גזר דין: ביהמ"ש שלח את דוד אורון ל-8 חודשים בכלא - מה הקשר ל"שירים ושערים"?

השופט חאלד כבוב: "אילולא היה מדובר בהסדר טיעון הייתי קובע מתחם ענישה מחמיר בהרבה"
|
(3)
השופט חאלד כבוב, צילום: לילך צור; Bizportal
בית המשפט המחוזי בת"א גזר הבוקר את דינו של דוד אורון שהורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בביצוע כל העבירות המיוחסות לו בשני אישומים. העונש: 8 חודשים בכלא, 12 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי של 5,000 שקל והגבלת כהונה כדירקטור בחברות ציבוריות.
העבירות הן של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 לחוק העונשין, ועבירה של אי קיום הוראת סעיף 36 לחוק ניירות ערך, ועבירה של מרמה והפרת אמונים בתאגיד לפי סעיף 425 לחוק העונשין.
חברת יעד נציגויות תעשיות הייתה בין השנים 2008-2010 חברה ציבורית כאשר הנאשם היה בתקופה הרלוונטית בעלים של אשכול חברות שהוחזקו ברובן באמצעות שתי חברות פרטיות שבבעלותו: סולאור השקעות וסולאור החזקות וניהול, ובאמצעות חברות פרטיות אלה החזיק כ-45% ממניות חברת יעד הציבורית.
הנאשם גם שימש כנושא משרה בפועל ביעד, וקיבל החלטות בנוגע לניהול השוטף של החברה, הנחה את מנכ"ל החברה אודות ביצוען של החלטות אלה, ניהל משאים ומתנים למכירת נכסים מהותיים של החברה, היה מורשה חתימה בחשבוניותיה, השתתף באופן פעיל בישיבות הדירקטוריון ואף חתם על הדוחות הכספיים לשנת 2009, הוא אף מונה לדירקטור ביולי 2008. 
האישום הראשון - בפברואר 2009 ביצעו הראל זוטא וגדי חזוט, בהוראת הנאשם, העברה בנקאית בסך 1,025,000 שקל מחשבון יעד בבנק איגוד לחשבון בבנק הפועלים על שם "שירים ושערים" כאשר הנאשם מוסר להם שמדובר בהשקעה פיננסית שמתבצעת דרך בית השקעות, כאשר בפועל "שירים ושערים" עסקה בעת הרלוונטית במתן שירותי מטבע, המרת מט"ח וניכיון שיקים ולא עסקה בהשקעות פיננסיות. תמורת העברת סכום זה, העבירה "שירים ושערים" לנאשם סכום של מיליון שקל במזומן. 
האישום השני - ביוני 2008 התקשרה יעד בהסכם למכירת זכויותיה בנכס לחברת "סהר החזקות" תמורת סכום של 61 מיליון שקלים. במסגרת עסקה זו, שילמה יעד דמי תיווך בסכום של 880,687 שקל לגדי אלמליח ששימש כמתווך בעסקה. דמי התיווך הועברו לאלמליח במהלך חודשים אוגוסט עד נובמבר כאשר בחודש נובמבר העביר אלמליח סכום של 230,000 שקל מהסכום שקיבל מיעד למתווך נוסף בעסקת מכירת הנכס. 
באוקטובר 2014 הגישו הצדדים לבית המשפט הסדר טיעון חתום במסגרתו הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום ויורשע בעבירות המפורטות בכתב האישום. את המדינה ייצגו עוה"ד יעל ענתות ואבי ארוניס ואת הנאשם עו"ד יחיאל כשר.
השופט חאלד כבוב: "לרוב, עבירות כלכליות מבוצעות מטעמים כלכליים ובצע כסף, ואולם בענייננו נראה כי הנאשם עבר את העבירות נשוא שני האישומים בהם הוא הואשם, נוכח מצוקה כלכלית אליה נקלע. אילולא היה מדובר בהסדר טיעון הייתי קובע מתחם ענישה מחמיר בהרבה, ביחס לשני האישומים יחדיו, מזה שהוסכם על ידי הצדדים במסגרת הסדר הטיעון. זאת בין היתר נוכח החשיבות שבהגנה על הערכים החברתיים המוגנים, חומרת מעשיו של הנאשם תוך ניצול מעמדו כבעל שליטה, נושא משרה בפועל ומכוון את הפעילות של חברה ציבורית וסכום הכסף הגבוה שלקח לכיסו (שעל אף שהוחזר הרי שהוחזר עקב התערבותם של רואי החשבון המבקרים) וכן נוכח מגמת ההחמרה בענישה בעבירות כלכליות אשר באה לידי ביטוי גם בפסיקתו של בית המשפט העליון. אולם, לאור השיקולים הנכבדים לכיבוד הסדרי טיעון ונוכח העובדה שלבסוף לא נגרם נזק כספי ישיר מביצוע העבירות, מצאתי לבסוף לכבד את הסדר הטיעון ולקבוע את מתחם הענישה כפי שהוסכם בין הצדדים במסגרת הסדר הטיעון".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עבריין
  אהרון 15/03/2015 17:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דויד אורון עבריין ולא מהיום כול השנים הצליח לחמוק ופעל מתחת לרדאר מעניין שרק על זה תפסו אותו
  סגור
 • 1.
  5000 שקל קנס ?
  אריק 15/03/2015 13:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  על סכום תרמית שכזו 5000 שקל קנס? זו בדיחה טובה. מוטב היה לוותר על הקנס כליל מאשר להטילו. העם קורא שומע ורואה. גם את השופטים הגיע העת לבחור!!!
  סגור
 • הסדר טיעון ?
  אהרון 15/03/2015 17:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כול הסדרי הטיעון הם בדיחה במקרה הטוב וחט על פשע במקרה הפחות טוב . הפרקליטות זחוחה אנמית חסרת עמוד שידרה ועצלה . היא גיבורה על חלשים ולא יכולה על חזקים .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות