019 14:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ממחירי בועה ממשכנתא גבוה לכל החיים וחובות לבנק, באזור ר"ג הנחה 600 אלף שקל, פחות ממחיר שוק חופשי .
  סגור
 • 4.
  עוד עוד הרבה ...
  עוד 30/12/2019 14:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבנות והרבה .
  סגור
 • 3.
  יפה. (ל"ת)
  חנוך 30/12/2019 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  שחיתות
  ישראל 30/12/2019 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 3
  כרמל שאמה שודד את הקופה הציבורית. לפי פרסומים רבים, שאמה ובני משפחתו מחזיקים בנכסים בשכונת רמת השקמה. נכון לשנת 2014 מדובר ב-9 נכסים (!). עכשיו הוא חתם עכשיו על הסכם שיתן לו ולמשפחתו את העוגה וישאיר לשאר התושבים בעיר פירורים. אסור שהמועצה תאשר את המהלך הזה.
  סגור
 • 1.
  ברכות לשר כחלון- (ל"ת)
  כותבי תרחישים 30/12/2019 13:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות