המשפט של בנק ישראל שהרים גם הפעם את האג"ח הממשלתיות

איגרות החוב הממשלתיות הארוכות רושמות היום מגמה חיובית, בהמשך לעלייה של כחצי אחוז אתמול. מה הסיבה?
|
(2)
שטרות כסף, צילום: Istock

איגרות החוב הממשלתיות הארוכות רושמות כעת עלייה קלה, בהמשך לעלייה נאה של כ-0.5% אתמול.  ממשלתי שקלי 0142 -0.01% ממשלתי שקלי 171.48 -0.01% ממשלתי שקלי 0142 סגירה:171.5 פתיחה:171.5 גבוה:171.5 נמוך:170.59 מחזור:94,144,759 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח גרפים ביצועים ריביות כתבות נוספות בנושא:

הסיבה היא משפט קבוע בהודעת בנק ישראל, המופיע באופן מודגש. משפט זה מופיע בכל הודעת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל על החלטת הריבית, מאז פברואר 2017 והופיע גם בהודעה אתמול. 
"בכוונת הוועדה המוניטרית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד. בנק ישראל ממשיך לעקוב אחר ההתפתחויות באינפלציה, בכלכלה הריאלית, בשווקים הפיננסיים ובמשק העולמי, והוא יפעל להשגת יעדי המדיניות המוניטרית בהתאם להתפתחויות אלו", נכתב בהודעה.
המשפט הסתמי לכאורה מרמז מידע חשוב לגבי מדיניות הריבית בעתיד. סביבת האינפלציה בישראל היא אפסית, ולכן משמעות המשפט כי בנק ישראל לא מתכוון להעלות את הריבית בקרוב. בהחלטה אתמול, השאירו בבנק ישראל הריבית ברמתה הנוכחית - 0.1%. החלטה זו מסכמת שלוש שנים רצופות של ריבית אפסית, מאז חודש מרץ 2015.  
לא כמו ארה"ב
מגמה זו היא בניגוד לבנק המרכזי בארה"ב שמתכוון לבצע 3-4 העלאות ריבית השנה, וכבר יצא למעשה ממדיניות הריבית האפסית. בשנים האחרונות נהנו משקיעי האג"ח הממשלתיות בישראל, בעיקר הארוכות, מעליות חסרות תקדים. בזמן שהפיקדונות בבנקים הניבו ריביות אפסיות, הציבור חיפש תשואה בכל מחיר ופנה לאג"ח הממשלתיות. מגמה זו הכתיבה לא מעט טרנדים בשנים האחרונות.

בחודשים האחרונים המגמה מעט התערערה על רקע העלאות הריבית בארה"ב, שגרמו לעליית תשואה (ירידת המחיר) של איגרות החוב בארה"ב. ואף האג"ח הממשלתיות הישראליות ביצעו מתחילת פברואר סיבוב פרסה קצר. הוודאות כי העלאת ריבית של בנק ישראל לא נראית באופק הקרוב, מבהירה כי איגרות החוב צפויות להמשיך להיסחר ברמות התשואה הנוכחיות, כלומר מחיריהן לא צפויים לרדת. 

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אולי הנגידה החכמה תסביר לנו
  משה 28/02/2018 08:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך הדולר בעולם מתחזק ובארץ הוא יורד ......כלכלת ישראל בדרך למדרון בגלל נגידה עלובה שלא מתאימה לתפקיד
  סגור
 • 1.
  כלכלת ישראל מוטת נדלן ,בלי נדלן המדינה והאנשים יתרסקו,
  חיים ברו 27/02/2018 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק ישראל יהיה חייב להתיישר עם מגמות עולמיות במיוחד עם אמריקה ,כרגע אין צורך להעמיק את משבר הדיור מעבר למצבו הנוכחי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות