כלכלני 'סיטי': הסיכון לכניסה למיתון עולמי גדל; פעולות הבנקים לא תהיינה אפקטיביות

תחזית אפורה נוספת לכלכלות העולם שוחררה אתמול: "הצמיחה העולמית הייתה חלשה מהרגיל ברבעון האחרון"
|
(1)
מודאגים
"הסיכון לכניסה למיתון עולמי גדל, בעוד הנתונים הכלכליים ממאנים להשתפר", כך כתבו כלכלני 'סיטי-בנק' במכתב למשקיעיהם אתמול (ד'). זאת, כשבוע בלבד לאחר שארגון ה-OECD חתך את תחזית הצמיחה בעולם, וחודש לאחר פעולה דומה של קרן המטבע הבינלאומי - כשהצטרפות תחזיות אלו אמורה להדאיג את המשקיעים בבורסות, ולא רק אותם, היות וההשלכות של כניסה למיתון עולמי תהיינה הרבה מעבר לירידות בשווקים. 
לפי כלכלני 'סיטי', בימים אלה מתקיימת סביבה 'מסוכנת מאוד' עבור שוקי הנכסים כמו גם לצמיחה הגלובלית,  לאחר שנים של שקט יחסי: "הצמיחה העולמית הייתה חלשה מהרגיל ברבעון הרביעי של 2015, ועמדה על סביב 2% בלבד. הבנק מדגיש כי הוא מגדיר 'מיתון' כצמיחה בעלת שיעור נמוך מ-2%, ולא לפי ההגדרה היבשה של "ירידה בשיעור התמ"ג (GDP) במשך שני רבעונים רצופים".
"הסכנה לצמיחה הגלובלית נובעת מהרעה במצב הכלכלות המפותחות, עלייה משמעותית בחוסר הוודאות בארה"ב, וכן מהרעת התנאים הפיננסיים בכל מקום בעולם" כתבו בסקירה. "במקביל, היסודות המבניים נשארים לא טובים, ועדיין קיים חשש לגבי האטה מבנית-מחזורית בסין, בין היתר בשל משטר המטבע שלה". ב'סיטי' מתייחסים גם למינוף המופרז לדעתם בשאר העולם, ומסמנים גם את יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי כסיכון.
לגבי ארה"ב, ב'סיטי' מודאגים משיעורי הצמיחה במדינה שאמורה להוביל את הכלכלה העולמית - "ארה"ב לא צריכה להאט בהרבה כדי להשפיע על כל העולם", ולא צופים כי כלכלה אחרת יכולה לרשת את תפקידה - במיוחד כשהצמיחה בסין מתמתנת. הם מדגישים כי רמות הביקושים בארה"ב הינן קריטיות למצבה של הכלכלה העולמית. 
בדומה לסקירת ה-OECD, שקרא לממשלות לפעול יד ביד עם הבנקים המרכזיים, מכיוון שפעולותיהם של הבנקים פשוט לא מצליחות לתמוך בכלכלות, גם ב'סיטי' מדגישים את 'חוסר כוחם' של הבנקים בתקופה הנוכחית, והדבר בהחלט מדאיג. בתקופות קודמות של חולשה כלכלית הבנקים המרכזיים יצאו בהקלות כמותיות, והדבר תמך בכלכלות (בדגש על תכניות ההרחבה של ה-ECB ושל הפד'), כיום,  "קיים ספק אם פעולות כאלו תהיינה אפקטיביות".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הדוב הוצא לסיבוב השתנה
  דוב 25/02/2016 12:59
  הגב לתגובה זו
  3 10
  וחוזר שוב לכלוב
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות