בנק ישראל סיפק היתר ראשון לגוף מוסדי להגדיל החזקותיו במניות הבנקים - המדד מזנק

עד כה הסף העליון להחזקה של גוף מוסדי בתאגידים הבנקאיים עמד על 5% בלבד. המדיניות החדשה מאפשרת להגדיל את ההחזקה ל-7.5%
|
מבנק ישראל
בהתאם למדיניות החדשה שפרסם בנק ישראל בחודש יוני 2016, ניתן היום היתר הנגידה לשולטים בקבוצה פיננסית המנהלת כספי לקוחות, אשר פנו לקבלת ההיתר, להגדיל את החזקתם בתאגידים הבנקאיים בשיעור של עד 7.5%. ל-Bizportal נודע כי הגוף שקיבל היום את ההיתר הוא בית ההשקעות מיטב-דש. 
ההיתר שהוענק על בסיס המדיניות שפורסמה, מגביל, בין היתר, את סך כל אמצעי השליטה בבנקים המוחזקים על ידי כל אחת מהחברות שבקבוצה הפיננסית שקיבלה את ההיתר, כך שלא יעלה על 5% מהון התאגידים הבנקאיים בכל חברה בקבוצה, בין עבור לקוחותיהם ובין עבור עצמם ועד לסך של עד 7.5% מהחזקה באמצעי שליטה בתאגיד בנקאי. 
 
שינוי המדיניות, על פיה הסף העליון להחזקה של בעלי שליטה בגופים המנהלים כספי לקוחות (קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות, ותעודות סל) במניות הבנקים עמד על 5 אחוזים, מאפשר כעת לבעלי שליטה בגופים אלה להחזיק עד 7.5 אחוזים ממניות תאגיד בנקאי, בכפוף לקבלת היתר מנגידת בנק ישראל. ההקלה מתייחסת לגופים אלה בהיותם גופים הפועלים עבור הציבור הרחב ומתוך מניעים פיננסיים ולא אסטרטגים. הרף הקודם מנע מגופים מוסדיים להגדיל את אחזקותיהם במניות הבנקים עבור הציבור, והשפיע לרעה על סחירות מניות הבנקים, ובעקיפין גם על שווי השוק של הבנקים. 
על פי ניתוח של הרגולציה הנהוגה בעולם, עולה שברוב המדינות המפותחות שיעור ההחזקה שמחייב קבלת היתר רגולטורי לאחזקת מניות בבנק הוא 10 אחוזים (לדוגמא בבריטניה, ארה"ב, קנדה, צרפת, בלגיה, שוויץ ועוד) ובחלק מהמדינות אף 15 אחוזים (באוסטריה, הולנד, דנמרק, גרמניה ועוד). לאור כל אלו, בנק ישראל ראה לנכון להקל במגבלת ההחזקה באופן שתואר.
 
המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר אמרה כי ״אנו מיישמים את המדיניות שהודענו עליה, תוך בחינה מעמיקה של מבנה ההחזקות בכל אחת מהקבוצות שפונות בבקשה לקבלת ההיתר, על מנת לוודא שההיתר שיינתן ישקף את מטרות המדיניות - לאפשר לציבור הרחב להגדיל את השקעתו במניות הבנקים באמצעות הגופים המנהלים את כספו, ולתמוך בהגדלת הסחירות של מניות הבנקים״.
ממיטב-דש, הראשונים לקבל את ההיתר, נמסר: "אנו שמחים להיות הגוף הראשון שמקבל את אישור בנק ישראל להגדלת אחזקותינו במניות הבנקים. הגדלה זו תאפשר לנו גמישות שלא היתה לנו עד היום במניות הבנקים. אחזקות אלו מהוות נדבך חשוב בתיקי ההשקעות המוסדיים ויאפשרו לנו לנצל מצבי שוק לפעילות במניות אלו".
מדד ת"א בנקים-5 -0.63% מדד ת"א בנק 2,429.44 -0.63% מדד ת"א בנקים-5 בסיס:2,444.81 פתיחה:2,441.31 גבוה:2,454.38 נמוך:2,419.93 תמורה:182,850,459 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים כתבות נוספות בנושא: מטפס 0.8% ברקע לדיווח
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות